Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ройтерс: Съдбите на Румъния и България са тясно свързани

0 коментара

Ако обещанията за промяна бяха достатъчни за присъединяване към НАТО, Румъния би се влязла в пакта преди години. Сега, когато остава по-малко от година преди алиансът да отправи нови покани за членство към бивши комунистически страни от Източна Европа, Букурещ най-накрая се събуди за реалностите на задълженията си и е изправен пред трудна битка.

Генералният секретар на НАТО Джордж Робъртсън приветства реформите в румънската армия, когато посети Букурещ миналата седмица, но все пак посочи, че разпространената корупция и проблемите със сигурността могат да подкопаят всичко.

Те получиха предупреждение, заяви един западен дипломат. Ако решат по-големите социални въпроси в предстоящата година и продължат военната реформа с темпото, с което вървят, ще имат много голям шанс да успеят, заяви дипломатът.

Перспективите за Румъния и съседна България станаха по-благоприятни поради желанието да се създаде кордон на сигурността около Черно море, където често се разтоварва хероинът от Централна Азия преди да бъде пренесен контрабандно до улиците на европейските градове.

Този подход бе подсилен от промяната в приоритетите след атаките на 11 септември в САЩ, които съсредоточиха вниманието на НАТО върху новите рискове за глобалната сигурност.

Но и двамата потенциални балкански новобранци трябва да покажат напредък в борбата с организираната престъпност и да убедят 19-те членки на НАТО, че не внасят нестабилност.

На военния фронт стана по-трудно да се намират грешки. Дори западните съветници, назначени от Румъния, за да ѝ помогнат да реформира въоръжените си сили, са изненадани от скоростта на съкращаването на армията, което ще освободи фондове в помощ на подобряването на професионализма и мобилността.

Това бе една преломна година, заяви британският бригаден генерал Ричард Смит, хвалейки лявото правителство, избрано преди 12 месеца.

Румъния прие, че трябва да се реформира за свое собствено добро, каза той. В момента се осъществяват плановете да бъдат намалени най-големите въоръжени сили в региона на 140 000 души личен състав до 2003 г. , което е по-малко от половината от състава през 1989 г.

Около 4000 офицери бяха уволнени тази година и много от тях преминаха курсове за преквалификация, използвайки фондове от Световната банка. Разходите за отбрана от около един милиард долара за тази година ще нараснат на 1,4 милиарда долара и повече средства ще бъдат заделени за нова техника.

Ще бъдем подготвени за влизане идната година, заяви Джордже Майор, високопоставен служител от министерството на отбраната. Не се опитваме да използваме изкуствени аргументи, за да влезем през задна врата, каза той. Със свои умиротворители в Босна и Косово, Румъния допринася вече за регионалната стабилност. И бързите решения за предоставяне на американските военни самолети на право на прелитане през септември заедно с предложенията за помощ в борбата с тероризма бяха полезни и разумни, заявиха дипломати.

Майор казва обаче, че реформите в министерството на отбраната няма да променят баланса на срещата на високо равнище в Прага идната година. Макар Румъния да бе първата, която се присъедини към програмата на НАТО Партньорство за мир, тя не можа да бъде приета за пълноправен член на НАТО през 1997 г., когато Чехия, Унгария и Полша получиха покани, макар техните реформи в армията да не бяха завършени. Политическите и икономическите реформи ще бъдат решаващи, заяви Майор.

Тази част от перспективите за румънското приемане са по-малко бляскави. Румъния няма функционираща пазарна икономика, казва ЕС, и 40 процента от населението живеят в бедност. Румъния започна да се бори с трафика на хора, но нелегалната имиграция продължава да бъде проблем независимо от по-строгия граничен контрол.

По-тревожен за НАТО е проблемът с корупцията, ежедневно явление за повечето румънци. Липсата на прозрачност в много държавни институции позволява злоупотребите с власт да остават ненаказани.

Корупцията на най-високо равнище няма да изчезне, независимо от това колко добре са платени хората. Тя трябва да бъде атакувана, заяви дипломат.

Това е много трудна задача. Кампаниите за борба с корупцията преминаваха в миналото с малко съдебни дела и минимално внимание. Реформата в деветте румънски служби за сигурност също е жизненоважна, но те са много влиятелни и трудно се поддават на промяна.

Макар Робъртсън да заяви, че Румъния е доказала своята зрялост като председател на ОССЕ тази година, дълбочината на демокрацията е под въпрос. ЕС постави въпроса за независимостта на съдиите и печата и третирането на малцинствата и изоставените деца.

Тези проблеми оставят Румъния в края на опашката на надяващите се да се присъединят към ЕС. Но ако тя постигне напредък идната година, дипломати се съмняват, че НАТО ще каже "не" и ще рискува антизападни настроения в страната, в която 80 процента от населението искат да се присъединят към алианса.

НАТО държи картата, наречена "принципа регата", който ще позволи да бъдат отправени условни покани и вратата за членство да остане отворена, докато бъдат изпълнени начертаните цели. Анализатори очакват Литва, Естония, Латвия, Словения и Словакия да бъдат приети веднага, макар че последната може да бъде оставена настрана, ако не избере прозападни лидери догодина.

Тежката задача сега е пред Румъния и България, чиито съдби са близко свързани, да докажат, че заслужават същото третиране. Съдебните заседатели още заседават, заяви западен дипломат. Главните играчи още не са взели решение.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.