Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Расата и полът имат все по-малко значение за младите избиратели в САЩ

77 коментара
Расата и полът имат все по-малко значение за младите избиратели в САЩ
Разговорът е проведен ден преди предварителните избори в Охайо и Тексас, които ще бъдат решаващи за номинацията на демократите за президент

Мислите ли, че последният дебат между двамата кандидати на демократите сенаторите Барак Обама и Хилари Клинтън помогна на избирателите, които не бяха решили за кого да гласуват?

Накратко, според мен, тези дебати не помагат на когото и да било да реши за кого да гласува. Причината е, че медиите не си вършат добре работата, тъй като не задават точните въпроси. Например, никой не попита за ипотечната криза в САЩ, проблем в национален мащаб, поради който икономиката ни се намира в рецесия. Фактът, че водещите не повдигнаха този въпрос, а се съсредоточаха единствено върху тактиките и стратегиите, които кандидатите използват по време на предизборната кампания, не помогна по никакъв начин на хората.

Затова аз обикновено не гледам дебати. Те са безполезни. В крайна сметка това не е дебат, а поредната възможност за кандидатите да повторят до болка познатите реплики и тези, които те тиражират от началото на кампанията.

Т.е. според вас дебатите не работят като формат отчасти по вина на медиите?

Да. Първо, защото журналистите не задават достатъчно въпроси по същество. Медиите имат склонност да се фокусират повече върху изборите като надпревара, съобщавайки кой е напред и кой изостава, както и върху тактиката и стратегията на кампанията. Второ, дори когато задават трудните въпроси, а политиците се опитват да шикалкавят, журналистите никога не са достатъчно дисциплинирани да настояват за конкретен отговор и да кажат: "Не отговорихте на въпроса ми, затова ще го задам пак.”

Последните проучвания сочат, че Клинтън и Обама са с равен резултат в Тексас, а в Охайо бившата първа дама води с малка разлика. В същото време, дори Бил Клинтън публично обяви, че съпругата му трябва да постигне задължителна победа в двата щата. Какви според вас са шансовете на Клинтън да направи това?

В момента Клинтън е в много деликатна ситуация. Нещата изобщо не изглеждат розови за нея. Нека си го кажем направо – победата е на страната на Обама. Той наистина ентусиазира избирателите, хората го харесват.

Победата му в щата Уисконсин се оказа особено важна. Тогава за първи път той нанесе удар на Клинтън като започна да печели подкрепа сред основния ѝ електорат – работниците и жените, сред които тя бе най-силна. Ядрото на нейните привържениците продължава да намалява. Ако трябваше да се обзаложа кой ще получи номинацията на демократите за Белия дом, нямаше да заложа пари за Клинтън. Или само малка сума за Охайо. Обаче фактът, че тя не води в Тексас, където има голямо население от испаноговорящи, които традиционно гласуват за нея, не говори добре.

Още повече, че напоследък нейната предизборна кампания е очевидно неуспешна. Нека само да обърнем внимание на една от най-силните ѝ стратегически козове – подкрепата на съпруга ѝ Бил Клинтън, който агитира в нейна полза. Това се обърна срещу самата нея. Тактиката да стои настрана от еуфорията, който Обама генерира, също се оказа неуспешна.

В момента Клинтън губи подкрепа сред основните си избиратели – жените и представителите на средната класа. Все пак не искам търся вината за това единствено в нея. Иска ми се да кажа, че екипът ѝ не разбира какво точно се случва, но истината е, че никой не знае какво точно става.

На какво се дължи това?

Понякога общественият ентусиазъм и подкрепа са толкова силни, че единственото, което можеш да направиш, е да стоиш отстрани и да гледаш. И да се опиташ да разбереш, че хората подкрепят победителите. Когато Обама започна да генерира такъв ентусиазъм, много хора се заразиха от него. Въпросът не е дали губещият е направил нещо грешно, просто победителят увлича хората.

Още повече, че Клинтън е в публичното пространство вече повече от петнадесет години. Тя не е ново лица, а и някои хора вече за "изморени” от семейство Клинтън. (Clintons’ fatigue)

Другата възможна причина е, че малка част от младите хора в днешно се интересуват от расата и пола, когато решават за кого да гласуват. Според мен тези квалификации вече не са от такова значение за тях. Фактът, че Хилари може да е първата жена президент, не привлича толкова много млади жени. Може би защото те виждат себе си и жените по принцип като реализирали се в обществото и затова не се чувстват задължени да гласуват за нея. От друга страна, много хора мислят, че чернокожият кандидат заслужава тяхната подкрепа повече, защото афроамериканците все още не са намерили такава реализация. Дали тази представа е вярна или не, няма значение, тъй като това е представата, която много от младите споделят.

Възторгът около Обама започна сред младите хора. Те бяха тези, които запалиха останалите. На мен лично веднага ми направи впечатление, че нещо се случва сред студентите. Не съм виждам подобен феномен от години, може би никога, а се занимавам с политология от 30 години. Преди четири години, например, също забелязах подобна еуфория, но тогава тя беше анти, бе насочена срещу президента Джордж Буш. Вярно е, че дори част от нея все още се е запазила, но този път по-голямата част от вълнението е "за”, в полза на Обама. И трябва да признаем, че Клинтън никога не е предизвиквала подобен възторг сред младите.

