Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Рекорден спад на разработваните нефтогазови находища

6 коментара
Рекорден спад на разработваните нефтогазови находища

Рекорден за последните 60 години минимум на разработваните нефтени и газови находища през 2016 г., отчете "Ай Ейч Ес Маркит" (IHS Markit), цитирана от руското издание "Комерсант" в понеделник. Причината за този спад не е само кризата на петролния пазар, но и постепенният преход на отрасъла към нетрадиционни източници на енергия.

Нефтогазовите компании продължават да намаляват бюджетите си за търсене на нови находища. Още през 2015 г. броят на проучваните потенциални залежи е достигнал 60-годишен минимум, който година по-късно е паднал още. Така през 2016 г. са били открити само 174 петролни и газови находища, а до 2013 г. техният брой средно годишно е бил 400-500.

Това рязко снижаване на темпа на проучванията се обяснява не само с кризата на нефтения пазар, започнала през есента на 2014 г. заедно със стремглавото спадане на петролните цени. Случващото се днес в отрасъла свидетелства за прехода към "нетрадиционни източници на енергия" като вятър и слънце, а също и добива на нефт и газ от шелфа. Докато при традиционния добив на петрол, от откриването на находището до разработването му минават 5 до 7 години, при шистовия газ добивът може да бъде стартиран в рамките само на няколко седмици, а цената на един кладенец в крайбрежните райони струва само 4 до 10 млн. долара, посочва изданието.

По данни на "Ууд Маккензи" (Wood Mackenzie), през 2016 г. компаниите са похарчили в търсене на находища на нефт и газ само 40 млрд. долара, докато преди срива на цените през 2014 г. инвестициите са били за около 100 млрд. долара. Все пак има лек оптимизъм в прогнозите на "Ууд Маккензи" за 2017 г., според които ще има лек ръст на разработваните нефтогазови кладенци – от 430 през 2016 г. на малко над 500 през настоящата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #6
  2. Венелин Велев
    #5

    А-а-а... То така било по цял свят. А аз си мислех, че само у нас находищата са кът. Ама като няма на суша, дано има по море.Чакам думата на Борисов по въпроса... Пък и да няма, все отнякъде ще ни докарат и прекарат.

  3. Лизи Гугуткова
    #4

    Работа има колкото искаш в Сибир ! Ще се преместят там , ще се обзаведат с фургони и препарати за стъкла и още благодаря ще кажат на Владимир Владимирович ! Предприятия Санкт-Петербурга анонсировали сокращение 5200 ... www.vedomosti.ru

  4. Вътъф
    #3
  5. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #2
  6. Bлaдo
    #1

    в рУссия нЭма такъв спад! :-)) Е - вЭрно е, че нЭма и на кого да продават, ама тия нови тенденции бавно стигат до Сибирската джамахирия...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.