Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"";Бездействието не е решение"",N

0 коментара

Президентът Джордж Буш вчера се опита да стегне редиците на международната коалиция срещу тероризма, след като я хвърли в смут със своя замисъл за военна кампания срещу Ирак. Повечето от европейските и арабските членове на коалицията не криеха тревогата си от бързината, с която той пренасочи мерника от Осама бин Ладен и Афганистан към иракския президент Саддам Хюсеин. Буш използва речта си във Вашингтон по повод навършването на половин година от атентатите на 11 септември, за да се опита да уталожи страховете им. Същото се постараха да направят вицепрезидентът Дик Чейни и премиерът Тони Блеър, които се срещнаха на Даунинг стрийт.

Но цените на петрола скочиха нагоре, пришпорени от нарастващия панически страх от перспективата за война в Близкия изток.

Буш очерта целите на втората фаза на войната срещу тероризма, като наблегна, че САЩ няма да стоят със скръстени ръце пред заплахата, която представляват оръжията за масово унищожение. Бездействието не е решение, каза той.

За първи път той отвърна на обвиненията, че САЩ действат едностранно. Той използва речта, за да похвали заслугите на другите членове на коалицията в Афганистан. За да компенсира дипломатическите щети, той я произнесе на фона на 170 национални знамена и стотина посланици.

Макар че в речта Ирак не се споменаваше изрично, сътрудниците на Белия дом, които информираха репортерите предварително, насочиха вниманието им към отказа на Багдад да приеме инспекциите на ООН. Те признаха, че някои коалиционни партньори на САЩ са били сварени неподготвени през януари от внезапния завой на Буш в антитерористичната кампания - от Ал Каида към "оста на злото". С цел да се опази единството на коалицията, Блеър подчерта на пресконференцията с Чейни, че няма да бъдат предприемани прибързани действия. "Коалицията ще продължи и занапред да действа спокойно и премерено, както досега", обеща той.

Предугаждайки антивоенните критики /малко по-късно депутати-лейбъристи връчиха предупредително писмо на Даунинг стрийт 10/, Блеър заяви: "Още не са взети никакви решения". Сътрудниците му уточниха, че каквото и решение за действия срещу Ирак да бъде взето, дотогова ще минат много месеци. Но Блеър бе доста по-войнствен от Буш, когато категорично заяви: "Саддам Хюсеин и оръжията за масово унищожение, с които се е сдобил, представляват заплаха. В това няма никакво съмнение". Чейни, който се отби във Великобритания на път за Близкия изток, заяви, че Вашингтон е загрижен от "потенциалния съюз между терористични организации като Ал Каида и държави, които придобиват или разпространяват оръжия за масово унищожение".

САЩ и Великобритания слагат спирачки на реториката с надеждата да убедят Саддам да позволи на оръжейните инспектори на ООН да се върнат в Ирак. Ако не склони, заплашва го перспективата за военна акция от САЩ и може би Великобритания. Като първи открит признак за разногласия в Европейския съюз, Белгия призова за изпращането на мисия на високо равнище в Багдад, която да увещава иракския лидер да отстъпи.

Министрите на външните работи от ЕС на срещата си в Брюксел отхвърлиха предложението. Вместо това те приканиха Ирак да се подчини на резолюциите на ООН и да приеме инспекторите.

Дипломатически източник разкри, че имало предложение за обща декларация на ЕС за Ирак, която била изоставена заради разногласия между Франция и Великобритания.

Макар че иракският вицепрезидент Таха Ясин Рамадан изключи възможността за връщане на инспекторите, Багдад още не е заел окончателна позиция. Може би тепърва ще се пазари за условията за сделката. Чейни обаче вдигна летвата, като заяви, че не е достатъчно инспекторите само да се върнат и че Ирак трябва да им позволи достъп навсякъде и по всяко време.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.