Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Работодателите пак са аут от преговорите за осигурителните прагове

1 коментар
Заседание на съвета за тристранно сътрудничество. Снимка: Архив

Работодателите и тази година отказват да участват в "централизираното административно определяне" на новите минимални осигурителни прагове за 2020 г., както и да участват в преговорите на браншово ниво по този въпрос.

Това се посочва в писмо на Асоциацията на организациите на българските работодатели до социалния министър Бисер Петков.

В кореспонденцията се припомня, че в последните четири години национално представителните работодателски организации са твърдо против определянето на минимални осигурителни доходи (МОД) по длъжности и икономически дейности. Затова работодателите не участваха в преговорите за праговете за 2017 г., 2018 г. и 2019 г.

В писмото до министър Петков се отбелязва, че работодателите са декларирали многократно подкрепа за разширяване на колективното трудово договаряне по условията и заплащането на труда, и за актуализиране на минималните възнаграждения за съответните длъжностни позиции при постигане на договореност в КТД на фирмено и браншово ниво.

Според бизнеса в условията на икономическо оживление след кризата от 2009 г., административно определяните прагове на МОД се разминават драстично с икономическото състояние на отделни сектори и предприятия, с динамиката на заетостта, общата и секторна производителност на труда и ръста на цените.

Според бизнеса този подход увеличава сивия сектор, оказва натиск върху заетостта в отделни региони, сектори, предприятия в депресивно състояние, на уязвимите социални групи с ниска квалификация, като намалява нетното възнаграждение на наетите лица. Тези аргументи са представяни многократно и в препоръки на Европейската комисия, Световната банка и Международния валутен фонд, пише още в писмото.

Представители на бизнеса заявяват, че подобни механизми за определяне на прагове на МОД по отделни професии, длъжности и икономически дейности не се прилагат в нито една от държавите членки на ЕС.

Работодателите припомнят и проблема с блокирането на процеса по изготвяне на механизъм за определяне на минималната работна заплата.

"Същевременно, приетата правителствена средносрочна бюджетна прогноза предвижда нарастване през 2020 г. на МРЗ с 9.8 на сто, при драматично изоставащ ръст на производителността на труда в пълно противоречие с изискванията на Конвенция 131 на МОТ, ратифицирана от България през 2018 година", посочват работодателите в писмото до Бисер Петков.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Естествено
    #1

    Напълно прави са.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.