Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Прозрачност без граници": България е най-корумпираната държава в ЕС

Корупцията се засилва при управлението на популистки лидери

20 коментара
"Прозрачност без граници": България е най-корумпираната държава в ЕС
България е 75-а от общо 176 страни и най-назад от всички 28 държави от Европейския съюз в Индекса за възприятие на корупцията през 2016 г. на "Трансперънси интернешънъл". Това сочат данни, публикувани на сайта на международната неправителствена организация.
 
Страната дели 75-ото място с друга държава от региона, Турция, както и с Кувейт и Тунис.
 
В предишния индекс, за 2015 г., България е била 69-а от общо 168 държави и отново последна в ЕС. Резултатът на страната от 41 пункта (максималните 100 пункта означават възприятие, че няма никаква корупция) остава непроменен.
 
От страните от ЕС в индекса за 2016 г. преди България са Гърция (69-а), Италия (60-а) и Румъния (57-а). Унгария е на 57-о място, Хърватия - на 55-о, а Словакия - на 54-о.
 
От държавите от региона най-напред е Словения (31-а), Кипър е 47-и, Сърбия - 72-а, Албания и Босна делят 83-ото място с други страни, а Македония - 90-а. Най-назад, на 95-о място, е Косово.
 
Русия и Украйна делят 131-ото място с Казахстан, Иран и Непал.
 
На първо място е Дания (с 90 пункта), следвана от Нова Зеландия (също с 90 пункта) и Финландия (89 пункта). Челната десятка допълват Швеция, Швейцария, Норвегия, Сингапур, Холандия, Канада и Германия. 
 
На обратния полюс, на последното 176-о място е Сомалия (10 пункта). Южен Судан е 175-и (11 пункта), а Северна Корея - 174-а (12 пункта). Сирия е 173-а, а Либия, Судан и Йемен си поделят 170-ата позиция. Афганистан е 169-и, Гвинея-Бисау - 168-а, а Ирак и Венецуела си поделят 166-ото място.
 

Партиите в България да включат в програмите си борбата с корупцията

Българската асоциация "Прозрачност без граници" призовава партиите трайно да включат темата за борба с корупцията в програмите си на предстоящите парламентарни избори. Това каза изпълнителният директор на асоциацията Калин Славов по повод представения в сряда доклад.

От "Прозрачност без граници" констатират и че на фона на общоевропейската тенденция за подобряване на индекса за възприятие на корупцията, в България е налице регрес в борбата с корупцията и модернизирането на институциите.

Калин Славов заяви, че от асоциацията очакват партиите да предприемат конкретни стъпки и законодателни инициативи в следващото Народно събрание. Той добави, че от "Прозрачност без граници" ще осъществят граждански мониторинг и ще настояват партиите да преминат от позицията си на говорене в позицията на действия.

Славов каза, че последните дни на сегашното Народно събрание са били белязани от силно лобистко присъствие. Той посочи като пример отхвърлянето на законопроекта, с който е трябвало да се намалят лихвите по заемите и същевременно приемането на Закона за концесиите, който по думите му има силен лобистки характер в полза на концесионерите.

Знаков според Славов е и отказът на този парламент да приеме т. нар. закон "Кунева" - за борба с корупцията по високите етажи на властта.

Председателят на Управителния съвет на "Прозрачност без граници" Огнян Минчев заяви, че страната ни се намира в регион в света, в който има повтарящи се проблеми - слаба правова държава и демократична система, и допълни, че без правова държава демократичната система функционира като фасада, зад която политическите решения отразяват интересите на организирани задкулисни сили, корпоративни интереси, но не и обществения интерес.

Сред предложенията на асоциацията към следващото Народно събрание е да се въведе т. нар. "механизъм на законодателното досие". Според него вносителите на законопроекти трябва да предоставят информация за всичките си контакти, които са имали във връзка с подготовката на законопроекта.

Корупцията се засилва при управлението на популистки лидери

"Трансперънси интернешънъл" подчертава, че нито една страна дори не се доближава до перфектния резултат от 100 пункта. Над две трети от държавите имат под 50 пункта, като средният резултат е нищожните 43 пункта - според неправителствената организация индикация за ендемична корупция в държавния сектор. Страните в първа категория на индекса са далеч по-малко от останалите, чиито граждани чувстват всеки ден осезаемите последици от корупцията.

Резултатите тази година подчертават връзката между корупцията и неравенството, които се подхранват взаимно, за да създадат порочен кръг между корупцията и неравното разпределение на властта и богатството в обществото, отчита "Трансперънси интернешънъл".

Ръководителят на неправителствената организация Хосе Угас изтъква, че "в твърде много страни хора не могат да задоволят най-основните си нужди и си лягат всяка нощ гладни заради корупцията, докато "силните" и корумпираните се радват на разточителен живот в условия на безнаказаност".

