Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Противоречиви реакции в света на потвърдената смъртна присъда на Саддам Хюсеин

20 коментара
Противоречиви реакции в света на потвърдената смъртна присъда на Саддам Хюсеин

САЩ приветства решението на иракския съд, който потвърди смъртната присъда на Саддам Хюсеин, докато Европейският съюз призова Багдад да не изпълнява присъдата, предаде в сряда ББС.

Бившият иракски лидер може да бъде екзекутиран по всяко време през следващите четири седмици след като обжалването на присъдата беше отхвърлено във вторник.

Саддам Хюсеин, неговият полубрат и бивш ръководител на разузнаването Барзан Ибрахим ат Тикрити и ръководителят на бившия Революционен съд на Ирак Ауад Ахмад ал Бандар бяха осъдени на смърт чрез обесване на 5 ноември за избиването на 148 шиити на селището Дуджаил през 80-те години след атентат срещу президентския конвой край Дуджаил. Те обжалваха присъдата си пред Апелативния съд, който я потвърди официално на 26 декември.

Мястото на екзекуцията – смърт чрез обесване, не се разкрива, за да се избегнат евентуални демонстрации и гражданско неподчинение. Местоположението може би ще бъде оповестено едва след изпълнение на присъдата.

Белият дом определи решението на съда като повратна точка в усилията на Ирак “да замени управление на тирана с управлението на закона”. Но някои организации изразиха съмнение относно законността на делото, включително американската неправителствена организация Хюман Райтс Уоч, която заяви, че иракското правителство е подкопало легитимността на процеса.

Междувременно Индия настоя за снизходителност, а ЕС апелира смъртната присъда да не се изпълнява.

От Апелативния съд в Багдад заявиха, че смъртното наказание ще бъде изпълнено през следващите 30 дни, като обясниха, че оттук нататък присъдата не подлежи на обжалване.

Адвокатът на Хюсеин Халил ад Дулайми каза, че решението на съда е било “очаквано”. Не бяхме изненадани, след като сме убедени, че това беше 100% политическо дело, добави Дулайми.

В петък в отворено писмо Хюсеин заяви, че ще се ще се качи на бесилото като мъченик и че се жертва за Ирак. “Аз се жертвам. Ако Бог пожелае, ще нареди да бъда поставен сред мъчениците и истинските мъже", пише Саддам.

"Враговете на вашата страна, нашествениците и персите, се натъкнаха на преграда - единството между вас и онези, които ви управляват. Ето защо те се опитват да посеят омраза сред вас", се казва още в писмото, в което се имат предвид американската армия и съседен Иран.

Саддам призовава иракчаните да не се поддават на омразата и да правят разлика между народите и правителствата на тези страни.

Окончателното потвърждаване на смъртната присъда бе сред темите и в международния печат.

Френският вестник "Либерасион" отделя специално внимание на възможността присъдата да бъде изпълнена през следващите 30 дни. Той цитира думите на Дулайми, че присъдата е част от плановете на САЩ и Иран за предизвикване на разделение и гражданска война в Ирак.

Изпълнението на смъртната присъда на Саддам Хюсеин ще бъде катастрофа за региона и само ще задълбочи верските конфликти, казва Дулайми, цитиран от британския вестник "Гарадиън".

Вестник "Вашингтон пост" посочва, че резултатът от спорния от самото си начало процес е бил посрещнат нееднозначно в самия Ирак.

Шиитите и кюрдите, пострадали най-тежко от управлението на Саддам, днес празнуват, докато много от сунитите - привърженици на Хюсеин, предупреждават, че обесването му ще засили бунтовете и умножи религиозните убийства.

Никой не излезе по улиците в Ирак, за да аплодира или да протестира срещу потвърждаването на смъртната присъда на Саддам Хюсеин, отбелязва италианският в. "Кориере дела сера".

Саддам е вече минало за иракчаните, настоящето е гражданската война и дългия списък на жертвите на атентатите, подчертава изданието.

В интервю за италианското издание заместник-председателят на Апелативния съд Мунер Хадад разказва, че нито един от 9-та съдии, потвърдили вчера смъртната присъда на иракския диктатор, не е бил на противоположно мнение.

