Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия и ЕС са в най-лошите си отношения след студената война

49 коментара
Русия и ЕС са в най-лошите си отношения след студената война

Европейският съюз и Русия се намират в най-лошите си отношения от времето на студената война. Такава оценка даде европейският комисар по търговията Питър Манделсън на конференция в Болоня, предаде в петък ББС. Манделсън е определил равнището на взаимното недоверие като много високо.

“Едната страна подозира другата в двойни стандарти. И едната, и другата се обвиняват взаимно в използването на енергийните проблеми като политически инструменти. И ЕС, и Русия смятат, че не получават доверието и доброжелателното отношение, което заслужават”, заяви представителят на Еврокомисията.

На думите на Манделсън нямаше реакция от страна на руските външнополитически институции, макар че тезисите от изказването на еврокомисаря бяха разпространени доста преди конференцията.

Манделсън заяви в Болоня още, че единственият път за развитие на Русия са реформите в посока на утвърждаването на закона, откритостта и безпристрастността. Той отново повтори призива на ЕС Русия да отвори пазарите си за чуждите компании и повтори, че на света са му нужни глобални правила на енергийния пазар.  

И Европа, и Русия, по думите му, ще спечелят от деполитизацията на този въпрос. Европейците ще спрат да се притесняват за стабилността на доставките, а инфраструктурата на руската енергетика ще получи необходимите инвестиции.

“Ние сме длъжни да обясняваме, че върховенството на закона трябва да е главната цел на Русия, ако тя не иска да падне в капана на заблудата, че е най-могъщата петролна държава”, каза Манделсън.

“Впрочем, струва си и европейците да обърнат внимание на своите подходи. Не бива ЕС на всяка крачка да създава впечатлението, че с все сила се стреми да се спаси от руската енергийна зависимост. Европейците трябва да открият пазарите си за руските инвестиции”, каза още Манделсън, визирайки амбициите на “Газпром” да излезе на пазара на газ в западните страни.

Според еврокомисаря Русия трябва да бъде по-силно ангажирана в международните търговски структури, за да помогне на диверсификацията на икономиката си, все още зависима от енергийния сектор. “Русия трябва да е в СТО и нашият дълг е да помогнем за влизането ѝ там. Аз съм разочарован от двустранните разногласия по ред въпроси”, добави Манделсън.

Подписването на ново търговско споразумение между Москва и Брюксел в края на миналата година беше отложено заради ветото, наложено от една от новите членки на ЕС – Полша, напомня ББС. Така Варшава протестира на наложената ѝ забрана за доставки на полско месо в Русия. Засега забраната не е отменена, макар че представители на Русия, Полша и ЕС да уверяват, че тече процес на изглаждане на разногласията.

Манделсън заяви още, че разбира причината за популярността на президента Путин в Русия. Според него обаче стабилността на руската политика не може да бъде единствената гаранция за развитието на страната. “Русия успя да установи ред, но това не бе изцяло за сметка на установяването на властта на закона. В наши дни основната характеристика на страна с потенциал като Русия, не може да бъде централизирана държава с политически контрол и икономика, поддържана от доходите от енергоресурси”, завърши Манделсън, цитиран от ББС.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

49 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 17
    #56

    711 пъту в устенцето...*

  2. 17
    #55

    Това за СС на ООН е уникат - обнародвай го и в други страници...А, поне според мен, трябва да се прикачи и към УСТАВА на ООН, демек да стане ОФИЦИАЛЕН документ...*

  3. ???
    #54

    "бензинът струва на половина от този в САЩ," чети:"бензинът струва на половина от този в България,"

  4. ???
    #53

    Статистиката ми изглежда доста умешена, особено ми направи впечатление ниската класация на Ирландия и разни други расмествания, както и много ниските стойности, напр: $1777.28 за България, за която IMF показва $9799, а CIA $10400. Виж: http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_GDP_(PPP)_per_capitaРусия е преди България с над $12000. Това са прогнози и като такива имат различия, но не до степента показана статистика се оклонява от посочените две на МВФ и ЦРУ. Още повече ще се разбъкат нещата,

  5. Космополит
    #52

    Русия е в СС на ООН по същата причина, поради която е и в Г-8 - по чисто политически съображения. ООН е създадена в конкретен геополитически контекст - след Втората световна война, за да закрепи определени сфери на влияние. Така е и с Г-8. И двете нямат нищо общо с икономическата мощ. Иначе в СС на ООН трябваше да бъдат поне Германия и Япония. А съвсем пък нищо общо нямат с икономическата свобода. Това е приликата на Г-8 и СС и двете са главно политически структури и затова и двете еднакво не вършат работа.

  6. Българан
    #51

    Afghanistan $800 (2004 est.) Bulgaria $10,400 (2006 est.) Romania $8,800 (2006 est.) Russia $12,100 (2006 est.) This page was last updated on 17 April, 2007И да не кажеш че те лъжа, ето ти линка!https://www.cia.gov/cia/publications/factbook/fields/2004.html

  7. Николай
    #50

    Данните са за 2006 година================================= Economy Statistics > Gross National Income (per capita) by countryVIEW DATA: Totals Per capita Per $ GDP Definition Source Printable version Bar Graph Map Correlations Rank Countries Amount (top to bottom) #1 Luxembourg: $37,499.20 per person #2 Switzerland: $36,987.60 per person #3 Japan: $35,474.10 per person #4 Norway: $35,053.30 per person #5 United States:

  8. полоний-210
    #49

    както винаги е спец по всичко.Само една дума,ако изобщо му напомня нещо"Сатана" по-лесно SS-20,SS-22.Могат да им прихванат вървите на цървулите.

  9. 71
    #47

    17, да ти го н.ч.кам в ком. гъ. 71 пъти. Поздрави!

  10. +
    #46

    Няма ли да се намери някои да избави този луд от мизерията му.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.