Взаимодействието между корупцията и неравенството подхранва също така популизма. Когато традиционните политици не предприемат мерки срещу корупцията, хората стават цинични. Хората все повече се обръщат към популистки лидери, които обещават да разбият цикъла на корупция и привилегии. Това обаче по-скоро изостря, отколкото успокоява, напреженията, които са главната причина за възхода на популизма, посочва Трансперънси интернешънъл.

В същото време организацията подчертава, че антисистемните партии по-скоро влошават проблема. Хосе Угас дава пример с Унгария и Турция, които са отстъпили назад в индекса през последните години, управлявани от лидери с авторитарен уклон. За сметка на това Аржентина се е придвижила напред, след като популисткото правителство е паднало от власт.

"Трансперънси интернешънъл" вече говори за първи признаци за отстъпване от новия президент на САЩ Доналд Тръмп от предизборните му обещания за борба с корупцията. Организацията е възприела изчаквателен подход към Тръмп, но вече изпитва сериозни безпокойства, казва нейният директор за изследванията Фин Хайнрих. Новият президент на САЩ обеща да "пресуши блатото", но в "действията му досега има непотизъм. Хората в неговата администрация имат много конфликти на интереси. (В екипа на Тръмп) няма хора, които да се обявяват за прозрачност", коментира Хайнрих.

В резюме за Европа и Централна Азия "Трансперънси интернешънъл" обобщава, че ситуацията с възприятието на корупцията в региона е била белязана миналата година от "всеобщ застой". Само с няколко изключения, в индекса за 2016 г. няма драстични промени в Европа и Централна Азия, отбелязва организацията. В същото време тя предупреждава, че това не означава, че регионът е имунизиран срещу корупцията. Застоят освен това не означава, че борбата срещу корупцията се е подобрила, а точно обратното, подчертава "Трансперънси интернешънъл".

Привлекли общественото внимание скандали с корупция, злоупотреба с държавни средства или неетично поведение от страна на политици през последните години допринесоха за общественото недоволство и недоверие в политическата система, посочва организацията.

"Трансперънси интернешънъл" обръща внимание, че корупционните афери не подминават и държави от ЕС. В Дания, която е на първо място в индекса, 20 народни представители (11 процента от депутатите в 179-членния парламент) не са обявили своите външни дейности или финансови интереси в имуществените си декларации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #20

    Бедността е по-голям проблем от корупцията.

  2. "Трансперънси интернешънъл" са забравили да попитат видни български "политически" деятели като бившият двукратен премиер недочелият и Винету Боко от Банкя, бившата партийна секретарка, която обичала да празнува Цецка, първият обвинител на републиката плондира Цацаров...

  3. MAD
    #18

    Най голям майстор е Бойко Борисов най много дърпа всички го знаят но никой нищо не му прави

  4. Бг-най-корумпирана-добра работа от САЩ,съветници и приятели! След окупацията в Афганистан-брат на президента ограби 100 млн$ пари за заплати на чуждите войници и избяга!Не намериха ни него,ни парите!У нас-магистрални коловози-знаете!Санирането -тъмна индия!Капитал за 2млрд-трябвало да са санирани 700 блока,но резултатът бил 100-!Покрив се прави за5000лв,а се"усвояват"400 000от община!дЕсните-уж за Румънски модел,но без да закачаме техните...ИПИ-40%от държаваните и70%от общинските пари се ПРАХОСВАТ!Радан-25% от обществените поръчки за ДПС, над25%-заГЕРБ!Печелят 5фирми,които не се конкурират!У нас, частните медии изключае тая,хвалят корупцията и корумпираните!

  5. Лизи Гугуткова
    #16

    Инициатива "Правосъдие за всеки",39 мин. · "В рамките на малко повече от месец съдиите от най-големия съд в страната – Софийския районен съд, отново излизат на протест под прозорците на ВСС. Той ще е на 26 януари, четвъртък, от 12 часа, съобщи пред Де факто един от инициаторите съдия Петко Петков. В този ден заседава пленумът на съдебния съвет."

  6. Лизи Гугуткова
    #15

    Неоглозганите от Народното събрание останки от т. нар. съдебна реформа успяха поне да наложат едно безспорно нещо - засилване на т. нар. съдийско самоуправление. С две думи - ролята на общите събрания на съдиите се увеличи драстично при доста хипотези и дори в определени моменти може да се "опъне" на административния ръководител...
    ВСС обаче показа, че не се интересува особено от променения Закон за съдебната власт.
    Примерът - съдия Албена Ботева, предложена от общото събрание на съда - рязко

  7. trezwomislesht
    #14
  8. trezwomislesht
    #13
  9. От Драгалевци
    #12

    Най-крадливото и корумпирано правителство в историята на т.н. български преход. Кабинетът Борисов 2 е ненадминат в краденето и далаверите. А народът гладува както не е гладувал дори след Първата световна война.

  10. trezwomislesht
    #11

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.