Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Разголващите се проблеми на Русия

17 коментара
Разголващите се проблеми на Русия

Владимир Путин не се срамува да разголва торса си. Но бившият и бъдещ президент на Русия изглежда се почувства неудобно, бидейки гол, когато неговата партия “Единна Русия" се лиши от част от местата си в парламента след изборите, проведени през почивните дни.

 

Още по-лошото е, че това се случи точно когато Русия е заплашена да бъде въвлечена в стратегическа партия шах, с която и Гари Каспаров трудно би се справил (гросмайсторът, който, по ирония на съдбата, се смята за един от главните критици на путинския режим).

 

В понеделник Андрю Пийпъл (Andrew Peaple), водещ в WSJ рубриката “Чуто на улицата” (“Heard on the Street”), написа, че, според него, ударът, нанесен на Путин през тези почивни дни, ще го накара, по скоро да се обърне към популизма, отколкото да проведе реформи. Но популизмът струва скъпо, а на руската петролна икономика, както смята Пийпъл, най-вероятно ще ѝ трябва цената за петрол Brent да не е под 117 долара за барел, за да балансира. Това явно е повече, отколкото прогнозират анализаторите и бъдещите пазари.

 

Какви ще бъдат цените на петрола през 2012 година, зависи от такъв непредсказуем фактор, каквато е съдбата на еврозоната. Трябва да се отбележи, че значението на Европа за Русия не се ограничава с това. Европейците осигуряват на “Газпром” – гигантската газова компания, контролирана от Кремъл - доста голяма част от приходите. Още повече, както посочва компания "Стратфор" (Stratfor), Европа е естествен източник на пари и технологии, които са необходими, за да се модернизира руската икономика и да се намали зависимостта ѝ от износа на суровини. Въпреки слабостта на еврозоната може да се разглежда като шанс за Кремъл да разшири влиянието си на запад. Същевременно тя може да нанесе удар върху развитието на Русия.

 

Възможно е ОПЕК, заседаващ миналата седмица, също така да поиска да съкрати добива на петрол, за да задържи цените на фона на влошаващата се ситуация в европейската икономика. Но организацията едва ли ще поиска да понесе цялото бреме, като позволи на Русия, която не е член на ОПЕК, да продължава да добива петрол и да се ползва с преимуществата на това положение. Решението на картела, по всяка вероятност, ще зависи от готовността на Русия и тя да намали добива, което трудно се съчетава с популистките мерки.

 

На този фон на Путин ще му се наложи внимателно да следи Китай, където, както изглежда, се забавя икономическият ръст. При това, както посочва Верлегер, за Китай, все повече зависещ от енергийния износ, понижаването на цените на петрола ще бъде полезно.

 

Ако самата европейска криза може да причини на Китай загуби, тогава причиненото от нея понижаване цените на суровините, напротив, ще бъде благоприятно за тази страна. Още повече понижаването на цените на петрола би донесло на Китай някои важни допълнителни преимущества, подкрепяйки неговите искания да се намалят и цените за природния газ, който той получава, както не е трудно за досещане, от същата тази Русия.

 

На този фон става сложно да се разбере, защо Путин иска да се върне на президентския пост.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #17

    Изключително глупав матрЯл, базиран на wishful thinking

  2. Siberian mouse
    #16

    И МОЛДОВА ИСКА В СЪЮЗА НА ПУТИН

    В Молдова започва кампания по набиране на подписи за провеждането на общонационален референдум за присъединяване към митническия съюз на Русия, Беларус и Казахстан, явяващ се платформа за бъдещия ЕВРАЗИЙСКИ СЪЮЗ. Инициативата на опозиционната Социалдемократическата партия беше обявена на митинг в присъствието на повече от 10 000 души и посрещната с бурни овации.

    "Влизането на Молдова в Митническия съюз в качеството и на привилигирована данъчна територия ще обезпечи

  3. Анонимен
    #15

    А за Правешкия сатрап не се ли сещате?

  4. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #14
  5. Анонимен
    #13

    Моля, обърнете се към България и проблемите в управлението у нас и оставете Руските граждани да решават своите проблеми. В противен случай излиза , че сте платени агенти на С А Щ , които търсят решение на собственните си проблеми като се бъркат във вътрешните работи на държавите в целия свят.

  6. Анонимен
    #12

    До анонимен от 4: 1). Двупартийна система приличаща на преместване от единия (демократически)крачол в другия (републикански)крачол; 2). Корпоративно обществено устройство и възпрепятстване на преливането на социалните групи една в друга Оп-п-а. Два критерия - изпълнени. Ми то и там май - фашизъм. Брех да му се не види и Щутгарския конгрес.

  7. Анонимен
    #11

    Ееех, какъв бизнес става в Русия. Какви нефтени и газови полета, злато, диаманти, цялата менделеева таблица. Ама лоши руснаци, стискат си ги за себе си, не зачитат апетитите за бизнес на международния капитал, който е готов да им напечата долари и центове за техните изкопаеми. Дори не дават и да се помисли, бият през ръцете. Лош народ, ееейй.

  8. Анонимен
    #10

    | 06.12.2011 Руската великодържавна олигархия, чийто представител е Путин, е паразитна мимикрия на съветската кагебистка номеклатура. Тя живее – както съветските си предци – чрез немилостиво изтощаване на природните богатства на огромната страна, без да е в състояние да реинвестира огромните си печалби поне отчасти в модернизиране и цивилизоване на Русия. Доказателство за това са потъващите прогнили кораби, падащите самолети от съветски тип и цялата им ............ България сега един паразит на Европа!

  9. Анонимен
    #9

    Колкото повече проблеми има Русия, толкова по-малко ще се занимава с нас. Това е добре за България. da , da tochno taka....................... колко много имат злоба , ненавист и простащина тие хора

  10. Анонимен
    #8

    много добър превод, браво!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.