Ако предположим, че Обама запази преднината си и получи номинацията на демократите за президентския пост, дали този възторг ще продължи и по време на самите избори за Белия дом?

Не виждам причина защо това да не се случи. Ако хората са във възторг от него в момента, защото го виждат като носител на промяната – дали заради неговите идеи или заради самата му личност, по време на същинските избори той дори в по-голяма степен ще бъде носител на промяната. Още повече, че в момента и Хилари, и Обама са против войната в Ирак и за изтегляне на войските, докато Маккейн е за запазване на американския контингент там. Това още веднъж подчертава противопоставянето между промяната и статуквото.

Като цяло смятате ли, че бившата първа дама имаше полза от агитацията на съпруга си или това по-скоро ѝ навреди?

Според мен тя извлече полза от факта, че хората познаваха името Клинтън. От факта, че хората знаеха, че Хилари бе важна част от екипа на съпруга си, когато той бе начело на държавата. Тя не беше просто първа дама в традиционния смисъл на думата, тя бе негов съветник.

Но сега знаем, че агитирането на Бил Клинтън стана твърде грубо, негативно и "грозно” и това коства на съпругата му значителна подкрепа. Особено сред афроамериканците, където семейство Клинтън традиционно се ползва с добра подкрепа. Някои от атаките срещу Обама, които Клинтън отправи, отблъснаха много чернокожи. Точно затова сега Бил Клинтън изчезна от публичното пространство.

Последните проучвания сочат, че Обама има по-голям шанс от Клинтън да спечели изборите срещу Джон Маккейн, който се смята за бъдещата номинация на републиканците. Дали това е фактор за хората, които още не са решили за кого ще гласуват във вторник?

За някои от тях вероятно да. Не мисля, че това по някакъв начин би наклонило везните в една или друга посока, но все пак е важно. Всеки, който гласува стратегически, знае, че той не просто избира този, който ще получи номинацията на партията за най-важния пост в държавата, но гласува за кандидат, който може да победи на изборите. Демократите най-добре от всички трябва да знаят, че можеш да номинираш някой, който ти харесва, но ако този човек няма потенциал да победи през ноември логично идва въпросът защо си го номинирал.

В сравнение с предишни предизборни кампания смятате ли, че до момента кандидатите използваха мръсни номера повече от обикновено?

Не мисля, че до момента тази кампания е "по-мръсна” от останалите. Но нека не забравяме, че все още не сме започнали кампанията за същинските избори. Веднага щом разберем със сигурност кои ще бъдат окончателните кандидати на двете партии, агитацията ще стане по-негативна.

Ако предположим, че републиканците ще излъчат Маккейн, можем да очакваме по-малко непозволени трикове от него в сравнение с други представители на партията, които са по-склонни да си служат с подобна тактика. При демократите – Обама би бил доста по-дипломатичен от Клинтън, която също има склонност да наруша правилата на честната игра, когато смята, че това е необходимо.

Като цяло обаче мисля, че компроматите ще дойдат най-вече от външни групи, от кандидатите, които се кандидатират за президент като независими.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

77 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Barack Hussein
    #78

    .

  2. No Barack Hussein
    #77

    .

  3. Barack Hassan 17
    #76

    17

  4. No Barack Hussein
    #75

    .

  5. Стамбо
    #74

    на всевъзможни леволиберални лекета като този? Та те си имат СNN, NYT и 90% от световните мрежи.Култът "Обама" е самоубийството на Америка.По-черен ден за света от евентуалната победа на тази печка не мога да си представя.САМО МАККЕЙН! САМО МАККЕЙН!

  6. Мечката
    #73

    е всичко туй! МакКейн е следващият обитател на Белия Дом! Америка е преди всичко консервативна и не може да си позволи либерални експерименти. Промяна трябва, но не каквато Обама си представя. Промяната включва екзекуции в Гуантанамо на Алкайдистите и хвърлянето на телата им на кайманите за назидание на всички убийци, а след това поставянето на алтернативата пред другите страни - 1. Има Америка - няма Бин Ладен2. Няма Америка - има взривове, стрелби и Бин ЛаденИзборът си е техен!

  7. Стамбо
    #72

    има право да си харесва една Америка, или да не харесва Америка изобщо.Аз харесвам Америка на президента Труман, на ген. Маккартър, на сенатор Маккарти, на Бари Голдуотър, на Ричард Никсън и на безсмъртния Роналд Рейгън. На войниците, които във Виетнам и Камбоджа воюваха не за нефт или диаменти, а срещу комунистическата зараза. Америка -на Джон и Мери от тексаското ранчо. На Клинт Истууд и Мел Гибсън. На богатите библиотеки. На благотворителността- На нормалните хора, които са направили Америка велика

  8. Стамбо
    #71

    Току-що те прочетох!

  9. 17
    #70

    Колега,Явно не си доизкарал зимния си сън - и си се обърнал стръвнишката към нищо неподозиращата смирена аудитория...Не така, де...17

  10. AK47
    #69

    Victory!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.