"Малка, но важна победа за България. Ще остане ли Румъния единствената изоставаща?", пише румънският информационен сайт "Зиаре" по повод решението на световния производител на безалкохолни напитки Кока-Кола да премести европейския си административен офис в България.
Румъния и България са смятани за двойката, която винаги е в дъното на опашката в Европа, но нашата страна рискува да остане дори зад южната съседка, която печели малки битки, но с положителни последици в дългосрочен план, коментира "Зиаре", цитирана от БТА.
Сайтът отбелязва, че инвеститорите са станали много по-предпазливи в годините на криза, особено по отношение на Европа, а за страни с нововъзникваща икономика като Румъния и България чуждестранните инвестиции са особено важни за укрепването на икономическия растеж и борбата с безработицата в дългосрочен план.
През 2008 г. Румъния можеше да се похвали с рекордно ниво на инвестициите от 9,5 милиарда евро, докато в България те бяха само 6.68 милиарда евро, но след това за Румъния настъпи период на "свободно падане", като миналата година чуждестранните инвестиции достигнаха едва 1.6 млрд. евро спрямо 1.9 млрд. предишната година.
България обаче успя да преобърне общата тенденция на спад в първата част на световната криза, като инвестициите за 2012 г. се оценяват на 2 млрд. евро спрямо 1.75 млрд. през 2011 г., посочва електронното издание.
Наскоро Кока-Кола Ентърпрайзис, компанията, бутилираща безалкохолни напитки за Белгия, Великобритания, Франция, Монако, Люксембург, Холандия, Норвегия и Швеция, обяви, че ще открие в София в началото на лятото административен офис, в който ще работят около 150 служители.
"За икономическата среда в България въздействието на това решение е положително, въпреки че говорим само за дейности от типа бекофис", коментираха за "Зиаре" представители на консултантската компания ПримаИнвест Консултинг.
"Решението ще представлява голям плюс за бизнес инфрструктурата в България на ниво имидж, защото ще създаде капитал на доверие за компаниите и чуждестранните инвеститори, а от друга страна представлява загуба на имиджов капитал за икономическата среда в Румъния", посочват цитираните представители. Те смятат, че властите в Румъния трябва да приемат серия данъчни облекчения и мерки за стимулиране на местния бизнес климат.
Анализирайки някои от основните критерии, релевантни за привличането на инвеститори, Зиаре отбелязва, че "Румъния не се намира в благоприятно положение в сравнение със съседката си на юг от Дунава". Сайтът отбелязва, че България се пресича от пет паневропейски транспортни коридора, а Румъния само от три. В България, която е два пъти по-малка от Румъния, има над 560 км магистрала, а в Румъния едва 530 км.
Относно нивото на данъчното облагане сайтът съпоставя 16-процентния плосък данък върху доходите в Румъния с 10-процентния в България, ДДС от 24 процента в Румъния спрямо 20 процента в България и данъка върху дивидентите от 16 процента в Румъния спрямо 5 процента в България.
В заключение Зиаре отбелязва, че през последните години България е подобрила рейтинга си, докато Румъния е поставена от две от най-важните рейтингови агенции в категорията "junk", в която не се препоръчват инвестиции.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
23 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
Патиланчо: Аз инвестирах в една влашка циганка 5 Евро навремето, ама трипера ми струваше още десет пъти по толкоз, пък услугата не си струваше хич, па накрая и бой ядох... да знаете, де!
До вчера слушахме че Цацаров е човекна Цветанов, от днес чакаме Цажаров да обвини благодетеля. Повишили се консумациите на цигари и алкохол, а слушаме и четем че контрабандата е огромна. при криза, фиска констатира броя на цигарите и количеството на алкохола само чрез данъчната система.
Въобще лансирането на митове остана основна и дай Боже последна крепост на пропагандата на БСП.
Уж ГЕРБ завладя де що има медия, човек не може да пусне телевизора си, на коя да е програма и от там да не види Станишев …
да се жали. Аз бих му предложил, направо да се обърне към конституционния съд, да обяват ГЕРБ за противоконституционна, белким осигури една служебна победа и да не си губи времето да го кара на парче - днес оставка на Цветанов, утре на Георгиев, други ден на областни управители.нека си влезе в ролята на радикален левичар и да поиска директна забрана.
