Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Росен Плевнелиев: Дълго Европа живя на кредит и харчи повече, отколкото произвеждаше

29 коментара
Росен Плевнелиев

Дълго време Европа живя на кредит и харчи повече, отколкото произвеждаше. Всичко опира до устойчивост - след преяждане се подлагаме на диета, а след продължително преяждане в продължение на десетилетия трябва да се подложим на дълга здравословна диета. Това е заявил президентът Росен Плевнелиев в речта си по време на Европейската конференция "Състоянието на съюза" във Флоренция.

Този форум, организиран от Европейския университетски институт, за трета поредна година събира водещи политици от европейските институции и държавници на високо равнище, представители на научните среди, за да се обсъдят бъдещите перспективи пред Общността. Президентът Росен Плевнелиев е първият държавен глава от Източна Европа, който участва във форума, посочват от прессекретарята на държавния глава.

Този път в конференцията участват председателят на Европейската комисия Жозе Барозу, председателят на Европейския парламент Мартин Шулц, бившите италиански министър-председатели Марио Монти и Джулиано Амато, Франко Фратини, еврокомисар по правосъдие, свободи и сигурност (2004-2008 г.), както и италианският министър на външните работи Ема Бонино.

"Когато растеш, бъди сигурен, че имаш резерви за "меко приземяване" в бъдещи кризи. Това според президента Росен Плевнелиев е първият урок, който държавите в Европа трябва да помнят от периода на силен икономически ръст преди кризата от 2007 година. Банките, семействата и правителствата дълго време консумираха, без да имат резерви, каза президентът, цитиран от своя прессекретариат.

Държавният глава припомни, че започналата преди пет години криза е прераснала от финансова в политическа, а впоследствие в социална. Превърнала се е в криза, в която най-трудно могат да намерят решения дълговата и кризата на доверието. "Няма единно решение и готови рецепти за тяхното преодоляване", подчерта българският президент.

По думите му, много европейски правителства вече са платили тежка цена за реформите за по-силен банков сектор, за икономически растеж и заетост, за подобряване на конкурентоспособността. "Колкото и да е трудно обаче, не трябва да се отказваме, а постигнатото през изминалите години не трябва да бъде неглижирано и през 2013 година ще продължим да работим по стратегическите си приоритети за стабилна и интегрирана Европа", заяви Плевнелиев.

"Нека бъда ясен - фискалната дисциплина не е самоцел, но е предпоставка за устойчив растеж", каза той и добави, че ако, както твърдят някои експерти, ерата на ограниченията е приключила, според него ерата на фискалната дисциплина трябва да продължи.

"Брюксел не може да ни поднесе растеж наготово, преди да растете има нужда от потенциал за растеж, което означава реформи", допълни президентът.

В речта си президентът отново заяви, че след живот на кредит в продължение на десетилетия "все някой трябва да плати сметката". "И по-добре да сме сигурни, че това няма да са децата ни", коментира Плевнелиев.

Затова, според него, днес е особено важно на всички равнища в Европа да доминира културата на стабилността и на отговорността.

Според президента гражданите считат, че липсва лидерство и способност за действие, а ЕС се губи в бюрократични детайли и не работи достатъчно по съществените въпроси като заетостта, конкурентоспособността, образованието и иновациите. Българският държавен глава изрази убедеността си, че до позитивни резултати ще доведат целенасочени програми в подкрепа на малките и средните предприятия, засилване на връзките между университетите и бизнеса, образователни и административни реформи, съчетани с решенията на електронното управление, инвестициите в инфраструктура и енергийна ефективност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #29

    Много хора се отказаха и ще продължат да се отказват от постовете си, защото очакваха Росен Плевнелиев да бъде един, а то се оказва, че е съвсем друг. Поведението пред неговите колеги напоследък не е добро и логично те не желаят да си имат повече работа с него.

  2. Анонимен
    #28

    Конюшнелиев какво пак се прави на много компетентен. Назубрил е каквото са му написали и повтаря като папагал.

  3. Анонимен
    #27

    Най-накрая ЕС разбра колко много е изгубил, че не ни прие още през 1992г., за да помогнем на дългогодишните държави-членки, между които: Франция,Германия,Италия,Холандия,Белгия,Люксембург,Дания,Великобритания,Швеция,Австрия,Финландия,Португалия,Гърция и Испания да стъпят на верния път.

  4. Анонимен
    #26

    "Дълго време Европа живя на кредит и харчи повече, отколкото произвеждаше. Всичко опира до устойчивост - след преяждане се подлагаме на диета, а след продължително преяждане в продължение на десетилетия трябва да се подложим на дълга здравословна диета". Започнахме да даваме уроци и на ЕС. Браво! Впрочем констатацията е абсолютно невярна. Разшифровано за българските граждани - още много дълго време ще сте най - крадените и най 9 бедните в цяля Европа, а не само в ЕС.Мястато ни е до ЧАД, Индия и Египет. Дотук ни доведе българският "политически елит" след 23г. преход към бедността и мизерията.

  5. Анонимен
    #25

    Плевнелиев и той се прави на супер интересен и разбиращ, а го видяхме и него какво направи с чуждестранните инвестиции и пр. Да икономическата политика на Европа е тотална сбъркана, ама и нашата може да е ок за олигарсите около Плевнелиев и за богати хора като него, но какво се случва с обикновените граждани. Плевнелиев много говори, а на дела - нищо! Само харчи огромни суми за екскурзии, докато социално слаби, майки и пенсионери изнемогват.

  6. kapache
    #24

    Роската тръгнал да изправя кривите краставици на Европата - чудно!

  7. Анонимен
    #23

    Реално погледнато нямаме нужда от такъв президент като него. Ако подаде оставка, ще направи услуга на много хора. Публична тайна са връзките му с енергийния мафиот Иво Прокопиев. По-точно жена му, която дълги години е работила в негова медия.

  8. Анонимен
    #22

    Други държави живели на кредит, но народът им не се самозапалва. Другите държави консумирали на зелено, но за тях не пишат по вестиниците в целия свят, че са рака на ЕС. Е и какво господин Плевнелиев, другите не били дисциплинирани, но живеят по-добре, по-добре са образовани и имат качествени магистрали и работещ ж.п.транспорт. А ние като сме"отличници" по икономии, не можем да използваме ел.енергията, която произвеждаме, защото няма за какво. Лесно ти е да се подиграваш с нас, когато си милионер на гърба на нашата мизерия.

  9. Анонимен
    #21

    Поне едно ми остава - гордостта, че не съм гласувал за него.

  10. Анонимен
    #20

    Президентът е поканен на този форум, защото България показа възможност за РАЗВИТИЕ, не за стагнация и рецесия, а за развитие, и едновременно на бюджетна дисциплина. Това е една голяма и важна тема за разговори и спорове сега в най-големите икономики, в САЩ, Япония, Европа. Наследството на Дянков се оказа изведнаж в центъра на много икономически спорове. Неслучайно Дянков беше поканен да напише статия в Уолстрийт Джърнъл наскоро. За да се разбере значението на темата, трябва да се разбира контекста, а той липсва на много коментари тук.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.