Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ректорът на УНСС уволни разследвания за корупция Петкан Илиев

10 коментара

Ректорът на УНСС проф. Борислав Борисов е уволнил преподавателя от УНСС гл. ас. Петкан Илиев, съобщиха от учебното заведение в петък. Илиев бе уличен в участие в корупционни схеми за купуване на изпити и семестриални заверки.

Борисов обясни, че до петък Илиев е бил в платен годишен отпуск, а в понеделник по график е имал изпити по "Икономика на публичния сектор" и по "Макроикономически анализи".

"Като ректор считам, че е недопустимо Илиев да провежда и участва повече в изпитната сесия и въобще в учебния процес и обучението на студенти в УНСС", заяви Борисов.

Затова е подписал заповед за дисциплинарното уволнение на преподавателя в петък. Борисов направи уговорката, че ако съдът оправдае Илиев, е готов да преразгледа решението си.

Популярният икономически анализатор Петкан Илиев бе арестуван през юли за участие в организирана престъпна група за купуване на изпити в УНСС.

Според обвинението чрез използване на фалшиви документи Илиев и негов посредник организирали купуване на изпити и семестриални заверки срещу заплащане. Те уреждали на кандидат-студентските изпити да се явяват дубльори на желаещите да учат в УНСС. За тези "услуги" са се плащали между 500 и 4 000 лева.

Около седмица след скандала от УНСС съобщиха, че комисията за вътрешна проверка, създадена по случая, “не е установила нарушения на законовата и вътрешно-университетската нормативна дейност, говорещи за осъществяване на корупция".

Тогава от прокуратурата съобщиха, че случаят с разкритата схема за подкупи в УНСС не е прецедент в София и се водят още няколко дознания по аналогични случаи на този с Петкан Илиев в други висши училища в столицата.

При разкриването на аферата ресорният зам.-министър в оставка Ваня Добрева съобщи, че от МОН са готови в момента, в който прокуратурата и МВР изяснят всички обстоятелства и се докаже, че има документи с невярно съдържание, да ги обяви за нищожни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. обективен
    #12

    само в УНСС няма корупция. там е бастион на наука и култура

  2. 07
    #11

    не ни трябват такива Вузовеи без това са много за БГ..

  3. student
    #10

    Borisov da ne se pravi na udaren, korupzijata v UNSS e v skandalni rasneri, samijat to e tolkova vatre, che njama kak pove4e

  4. смешка
    #9

    Остана корупцията в УНСС.Ужасната и воня се усеща от цялото общество.

  5. аз
    #8

    Тая крадлива маймуна Борисов е за доживотен затвор!

  6. До "смешка"
    #5

    Доколкото си спомням, в книгата Робинзон продава Петкан за да си спаси кожата.

  7. kosio
    #4

    Ednoposochen bilet kym nqkoq civilizovana dyrzhava i tolkova. Sys sigurnost tam shte go ocenqt.

  8. Дядо
    #3

    А ректора? Той обезгрижи ли се вече/

  9. мунчо
    #2

    ще завърши със съответната сума за "независимата съдебна власт" която все повече се състои от "кадри" на един небезизвестен "институт" наричащ себе си университет за народна и световноизвестна сума от песента на един рапър.

  10. До "смешка"
    #1

    Да, в пълния текст на книгата, която малко хора са чели, Робинзон накрая продава Петкан, който е бил негова собственост. Много поучително, защото Даниел Дефо всъщност е бил силно повлиян от Адам Смит и книгата за Робинзон Крузо е била замислена като литературна апологетика на индивидуализма, пробиващ си път в британската икономическа мисъл по онова време. По-късно сюжетът е съкратен с 4/5 за да остане романтичната детска историйка. И до днес много начинаещи учебници по микроикономика използват термина "The Robinson Economy" за да обяснят елементарно еквилибриума между търсене и предлагане без търговия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.