другара Тодар Живков
Втората част на статията на Ziare.com доста са я посакратиле, щото в ней са говори за трагичното състояни с румънските магистрали в сравнение с наще. Арселор Митал смета да бега от Румъния, а Дачия смета да изнася производство в Мароко за по-евтинко...
„Да илюстрираме огромна разлика в ефективността:
През пролетта се очаква пускането на последните 49 км на магистрала Тракия, който свързва столицата София с Бургас, на брега на Черно море. Магистралата е с обща дължина от 360 …
км.
От друга страна, Националната компания за магистрали (CNADNR) неотдавна прие офертата за строителство на Nadlac-Arad с краен срок за завършване 5 години. Магистралата е само на 22 километра, като работата започна през есента на 2011 година.
Ниво на данъчното облагане
Данък върху печалбата
Румъния: 16 %
България: 10 %
ДДС
Румъния: 24 %
България: 20 %
Данък върху дивидентите
Румъния: 16 %
България: 5 %
Почасови разходи за труд
Румъния: 4.4 евро
България: 3,7 евро
Минималната заплата
Румъния: 800 леи
България: 158 евро (около 690 леи)
Източник: Евростат
България отбеляза най-голям ръст на общите разходи за труд през периода 2008-2012 г. - 42,6%, а Румъния и съответно 26,7% (б.р. в леи и 2,6% в евро).
Намаляването на разходите за труд, на осигурителните вноски в Румъния може да донесе повече чуждестранни инвестиции, но всяко намаление е невъзможно, твърдят експертите, като се имат предвид строгите ограничения за дефицита и липсата на допълнителни източници на доходи.
"Нещата са сложни и трябва да се анализира във връзка с няколко фактора: конкурентните страни, преките потенциални инвеститори в Румъния, разстоянията до потенциалните инвеститори и на пазара на стоки. Ето защо, този анализ е сложен, тъй като, ако не се намали CAS, не може да се очаква Тайланд или Китай да инвестират в Румъния, заради евтина работна ръка ", каза адвокат Costel Gilca, управляващ партньор на SCPA и Vasiliu Gilca за Ziare.com.
Рейтинг
През последните години България е подобрила рейтинга си, докато Румъния е поставена от две от най-важните рейтингови агенции в категорията "junk", в която не се препоръчват инвестиции.
Румъния
Standard & Poor's: BB (стабилна перспектива)
Moody's: Baa3 (негативна перспектива)
Fitch: BBB- (стабилна перспектива)
България
Standard & Poor's: BBB (стабилна перспектива)
Moody's: Baa2 (стабилна перспектива)
Fitch: BBB- (стабилна перспектива)
Стабилност, перспективи
Политическата криза миналото лято отмени много планове на инвеститори за Румъния. По един или друг начин, напрежението на румънската политическа сцена постоянно работеше срещу инвеститорите.
Разбира се, политическата нестабилност и корупцията са много точни атрибути на страната ни. Тревожни случаи на самозапалване разкриха размерите на бедността и отчаянието в България, което доведе до оставката на правителството.
Въпреки това, Coca-Cola избра България
Признаците са, че България се движи в правилната посока. В края на миналата година, китайският производител Foxconn, който сглобява продукти на Apple, предвиди възможността за откриване на фабрика в българския град Тутракан.
В същото време, в Румъния, ArcelorMittal Galati заплашва да напусне заради цените на електроенергията и представители на Дачия не се поколебаха да посочат възможността, да изнесат част от производството от Румъния в Мароко, заради скандала със заплатите на румънските работници.”
Хан Крум Атентатът в църквата „Света Неделя“ е най-тежкият терористичен акт в историята на България, а по това време и в света. Извършен е на 16 април 1925 г. , Велики четвъртък, когато група крайнолеви дейци на Военната организация (ВО) на Българската комунистическа партия (БКП) взривява покрива на църквата „Света Неделя“ в София. Убити-213 ранени 500.
