Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Редовият прокурор се чувства самотен, изолиран и изоставен

Едва една трета схващат независимостта в преценката си като лична ценност

3 коментара
Редовият прокурор се чувства самотен, изолиран и изоставен

Средностатистическият прокурор се чувства изолиран, самотен и изоставен от държавното обвинение. Той не вярва, че почтената работа ще спомогне за кариерното му развитие, нито че институцията ще го защити от външни влияния.

Това са основните нагласи на редовите прокурори, показва изследване на Фондацията за развитие на правосъдието, представено по време на конференцията на Асоциацията на прокурорите по повод съдебната реформа.

Според заключенията от изследването, представени от проф. Ива Пушкаров в отсъствието на главния прокурор Сотир Цацаров, повече от половината му подчинени смятат, че работата на държавното обвинение се мотивира от политически поръчки.

Друг общ показател за голяма част от обвинителите е това, че те не са запознати с приоритетите на ръководството, не се интересуват от целите на институцията и част от тях се чувстват професионално изчерпани и безразлични към работата си.

По думите на проф. Пушкаров всеки пети прокурор у нас е уморен, но не заради професионално натоварване, а заради липсата на ценности. Те търсят подкрепа най-вече в приятелите и колегите си, но не и в ръководителите си. Защото за тях системата не ги подкрепя, показват още данните от изследването.

Традиционно прокурорите възприемат преките си ръководители като пасивни хора без визия и харизма. Голяма част от участвалите в изследването декларират, че комуникацията между редовите обвинители и тези на ръководни позиции напълно отсъства.

Едва една трета от анкетираните схващат независимостта в преценката и работата си като лично преживяване. За останалите това е външно дефинирана ценност, която зависи от размера на възнагражденията, както и от приятелските отношения с представители на изпълнителната власт.

Мотивацията на прокурорите се предопределя най-вече и от кариерното развитие и заплатата. Само 6% от анкетираните казват, че с работата разтоварват комплексите си. Прокурорите не вярват, че институцията води борба с корупцията, увеличава се и корупционният натиск върху прокурорите, показва още изследването.

За самите обвинители правосъдието не е прозрачно. Те също смятат, че Висшият съдебен съвет е излишен орган. За прокурорите реформата е промяна на инструментариума, с който работят. Почти всеки от анкетираните иска премахване на сегашния Наказателно-процесуален кодекс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #3

    Ако прокурорите бъдат защитени, както обществото е организирало това за полицаите, те ще застанат зад реформите, които спешно се налага да се направят.

  2. milan
    #2

    ...По-точно-употребен и изоставен.Болшинството от прокурорите служат на местните червени дерибеи.

  3. jivka65
    #1

    горкичките, как да не им съчувстваме точно на прокурорите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.