Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Републиканците срещу разширяването на НАТО

0 коментара

Сенатори-републиканци възразиха вчера срещу планираното разширяване на НАТО с държави, принадлежали преди към съветския блок, като заявиха, че то би направило Алианса прекалено голям и би причинило недостиг на средства.

Републиканското противопоставяне на разширяването на НАТО е в рязък контраст с позицията на администрацията на президента Буш, която твърдо подкрепя идеята разширяването да включи потенциални нови членове като балтийските републики Латвия, Литва и Естония.

Президентът Джордж Буш е решен да разшири НАТО към "всички нови демокрации в Европа", заявявайки миналата година, че САЩ ще продължат с процеса на разширяване на срещата на върха в Прага през ноември.

Джон Уорнър, виден републиканец от сенатската комисия по военни въпроси, попита:"Дали хората искат да рискуват американски войски и да се харчат парите на данъкоплатците за защита на още девет нации, които се стремят към членство в НАТО?". "Ако НАТО включи повече страни от настоящите 19 някои се боят, и аз споделям опасенията им, че Алиансът ще стане все по-неефикасен, трудно ще взема решение и ще е нещо като умален вариант на ООН за Европа".

Уорнър смята, че е време "да се свали гордо знамето на НАТО и да се започне отначало".

Джеймс Инхоф, републикански сенатор от Оклахома, изтъква, че разширяването на НАТО ще отклони американски военни ресурси от операциите за защита на САЩ.

Представители на администрацията обаче отвърнаха вчера на сенаторите, че са много по-обезпокоени от нарастващите разногласия между САЩ и съюзниците им в областта на военните технологии.

Високопоставени американски представители многократно подемаха опасенията на генералния секретар на НАТО лорд Робъртсън, според когото европейските съюзници не са похарчили достатъчно средства за усъвършенстване на въоръжените си сили, за да участват в бързи и високотехнологични операции. Те обаче настояват администрацията да продължи да действа за разширяването на НАТО към държави от бившия Варшавски договор.

Дъглас Фейт, заместник-министър на отбраната, заяви, че опасенията от размиване в боеспособността на НАТО "осмислят стратегията на администрацията за разширяването". "Промяната във възможностите на НАТО може и трябва да върви ръка за ръка с разширяването", каза той.

Администрацията спечели подкрепата на сенаторите демократи, начело от Карл Левин и Джо Либерман. Според последния разширяването на НАТО със страните от бившия Варшавски договор е начин за утвърждаване на "историческата победа на американските идеали, спечелена в Студената война". Вчера демократите отново критикуваха войната срещу тероризма. Лидерът на малцинството в Сената Том Дашъл заяви, че тепърва предстои да се разбере дали тя ще е успешна.

Нужен е по-добър анализ на операциите в Афганистан, но "казано направо трябва да намерим Мохамед Омар, Осама бин Ладен и другите ключови фигури в Ал-Каида, иначе ще значи, че сме се провалили".

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.