Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ръмсфелд предлага антиракетния щит на съюзниците от НАТО

0 коментара

Американският министър на отбраната предупреди съюзниците на НАТО по време на срещата на министрите на отбраната, че намерението на Вашингтон да промени или да анулира Договора за противоракетната отбрана, за да разположи ракетна отбранителна система, е "просто неизбежно".

При първото си посещение в щаб-квартирата на НАТО в Брюксел, където отиде, за да говори пред министрите на отбрана на страните от НАТО, Доналд Ръмсфелд предизвести смъртта на договора от 1972 г.

Въпреки обещанието си, че Съединените щати ще продължат да се консултират със съюзниците си, с Русия и с Китай за прилагането на плана на президента Буш за антиракетния щит, изглежда не остава особена възможност за компромис.

В Брюксел Ръмсфелд каза, че ракетната отбрана - способна да прехваща "шепа ракети, а не стотици"- ще бъде добавка към традиционното ядрено възпиране като част от стратегия, наречена от него "пластово възпиране", т.е. с използване на различни средства.

Договорът за ПРО, каза той, помогна да се укрепи ядреното възпиране от ерата на Студената война, но сега е време да се отиде по-далеч от този договор. "Разбираме, че този извод не се посреща добре от някои. Но той е просто неизбежен", каза Ръмсфелд. Категоричното послание идва седмица след срещата на външните министри на НАТО в Будапеща, където Колин Пауъл, американският държавен секретар, не успя да получи подкрепа за вашингтонското схващане, че Алиансът е изправен пред обща заплаха от балистичните ракети на потенциално враждебни страни като Северна Корея, Иран и Ирак.

Ръмсфелд представи нова подборка от разузнавателни данни и схеми, за да подкрепи опасенията на Вашингтон за нарастващата ракетна заплаха. Но това стана 24 часа след като президентът Буш обяви, че САЩ ще подновят преговорите по въпроси на сигурността със Северна Корея, включително дискусиите по ограничаването на ракетната програма на Пхенян. Малко след като дойде на власт, Буш бе казал, че не възнамерява да продължава започнати от президента Клинтън преговори. Буш даде ясно да се разбере, че няма доверие на Северна Корея и не вярва, че тя ще спазва каквото и да било споразумение за ракети.

Независимо от това Ръмсфелд каза, че САЩ са започнали да изпробват нови методи на ракетна защита и говори пред колегите си за плановете на Северна Корея и Иран да разработват ракети, способни да достигнат цели, дълбоко в съюзническа територия.

Той добави: "Липсата на наша защита срещу балистичните ракети създава огнища за ядрено разпространение, които в съчетание с разработването на ядрено, химическо, и биологично оръжие за масово унищожение, дават на бъдещите ни противници възможността да всяват страх и да изнудват нашето население."

Лорд Робъртсън, генералният секретар на НАТО, настоя, че в пакта няма разцепление по въпроса, но Ален Ришар, френският министър на отбраната каза, че съюзниците били на етапа на "изслушване". Рудолф Шарпинг, германският министър на отбраната, заяви, че трябва да има "адекватни на заплахите политически отговори".

Кондълиза Райс, съветникът по въпросите на националната сигурност, призна във Вашингтон, че САЩ искат от европейските си съюзници да осмислят наистина много и трудни неща. На брифинг преди посещението идната седмица на Буш в централата на НАТО за минисреща на високо равнище с лидерите на алианса, тя каза: "Президентът говори за нова стратегическа рамка, в която да се разглеждат договорите на днешния ден, а не договорите от вчерашния".

Доктор Райс омаловажи напрежението, възникнало в трансатлантическите отношения по този въпрос. Тя каза, че има "продължаващи консултации" със съюзниците, а не "несъгласие". Цитирайки предпазливите изказвания в подкрепа на идеята от страна на Тони Блеър, Герхард Шрьодер и други лидери, тя заяви, че "интелектуалните аргументи излизат на преден план и мисля, че на този етап ние сме много доволни от постигнатото".

Американската администрацията на Буш обмисля възможността да ускори разработването на отбранителния си антиракетен щит, за да може той да бъде разположен до 2004 г., преди да изтече мандатът на президента Буш, съобщи "Вашингтон пост". Корпорацията Боинг, която е основен изпълнител на проекта, е представила на Пентагона различни варианти, включително и вариант, при който до март 2004 г. в Аляска да бъдат разположени пет прехващащи ракети, пише вестникът, цитирайки правителствени източници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.