Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин нарече правата на човека "инструмент на Запада за разрушаване на държави"

В световната класация за основните човешки права Русия е паднала до 124-то място – между Мавритания и Пакистан

17 коментара
Владимир Путин

Институтът по правата на човека се използва за унищожаване на суверенитета на държавите по света, заяви руският президент Владимир Путин във вторник, цитиран от The Moscow Times.

Според него Западът "постоянно" прави опити да използва правата на човека за деструктивни цели и целта му е да "осигури своето господство".

В резултат на това се натрупаха „сериозни противоречия“ в областта на правата на човека, а самата институция изживява „дълбока криза“, каза Путин в обръщение към участниците в конференция, посветена на 75-ата годишнина от подписването на Всеобщата декларация за правата на човека.

През април 2022 г. Русия беше изключена от Съвета на ООН по правата на човека, а шест месеца по-късно самата тя се оттегли от Европейската конвенция за правата на човека. Това се случи в резултат на „очевидната пристрастност“ на тези структури, каза Путин.

„За съжаление през цялата история на конфликта в Донбас и Новоросия международните институции, предназначени да гарантират и насърчават правата на човека (Съветът по правата на човека при ООН, Съветът на Европа и други), демонстрираха своята пристрастност и неспособност да решат задачите, които стоят пред тях“, каза президентът. Той добави, че Русия продължава „стриктно да изпълнява задълженията си в областта на правата на човека“.

През последните 8 години Русия е загубила повече от 50 позиции в световната класация за върховенство на закона, която оценява защитата на правата на гражданите, състоянието на правосъдието и нивото на основните свободи (публикувана от World Justice Project). В класацията за 2023 г. Русия заема 113-то място от 142 възможни, до Либерия (112-то място), Мадагаскар (114-то място) и Ангола (115-то място).

В подрейтинга на основните човешки права Русия е паднала до 124-то място в света – между Мавритания и Пакистан. По отношение на степента на ограничения на правомощията на държавните институции Русия падна до 132-ро място - под Иран, Зимбабве и Мавритания (129-131-во място) и съвсем малко над Мианма и Судан (135-о и 136-о място).

През 2015 г. Руската федерация заема 75-то място в света по върховенство на закона (между Киргизстан и Кот д'Ивоар), през 2020 г. вече е на 94-то (между Танзания и Ливан), преди началото на войната с Украйна тя падна от първата стотица и тази година се стигна ново „дъно“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Емил Станоев
    #17
    Отговор на коментар #9

    Защо трябва да се месиш в работите на държавите и народите и да им налагаш ценности който нямат почва там ? САЩ го правят от користни интереси - за да ограбят ресурси . Както в Сирия краднат петрол като за последно.

  2. Емил Станоев
    #16
    Отговор на коментар #8

    Ислямска Държава я създадоха САЩ. 500 милиона долара за да свалят Асад.Кадафи го свалиха САЩ нещо си със закърнял мозък, прочети повече по темата преди да пишеш глупости.

  3. Борис
    #15
    Отговор на коментар #10

    Свободата ни всъщност е резултат от взаимната борба на интересите на Руската империя, Британската империя, Австро-унгарската империя, Германия и Османската империя и близостта на Проливите и Цариград - тя е резултат от неуспял опит за създаване на "Задунайска губерния" на Руската империя, който след несупеха, поради различните интереси на другите европекйски сили, започва да се представя от руската имперска пропаганда и местните им агенто като "освобождение" - за целта са похарчени милиони златни

  4. Борис
    #14

    Дааа, деменцият го тресе серионо диктатора. Излиза, че борбата за свобода и човешки правдини, които са основни и изконни човешки права не са естествени права на хората, по рождение, а са нечий инструмент, а насилието на диктаторите над хората и премахването на човешките права и свободи са естествено състояние? Значи Спартак, Левски, Ботев, априлските въстаници и всички други борци за свобода и човешки права са били "инструменти на Запада", даже още преди съществуването на "Запада"?

  5. Кирил Василев
    #13

    Путин: Правата на човека са важни. А в Русия аз съм човека.

  6. обикновен
    #12

    Убиец, военнопрестъпник и терорист да говори за Правата на човека? Уа-у-у-у! Разкарайте снимките и престанете да разпространявате отровата на този психопат и Сатанинско изчадие!

  7. Бугараш
    #11
    Отговор на коментар #4

    По-добре САЩ да те "окупират", от колкото Русия да те "освободи". Примери за това са "окупираните" от САЩ Южна Корея, Западна Германия, Япония и "освободените" от Русия Беларус, Чечения и актуалното "освобождаване" на Украйна (от украинците)

  8. Бугараш
    #10

    Така си е! В Русия няма граждани с човешки права, а крепостни селяни. Според дефиницията крепостните селяни са най-ниската социална класа във феодалната държава и техният статут е подобен на този на робите, различавайки се от тях само по това, че не могат да бъдат продавани отделно от земята, която обработват. От тук и въпросът, как Русия ни е дарила Свободата през 1878 г., след като руснакът не знае, какво е Свобода!

  9. БГаньо
    #9
    Отговор на коментар #4

    Нека не бъркаме понятията. Цитираните опити на САЩ показват единствено, че демокрацията не покълва там, където няма почва за нея. Афганистан е много ярък пример, че народи със средновековен манталитет не разбират какво е това демокрация, как и за какво се ползва. Но това не прави демокрацията лоша, а диктатурата добра. А поставя въпроса защо, как и къде може да се установи демокрация, както и да се противодейства на диктатурата. Ние също сме пример за хора, които не са съвсем наясно с предимствата

  10. Калико Джо
    #8
    Отговор на коментар #4

    Абе много хубави примери си намерил за злините на американците. Във всички изброени от теб държави преди да се намесят американците имаше граждански войни, а специално талибаните в Афганистан бяха базата на АлКайда, атакувала САЩ. В Сирия и Сев.Ирак, САШ се намесиха след появата на Ислямска Държава, които убиваха и режеха глави наред. Асад, те не са атакували. И Кадафи беше свален и убит от своите хора. Западът не пращал войски там, само му унищожи самолетите, с които искаше да бомбардира собствените

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.