Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Румъния направи важна крачка към пълна енергийна независимост

11 коментара
Румъния направи важна крачка към пълна енергийна независимост

Румъния направи важна крачка към постигане на пълна енергийна независимост, след като горната камара на парламента одобри в сряда дългоочакваните промени в закона за офшорните залежи.

Министърът на енергетиката Вирджил Попеску заяви, че промените ще деблокират и ускорят инвестициите в проучването, разработването и експлоатацията на находища в Черно море, както и на тези на сушата от дълбочинен тип.

Целта е гарантиране на сигурността на доставките в случай на енергийна криза, както и превръщането на Румъния в регионален доставчик на енергийна сигурност.

Румъния ще произвежда повече газ, отколкото потребява, затова се има предвид износ на румънски газ към страни, които най-много се нуждаят от него, заяви миналата седмица министър Попеску. Той обяви намерение страната да изнася газ за България, Гърция, Унгария, и най-вече за Молдова.

"Инвестициите са ключът към енергийната независимост и сигурност на Румъния", каза министърът, според когото от Черно море могат да бъдат добити до 200 милиарда кубични метра газ.

Какво спираше инвестициите до момента?

През 2018 г. румънският парламент прие закон за офшорните залежи, който действа и към момента. По данни на румънските власти петролни и газови компании са инвестирали над 3.5 млрд. долара в проекти за проучване и разработване на находища в Черно море.

През 2020 г., позовавайки се на неизгодни условия и данъчна нестабилност, американската компания "Ексон Мобил" (ExxonMobil), която притежаваше 50 процента от лиценза на блока "Нептун Дийп" в Черно море, обяви, че се оттегля от проекта, разработван съвместно с "ОМВ Петром".

Операторът и концесионер на най-напредналия проект за добив на газ в румънските води на Черно море - американската компания "Блек сий ойл енд газ", уведоми през април т.г. румънските власти за намерение да започне арбитражна процедура срещу румънската държава, тъй като от закона за офшорните залежи не са премахнати неблагоприятните разпоредби за инвеститорите. Генералният директор на "Блек сий ойл енд газ" Марк Бийкъм бе цитиран да казва, че "продължаващото спъване на местните производители чрез постоянното въвеждане на нови неблагоприятни мерки е причината, поради която Румъния не успява да достигне значителния си производствен капацитет".

Според оценки на одиторската компания "Делойт" (Deloitte) от 2018 г. от Черно море могат да бъдат добити 170 милиарда кубически метра газ до 2040 г., което се равнява на 15-годишното потребление на Румъния. Офшорният газ би могъл да донесе и 26 милиарда долара приходи за период от 23 години на предвидената експлоатация, сочи същото проучване.

Първа крачка

След месеци на разпалени дискусии в управляващата коалиция, лидерите на Национално-либералната партия, Социалдемократическата партия и Демократичния съюз на унгарците в Румъния внесоха законодателно предложение за изменение на закона за офшорните залежи и залежите на сушата от дълбочинен тип.

В сряда Сенатът, който е първата сезирана камара, прие проектозакона с 91 гласа "за" и 13 "против". Единствените, които гласуваха против, бяха националистите от партия Алианс за единство на румънците (АЕР), които окачествиха законопроекта като "национално предателство".

Според АЕР експлоатацията на природен газ трябва да е изключително право за румънски компании. От партията не виждат никаква причина чуждестранни фирми "да идват и да експлоатират" природните ресурси, чийто собственик е румънската държава. АЕР призова румънската държава сама да експлоатира ресурсите си и също тя да ги продава с оглед на националните интереси.

Според националистите от АЕР държавата трябва да откупи всички важни концесии на румънска територия и да не предоставя повече такива на чуждестранни оператори. "С този закон управляващата коалиция поставя още веднъж на колене румънския народ, обричайки го на бедност", посочи лидерът на групата на АЕР в Сената Клаудиу Тързиу.

Какво предвиждат промените в закона?

Законопроектът за офшорните залежи е малко по-благоприятен за инвеститорите в сравнение със стария закон отпреди четири години, който на практика блокираше експлоатацията, отбелязват румънски медии.

Законодателната инициатива предвижда Румъния да има изключително право при изкупуването на газ. Според вносителите законопроектът предвижда "конкурентен" данъчен режим, така че приходите от добива да се разпределят приблизително 60 процента за румънската държава и 40 процента за инвеститора.

С промените се премахва допълнителното данъчно облагане на приходите на компаниите при продажни цени от над 85 леи/MWh. Според източници от компаниите обаче тази цена не отговаря на пазарната реалност и те се надяват в законопроекта да настъпят промени при разглеждането му от Камарата на депутатите, която ще има решаващия глас по законопроекта.

В законопроекта са включени и други промени в данъчния режим, които според вносителите са по-благоприятни за инвеститорите.

Сделки и очаквания

След оттеглянето на "Ексон Мобил" румънската държавна компания "Ромгаз" изкупи дела на американската група в периметъра "Нептун Дийп". Сделката за сумата от 1 милиард и 60 милиона долара бе подписана миналата седмица, а премиерът Николае Чука поиска инвестициите на "Ромгаз" и "ОМВ Петром" да започнат възможно най-скоро, така че добивът да се случи в определения срок, тоест до края на 2026 г.