По повод на критиките на някои правозащитни организации срещу начина на водене на делото срещу Саддам, Хадад пита защо Западът държи толкова много на този престъпник и уверява, че процесът е воден в съответствие с иракските закони.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #21

    цитат- Петър - "За страна, в която няма сигурност и в страна, която изпитва недостиг на средства, смъртната присъда е препоръчителна."---17 - в САЩ има смъртно наказание...Поздрави

  2. 17
    #20

    Петър- цитат - "Подкрепата за Саддам идваше основно от комунистическия свят. Режимът му също беше по комунистически образец."---17 - за никого (в света), освен за малцина, не е тайна, че Саддам е творение на САЩ. За НИКОГО... Същото важи с пълна степен и за най-търсения (все още) престъпник...Поздрави

  3. зоро
    #19

    и аз съм против смртното наказание да бъде изпълнено!трябва да се накаже за назидание на бившите Пиночен,Хитлер,Сталин,Франко,Мусолини,но с доживотен затвор!да го тикнат в затвора по общ режим всред пострадали от неговото"правосъдие"и други,и те да решат виновен ли е или не!това е най-страшното наказание,по страшно от обесването му!че е виновен,виновен е,и съда го доказа,но какво са 160 негови избити противници пред Сталиновите милиони убити и пратени в изгнание в Сибир?пред хилядите на Пиночет,избити,затворени

  4. reakzioner
    #17

    Krume v nakazatelnoto pravo nakazatelnata miarka triabva da otgovaria na tezestta na prestaplenieto(ta)! Ti kato ne si gi dokazal vsi4kite, kak shte nalozish sprabedlivo nakazanie? I vaoobshe po prinzip, ne protivore4i li smartnoto nakazaneie na tozi prinzip?

  5. morskiq56
    #16

    ............ процеса в Нюрнберг!Имало ли е осъдени на смърт?Имало е!Припомнете си края на 1989 година,когато теглиха куршума на оня сатана Николае Чаушеску и вещицата Елена Чаушеску!За какви цивилизационни цели да говорим,когато става дума за доказани масови убийци.........

  6. стелт
    #15

    Ако един форум е място за среща на мнения - моето съвпада с това на "американеца". При подобни по мащаб бандити, като Садам, смъртното наказание не постига цивилизационни цели. Нито е възмездие, нито е наказание, нито служи като пример и възпиращо средство за бъдещи престъпления. В този случай обесването ще превърне Садам в жертва. Това, че е използвал химическо оръжие за разправа с кюрдите, не представлява престъпление за "17", "реакционер" и други подобни американофоби. Химическо оръжие също е

  7. eftim
    #14

    "За страна, в която няма сигурност и в страна, която изпитва недостиг на средства, смъртната присъда е препоръчителна." Кое я прави препоръчителна бре Петърчо, липсата на средства или липсата на сигурност? Искам просто да си вземеш хапчетата и да спреш да бръщолевиш идиотщини.

  8. американеца
    #13

    на диктатора Саддам Хюсеин ще го направи незаслужено герой и мъченик . И това е грешка ,колкото и този диктатор да го заслужава наказанието. Всъщност едно обесване само ще засили духа на неговите подържници и заедно с фанатичния им религиозен фундаментализъм , ще разшири в огромни мащаби излишното проливане на кръв в Ирак. Все едно ако в България беше осъден и разстрелян Тодор Живков ,който също беше едноличен деспот дълги години и хората само за един анегдот по негов адрес попадаха в Белене,да се

  9. някой
    #12

    Вината на Саддам е повече от неоспорима. Чудя се как има хора в БГ които го защитават - явно го правят единствено заради анти-американизма си. За да им помогна да не се измъчват само ще им кажа, че и любимият им Тошов режим в последните си години се дистанцираше от Саддам. Въпросът дали да има смъртна присъда в Ирак или не е съвсем друго нещо. С. Хюсеин ще получи заслужената от него най-тежка присъда, възможна в момента в Ирак.

  10. Крум
    #11

    Казах вече съвсем ясно и на АйКю-то, че социалистът Садам сигурно е извършил хиляди престъпления, за които се полага смъртно наказание. Това не значи обаче, че за да бъде изпълнена присъдата по едно от доказаните пред съда престъпления, трябва да се чака да се докажат и всички останали.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.