Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Путин даде зелена светлина на Китай да превземе руския автомобилен пазар

Русия и Китай се обединиха около нуждата от политическо решение на войната в Украйна

27 коментара
Владимир Путин и Си Цзинпин по време на днешната им среща в Пекин

Русия е заинтересована от експанзията на Китай на руския автомобилен пазар, заяви руският президент Владимир Путин.

"Ние приветстваме активното разширяване на присъствието на китайски производители на автомобили и домакински уреди на руския пазар“, каза Путин след днешните руско-китайски преговори в Пекин.

Според него китайската автомобилна индустрия разширява дела си в Русия чрез честна конкуренция. "Китайските приятели постигат ясни, напълно очевидни успехи и предимства в конкуренцията, в честната конкуренция. Ние приветстваме сътрудничеството и ще го развиваме по-нататък", каза Путин.

След напускането на световните автомобилни производители от Русия поради войната в Украйна, на руския автомобилен пазар останаха само 14 марки, единадесет от които са китайски. През първата година от войната делът на "китайците" на автомобилния пазар се увеличава от 9,6% на 31,1%.

Миналата година китайските марки представляват приблизително половината от продажбите на нови автомобили в Русия. Около една трета от пазара беше заета от най-големия руски автомобилен производител АвтоВАЗ, останалата част беше заета от други местни марки и продукти на компании, които напуснаха страната. В същото време през декември делът на "китайците" в общия брой продажби надхвърли 60%, а делът на АвтоВАЗ намаля до 28,5%, изчислява руската Автостат, цитирана от The Moscow Times.

През 2023 г. Китай е доставил около 800 хиляди автомобила на Русия - пет пъти повече от 2022 г. Тази година производителите от Китай възнамеряват да продадат почти 1,2 милиона автомобила на руския пазар. Плановете на АвтоВАЗ са много по-скромни - 500 хиляди коли.

След ефективно завладяване на руския пазар през първите месеци на 2024 г. китайските автомобилни производители увеличиха цените на своите продукти с почти 10%. Средната цена на нов китайски автомобил в Русия е 3,06 милиона рубли (около 33 хиляди долара).

В края на миналата година шефът на АвтоВАЗ Максим Соколов заяви, че компанията не може да се конкурира с китайските производители. Според него бъдещето на руския автомобилен пазар до 2030 г. ще зависи пряко от мерките за държавно регулиране.

Задълбочаване на "стратегическото партньорство"

Президентът на Русия Владимир Путин и лидерът на Китай Си Цзинпин се споразумяха днес в Пекин да задълбочат "стратегическото си сътрудничество", като същевременно разкритикуваха САЩ за редица американски действия, които според тях застрашават техните страни, предаде Ройтерс.

В съвместно изявление от 7000 думи за "задълбочаването на всеобхватното партньорство и стратегическото сътрудничество с навлизането в нова ера" двамата лидери изтъкват позициите си във всички икономически области през космоса до отбраната, Украйна и Тайван, посочва агенцията.

"Страните (по споразумението) остават сериозно обезпокоени от опитите на Съединените щати да нарушат стратегическия баланс в сигурността на региона", гласи руската версия на документа, цитирана от Ройтерс.

Владимир Путин пристигна на държавно посещение в Китайската народна република - първата задгранична визита на руския държавен глава след встъпването му в длъжност за нов мандат на поста миналата седмица.

Русия и Китай заявиха, че искат да бъде избегната нова ескалация на войната в Украйна, косвено хвърляйки вината за подобно развитие върху Запада, в съвместно комюнике, публикувано от Кремъл след срещата в Пекин, предаде Франс прес.

В текста на комюникето се казва, че Пекин и Москва смятат за необходимо по-специално да се избегне всяко решение, което би могло "да допринесе за удължаване на военните действия и нова ескалация на конфликта" - формулировка, която изглежда е насочена към европейците и американците, тъй като Кремъл постоянно повтаря, че именно западните оръжейни доставки за Украйна удължават войната.

В съвместното комюнике, в което се използва приемлив за Путин език, се посочва също, че "трайното уреждане на украинската криза" изисква спазване на "принципа на неделимост на сигурността" - понятие, използвано от Москва, за да оправдае инвазията си. Кремъл твърди, че сближаването между Киев и Запада представлява заплаха за Москва и че сигурността на Украйна не може да бъде постигната за сметка на тази на Русия.