Според министъра на енергетиката Вирджил Попеску находището "Нептун дийп" дава на Румъния възможност да се превърне в регионален доставчик на енергийна сигурност, тъй като общото количество газ в този периметър надхвърля 100 милиарда кубични метра.

"На практика румънската държава, чрез "Ромгаз", става част от този консорциум (…) за добив на газ от най-големия периметър, открит досега. (…) Говорим за количество газ, което на практика удвоява производството на Румъния, което фактически покрива потреблението и дава възможност на Румъния да се превърне в регионален доставчик на енергийна сигурност", каза министърът миналата седмица.

Очаква се "Блек Сий Ойл енд Газ" да извлече газ от периметъра "Мидия" още тази година, а "ОМВ Петром" и "Ромгаз" - от периметъра "Нептун Дийп" през 2026 - 2027 г.

Румъния е изключение в Европейския съюз, тъй като разполага със значителни запаси, отбелязва Франс прес.

Данни от 2020 г. сочат, че Румъния е внасяла от Русия около 20 процента от потребявания природен газ, а останалите 80 процента са били вътрешно производство. Към момента в зависимост от сезона вносът на руски газ варира от нула до 30 процента, но вътрешното производство върви по низходящо трасе от няколко години, предупредиха анализатори пред телевизия "Диджи 24". Според тях липсата на добив на газ от Черно море създава зависимост на Румъния от вноса от Русия.

Управляващите в Букурещ смятат, че с промените в закона за офшорните залежи ще деблокират инвестициите и Румъния ще бъде в състояние да осигури напълно не само собственото си потребление, но и газ за съседите в региона и в ЕС. Предстои да видим какъв ще бъде окончателният вариант на закона за офшорните залежи и дали той ще стимулира инвеститорите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kiril Kovatchev
    #11

    Кога ще ги стигнем румънците? Дори вече не е и смешно. Рубладжиството на голяма част от така наречения български политически елит ще ни затрие като нация.

  2. ПyтлЭр Xyйло
    #10
    Отговор на коментар #8

    Позволява.За жалост, банкянският РАПОНь продаде правата на една сламена фирма, която се оказа газпромовска. Милиционери, сър!

  3. Dante Alighieri
    #9

    Е, все пак власите са в Европа и по мислене, за разлика от нас.

  4. Иван2000
    #8

    Помня, че преди няколко години, наскоро след земетресение в съседна Румъния, от около 150 затворени нефтени кладенеца край Долни дъбник бликна нафта (петрол). Някои знае ли геологията на тази зона и дали тя позволява да се вадят промишлени обеми суров петрол от находището край село Долни Дъбник, Плевенско ? В интернет намерих сведения, че край шабленското село Тюленово също има богати петролни залежи. През 1950-те години са изпомпвани по 250,000 тона нефт годишно. www.desant.net, 05 февруари, 2018 г.

  5. Entdecken
    #7

    Брей тез румънци и те кат Киро не знаят че трябва да треперят от бензинАстанцията с ракетите и нейния бухъл Мутропрофановная и си праят квот си щат без да се съобразяват с мненията на разни плоскоземни антиваксърски путконисти като Степан (Stefan) и прочие мангольскиЭ изпряжньения -:))

  6. Javor
    #6

    Хиновски ако е прав, сме на 5-7 Години от енергийната си и политическа свобода!

  7. Stefan
    #5
    Отговор на коментар #2

    Айде стига бе! Аз пък си мислех, че любимата ти масква плаща директно на вицепремиера Борислав Сандов от "Демократична" България! Щото не т.нар. Копейкин изрови света, за да се наложи мораториум върху проучването и добива на нефт и газ у нас преди 10г. По "темата" тогава работи Борислав Сандов. За което явно е възнаграден сега с вицепремиерски пост. Ти да видиш, ти да видиш! Все едно масква ни е редила правителството!

  8. Stefan
    #4

    Някой да дръпне Борислав Сандов от "Демократична" България настрани, и да му обясни, че местният добив на природен газ има по-нисък въглероден отпечатък, защото се изразходва по-малко енергия за транспортирането му, в сравнение с газа, който руснаците ни транспортират чак от Сибир, а недай си поже пък да сравним с огромният въглероден отпечатък на ВПГ, който американците искат да ни доставят с танкери отвъд Атлантика. По-ниските разходи за транспорт се отразяват и на цените и на сметките на крайните потребители. Какво мислят господа управляващите - време ли е за нова енергийна политика? Или пък е време за нови избори? И за нови управляващи? С нов вицепремиер? Без ДБ?

  9. Stefan
    #3

    Румъния ще добива и ще ни продава собствен газ. А България? Ооо, чакай, в България не може. В България има мораториум. Въведен с дейната подкрепа на "Демократична" България. И лично на заместник министър-председателят Борислав Сандов. Тези синковци от "Демократична" България хем не дават да добиваме собствен газ, хем не дават да внасяме руски. Ще гажеш, че са на хранилка на някоя задокеанска компания за втечнен природен газ, разбираш ли :))))) Ама не, няма как, те са честни и свестни :))))))

  10. Solar Power
    #2
    Отговор на коментар #1

    У нас масква не давают. Плаща на ей такива кат копейкин и други псевдо зелени да правят сеченко

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.