Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ракетният гамбит на Путин

92 коментара
Ракетният гамбит на Путин

Добре дошъл в боя, Владимир Путин! Това е великодушният начин да се отговори на изненадващата, макар и малко объркваща оферта на руския президент за противаракетния щит, направена миналата седмица на срещата на Г-8 в Германия. Путин иска да се присъедини към предложената от САЩ система в Европа, като замести планирания радар в Чешката Република с руски радар в Азербайджан.  

Това, на което не бе обърнато достатъчно внимание в този случай е, че предлагайки помощ, Москва признава онова, което по-голямата част от Европа разбра отдавна – че ядрената програма на Иран и нарастващият му ракетен капацитет са потенциална заплаха. Руснаците са казвали това само в частен порядък, осъзнавайки, че войната в Чечения може да приеме опасен обрат, ако иранският президент Махмуд Ахмадинежад изпълни обещанието си и “сподели” ислямската бомба и ракети с други мюсюлмански страни.

Въпреки това публичната позиция на Путин напоследък се свежда до това, че разположените в Чехия и Полша елементи от противоракетната отбрана (ПРО) в Европа са насочени срещу Русия, а не срещу Иран, макар руснаците прекрасно да знаят, че целта на тази система е защита от една – две ракети, изстреляни от Близкия Изток, а не от хилядите ракети, които са на въоръжение в руския арсенал. Това, че Путин косвено призна иранската заплаха, е обръщане на 180 градуса.

В първата си реакция на предложението на Путин администрацията на Буш каза, че ще проучи въпроса, за да прецени дали то може да се реализира технически. И правилно, защото никой не искаше срещата на върха да бъде взривена. Ако подходим към въпроса като към стратегически, обаче, дължимата реакция е вече очевидна: ПРО трябва да бъде в Европа, а не в Централна Азия.

Дискусиите на САЩ с Чешката Република и с Полша, където е планирано разполагането на ракети – прехващачи- са въпрос на двустранни преговори на Вашингтон с двете суверенни държави. Студената война приключи и Москва тук не е основен играч, затова въпросът трябва да се решава от Прага и Варшава. Страни, които по-рано попадаха в орбитата на Москва, и без това достатъчно силно се притесняват от Русия. Ако се позволи на Москва да има думата за това как да се защитават, доверието на източноевропейците към американските обещания ще бъде подкопано.

От техническа гледна точка руското предложение също изглежда неудачно по простата причина, че Азербайджан или Турция – другото предложение на  Путин за разполагане на прехващачите, планирани за Полша - географски са твърде близо до Иран, за да сработи системата ефективно.

Ракета с дълъг обсег, изстреляна от Иран, може да стигне достатъчно далеч, преди системата да успее да прихване радара ѝ, да включи прехващача и да порази целта.

САЩ, които няколко години проучваха различни варианти, неслучайно избраха Полша и Чешката Република. Частната агенция Stratfor обяснява това решение, давайки аналогия с бейзбола: “Полските и чешките обекти ще служат като играч в далечния край на полето, който се опитва да “хване” ракетата, разбирайки накъде лети. Руснаците искат този играч да е в Азербайджан, точно до играча с бухалката”. Прехващачи с морско базиране – другото предложение на Путин  - са предназначени да поразяват ракети с близък и среден обсег.

Предлаганата за Европа система ПРО е част от вижданията на администрацията на Буш за противоракетна защита с глобален обхват. Администрацията покани Русия да участва в създаването на тази система от момента, в който САЩ обяви излизането си от Договора за ПРО през декември 2001 г. Американските служители проведоха многобройни разговори с руските си колеги за формата на това сътрудничество. Русия притежава потенциално полезен опит в няколко области, включително ракетни двигатели и двигателни системи.

Това лято Агенцията за противоракетна отбрана на САЩ ще оценява руското предложение и не е изключено да се намери добър начин за интегриране на азербайджанския радар в американската глобална система. Той обаче не може да бъде заместител на необходимите обекти в Полша и Чешката Република.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

92 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #97

    Kazval sam, i povtariam, Iran niama i skoro niama da ima raketi s dale4en obseg. Tova, koeto ima sa dopotopni i kraino neefektivni raketi s obseg do 1200 km!

  2. reakzioner
    #96

    Izrael ima igradena sistema za protivoraketna zashtita to4no sreshtu iranskite raketi, no nikoi ne se seshta, 4e i Izrael e blizo do Iran! Ako protiraketnata sistema, kakto pishe v statiata, ima za zel da prehvashta iranski raketi, nai-udobnoto miasto e Turzia ili BG!

  3. bboogy
    #95

    По голям лицемер не бях виждал. Казвал съм и казвам ,че националните предатели са нагли и безочливи. Те нямат и немогат да имат морал.

  4. Nik
    #94

    Това, което ти казваш, въобще не значи, че говориш истината.Ако не си чел по-лицемерни статии от тази,вземи прочети последните изказвания на путин за смъртта на Литвиненко.

  5. reakzioner
    #93

    Abe pitjo ia poso4i kade gresha! Kuhi kratuni takiva! Za nishto ne stavate!

  6. reakzioner
    #92

    Kade gresha v razsazdeniata si?

  7. tt
    #91

    не знам дали са "лицемерни" американците, но прочетох в нета, че реалните опасения на руските военни са , че планираните елементи на ПРО (главно радарите), ще прослушват цялата европейска част на Русия до Урал.По този начин щели да получават пълна информация за летателните.. характеристики на изстреляни руски ракети, в това число и на някои нови ракети.Ако това е вярно едва ли руснаците ще се откажат от твърдата си линия по въпроса след евентуално отхвърляне на азърбайджанския вариант.Последния

  8. reakzioner
    #90

    Tova,koeto iznasiash e napalno logi4no! Dve batarei raketi ne mogat da prehvanat vsi4ki eventualno izstreliani ruski takiva, no mogat da sluzat kato predtekst za teni4esko razuznavane.

  9. minavasht
    #89

    Ami greshish, zashtoto ne chetesh vnimatelno. Israel ima protivorqketna sistema streshtu raketi ot Iran, vpreki che e blizo do nego, zshtoto sreshtu Israel ot Iran shte se izstreliat eventualno raketi s malqk i sreden obseg na deystvie, koito sa dosta razlichni ot tezi s dalechen. Osven tova, faktqt che niakoga v uchilishte si chuval za zadacha po balistika, ne oznachava, che imash ideia kak se reshava. Po-dobre nedey da se pravish na mnogo umen.

  10. Betty
    #88

    Буш: “Русия не е враг. Не е необходим военен отговор защото ние не воюваме с нея. Тя не представлява заплаха”, заяви той. Американски експерти изразиха резерви към плана на Владимир Путин за ПРО система в Азербейджан 08 юни 2007 | 03:23 | Агенция "Фокус"Вашингтон. Руските предложения за система за противоракетна отбрана (ПРО) в Европа е далеч от това, което имат предвид САЩ и е малко вероятно да получи подкрепа от политическите кръгове във Вашингтон, предаде АП, като се позова на изявление на военния

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.