Пекин и Москва също така подчертаха значението на диалога за уреждането на конфликта. Русия заяви, че е готова за преговори само ако Украйна отстъпи петте области, за които Москва претендира и които окупира.

Китайският лидер Си Цзинпин и руският му колега Путин постигнаха споразумение относно необходимостта от "политическо решение“ на войната в Украйна, предаде АФП.

"И двете страни са съгласни, че политическото решение на кризата в Украйна е правилната посока", заяви Си Цзинпин по време на съвместна пресконференция с руския си колега в Пекин.

Путин пристигна в китайската столица днес сутринта на двудневна визита. Тя идва след като Си Цзинпин направи европейска обиколка, в която френският президент Еманюел Макрон го убеждава да съдейства за спирането на войната в Украйна. След това в Пекин беше и американският държавен секретар Антъни Блинкън. Той обсъди със Си Цзинпин военния конфликт между Русия и Украйна и предупреди китайския лидер да не предоставят военна помош на Москва.

Сегашните отношения между Китай и Русия не са постигнати лесно и трябва да бъдат съхранявани и от двете страни, заяви днес китайският лидер, предаде Ройтерс, като се позова на китайски държавни медии.

Китай винаги ще бъде добър съсед, приятел и партньор на Русия, каза Си Цзинпин, цитиран от китайската държавна телевизия.

Китай е готов да си сътрудничи с Русия в името на развитието и обновлението на двете страни, както и за постигането на справедливост в света, изтъкна китайският президент.

Москва и Пекин натрупаха солиден опит на практическо сътрудничество помежду си, заяви Владимир Путин на Си Цзинпин в Пекин, предадоха руски новинарски агенции.

Сътрудничеството между Русия и Китай не е насочено срещу някоя друга сила и е стабилизиращ фактор за света, каза руският президент, цитиран от новинарската агенция "РИА Новости".

Путин пристигна в Пекин в момент, в който руските сили предприеха нова офанзива в Украйна. Посещението му подчертава близките отношения между него и китайския лидер, отбелязва Асошейтед прес.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. PP
    #27
    Отговор на коментар #25

    полк. Дрангов е изчерпал въпроса.

  2. John Doe
    #26

    Автомобилният пазар е най-малкото, дадено на Китай от Путин. Целият далечен изток на Русия вече е де-факто под китайски контрол, както и целият нефто-газодобивен сектор на Русия. Ай чиститу!

  3. полк. Дрангов
    #25

    Драги "тъпи републиканци" - от кога ви пиша че падне ли Украйна идва ред на Тайван!...А че Хитлер и Сталин ще се здавят следва!

  4. Кум Лисан
    #24

    До колкото виждам късия е отишъл в Китай за коли и електроуреди, в замяна ще дава каквото му поискат.

  5. Динчев
    #23

    Доколкото разбирам "зелената светлина за Китай за ПРЕВЗЕМАНЕТО на Русия" започва с автомобилния пазар!?

  6. Валентин Николов
    #22

    Който иска бъдеще в една развита,модерна и иновативна Русия да почва да учи китайски. Китай вече превзе източните области,Владивосток ,като се лакоми и за централните области зад Урал,които така или иначе произвеждат за Китай. Пшеница ,дървесина,газ ,суровини -всичко от тези области се експортира в Китай.А куриоза е,че китайските въглища,внесени от Русия ,се продават обратно в Русия на по-висока цена!

  7. Bлaдo
    #21

    ... много ми е ... международно :-))) ... - "пу" (на руски) и "си" (на кантонски) правят "_ _ _ _ _" (на английски) ... :-)))))

  8. ПyтлЭр Xyйло
    #20

    Изкефи ме съвместното комюнике как 2-та вехтозаветни птеродактили ще подмладят руZко-китайската дружба:) И как джу радостно върти опашле пред др. Си. А за зелената светлина за китайски автомобили за "необятния" блатен ръйнак още не мога да спра да се смея - всичко е передавой, с БВП на джамаирията някъде между Г. Волта и Папуа-Нова Гвинея. Джу Джи ще покрива вноса с насрещни доставки на балалайки и ушанки с червени петолъчки, май? Много ги търсели в КНР, викат...

  9. BLM
    #19

    Западните страни (ЕС, САЩ) да започнат да ивестират в съоръжения за границата между Украйна и Китай.

  10. Bлaдo
    #18

    главният преговарящ (с пиZдостан) от китайска страна се казва Цун-Кай-Хйу ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.