Ашкосун, машалаа чок гюзел Славова наша сервитьорка от ДКМС във играта политика, евала!!!
другара Тодар Живков
Те ви обява за лека и добре платена работа за форумни специалисти по всичко.
03 април 2013: „Новия център на HP в София ще обслужва по-голямата част от 350-те клиенти на Daimler в Германия. Според Майкъл Еберхардт, вицепрезидент на НР Enterprise Services за Германия, опитът на HP в България e много успешен. „Има няколко параметри, които също са важни и които допринесоха за решението ни.Това са политическата стабилност и добрата инфраструктура, която ни даде възможност да разширим …
присъствието си. Другият фактор е доброто ни сътрудничество с университетите тук и по-конкретно интересът на младите хора към ИТ индустрията като цяло” споделя той. В момента във фирмата има 200 души, които вече работят по проекта, а в рамките на следващата година се предвижда броят им да нарасне до 700 души, които да се занимават с поддръжка на мрежи, storage, backup, messaging системи, cloud системи.”
13 и 14, образовайте се малко, герберски тъ.паци! Само с Винету не става! А за заплатите си има статистики, мал.оумни герберчета такива!
другара Тодар Живков
Още нещо: Изненадващо бързо предприятието на френската компания MONTUPET в Русе увеличи бизнеса си повече от 8 пъти за три години. Montupet Русе произвежда алуминиеви цилиндрови глави за Audi в Унгария и Dacia в Румъния, носачи за шаситата на Audi, както и части за BMW-Пежо във Великобритания и Ford в Германия и Румъния. Компанията е доставчик на алуминиеви компоненти: цилиндрови глави и блокове за двигатели, носачи, компоненти за ходовата част, корпуси на турбокомпресори и спирачки. …
През 2015 година годишната продукция ще достигне 2 млн. части. Това ще го превърне в най-голямото предприятие на групата, което ще осигурява работа на 900-1000 души", коментира Микаел Бризон, управляващ директор на Монтюпе България.
Компанията има планове за нов завод, които не изключват и България, отново заради близостта й до основните клиенти. "Ако бъде избрана България, новият завод няма да бъде в Русе, но няма да бъде и твърде далеч от града", каза Бризон. Новият завод ще бъде с площ от 10 хил. кв.м, а минималната инвестиция ще бъде около 25 млн. евро.
другара Тодар Живков
Мoмчeтa, oгpaмoтявaйтe ca и нe гoвopете глyпocти кaт пoлитичecкитe пpъдялници. Тe ви eднa пpecнa нoвинa: Гepмaнcкaтa кoмпaния WiTTE AUTOMOTIV (ВИТТЕ Аутомотив България ЕООД, Русе) закупи терен от 87 декара в близост до френския завод MONTUPET и Индустриален парк Русе. Започва изграждането на нов голям "Завод за производство на електронни и механични части за автомобилната индустрия - Русе" с около 1000 работници. Първият етап трябва да приключи до март 2014 г. WiTTE AUTOMOTIV …
започна производство в Русе от май 2010 г. в халетата на „Аристон С“, до декември 2012 г. вече работят 170 души и обяви нови свободни работни места за инженери и механици. Произвежда заключващи системи за автомобили. Най-сериозните клиенти на фирмата са „Фолксваген“ (45%) и „Ауди“, следвани от „Мерцедес“, „Дженерал моторс“, „Форд“ и френски автомобили, като се работи усилено за привличане на корейски, японски и италиански производители на автомобили.
Амбиции на WiTTE AUTOMOTIV са свързани с проектите на гиганта „Фолксваген“ да започне производство в региона Русе-Гюргево. Както бе огласено през август, германският концерн има планове да открие завод в Югоизточна Европа с 5000 работни места и капацитет 120 000 коли годишно. „Фолксваген“ е основният клиент на WiTTE AUTOMOTIV.
10, КОИ български заплати са по-ниски от румънските? Ако говориш за минималните - кой в България получава минимална заплата? Средните заплати в България и в Румъния са близки, ако се изразят в евро, но едно евро в България купува повече, отколкото в Румъния. Избягвай менте-пропагандата, наблягай на качествената статистика.