Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След "УниКредит" Русия конфискува активи и на "Дойче банк"

14 коментара
Италианската банка е един от най-големите европейски кредитори в Русия, който е под натиск дасе изтегли от страната, сн. GettyImages

Съд в Санкт Петербург конфискува активи на стойност 463 милиона евро, принадлежащи на италианската “УниКредит“ - европейският кредитор с втората по големина експозиция към Русия, според съдебни документи, цитирани от "Файненшъл таймс".

Ден по-късно стана ясно, че същият съд е запорирал и сметки, имущество и акции на германската "Дойче банк" (Deutsche Bank) за близо 240 млн. евро в рамките на съдебно дело, свързано със случая на „УниКредит“.

Действията срещу италианската банка бележат едно от най-големите подобни действия срещу западна банка, откакто пълномащабното нахлуване на Москва в Украйна накара повечето международни кредитори да се оттеглят или да прекратят бизнеса си в Русия. Това идва, след като Европейската централна банка нареди на кредиторите от еврозоната с операции в страната да ускорят плановете си за излизане, отбелязва „Файненшъл таймс“ (ФТ).

Конфискуваната сума е еквивалентна на около 4.5 процента от активите на "УниКредит" в страната, според последния финансов отчет на основния руски филиал на банката. Замразените активи включват дялове в дъщерни дружества на банката в Русия, както и акции и фондове, които притежава.

Ходът от петък следва иск от „РусХимАлианс“ (Ruskhimalliance), дъщерно дружество на държавния петролен и газов гигант "Газпром".

Спорът започва през август 2023 г., когато „РусХимАлианс“ се обръща към арбитражен съд в Санкт Петербург с искане "УниКредит" да плати банкови гаранции по договор с германската инженерингова компания "Линде" (Linde), която има договор с Ruskhimalliance за изграждане на завод за преработка на газ и производствени съоръжения за втечнен природен газ в Уст-Луга близо до Санкт Петербург. "Линде" обаче спря работа по проекта заради санкциите на ЕС срещу Русия след инвазията ѝ в Украйна.

Тогава руското дружество се обърна към гаранционните банки, които отказаха да изпълнят задълженията си, тъй като "плащането към руската компания може да наруши европейските санкции", се казва в съдебната молба.

В допълнение към "УниКредит" (UniCredit) в списъка са "Дойче банк" (Deutsche Bank), "Комерцбан" (Commerzbank", Bayerische Landesbank и Landesbank Baden-Württemberg, срещу които „РусХимАлианс“ също заведе дела в съда в Санкт Петербург.

В събота дойде и развитието по иска срещу „Дойче банк“. Арбитражният съд в Санкт Петербург забрани на немската финансова институция да използва 100-процентовия си дял в уставния капитал на руското си дъщерно дружество, както и в "Дойче банк Технолоджи Сентър" (Deutsche Bank Technology Center LLC).

Съдът също така наложи запор на ценни книжа, недвижими имоти и банкови сметки на "Дойче банк", както и на руската ѝ дъщерна компания и "Дойче банк Технолоджи Сентър ООД" на стойност до 238.6 милиона евро.

Външният министър на Италия свика среща в понеделник, за да обсъди конфискациите, засягащи втората по големина банка в страната, казаха двама души, запознати с плановете, пред "Файненшъл таймс".

"УниКредит" е един от най-големите европейски кредитори в Русия, в който работят повече от 3000 души чрез дъщерното дружество там. По-рано този месец италианската банка съобщи, че нейният руски бизнес е реализирал нетна печалба от 213 милиона евро през първото тримесечие спрямо 99 милиона евро година по-рано.

Банката обаче е заделила над 800 милиона евро провизии и е намалила значително кредитния си портфейл. Главният изпълнителен директор Андреа Орсел каза този месец, че докато кредиторът "продължава да намалява риска" от своите операции в Русия, пълното напускане на страната ще бъде сложно.

ФТ съобщи в петък, че Европейската централна банка е поискала от кредиторите от еврозоната с операции в Русия подробни планове за техните стратегии за излизане, докато напрежението между Москва и Запада продължава да расте.

Правните предизвикателства за активи, държани от западни банки, обаче усложняват усилията на банките да напуснат Русия.

Миналия месец руски съд нареди изземването на над 400 милиона долара средства от "Джей Пи Морган" (JPMorgan Chase)  след съдебно оспорване от страна на управлявания от Кремъл кредитор Внешторгбанк. Впоследствие съдът отмени част от планираното изземване, предаде Ройтерс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. boriana
    #14

    Дрън, дрън , подробности кой кому и как. Не ме интересува. Не ми е даже интересно. Някои руски адепти тук ще кажат- пада им сеу спрведливо е, защото бяха или ще бъдат запорирани, конфискувани руски кредити в Европа и Америка. Аз ще кажа пада им се- след като не са се изнесли от Русия, а продължават да сътрудничат на Путин и да трупат активи, косвено за сметка на Украйна. Банка не жаля. Левичарско е, знам, че без банки не може, полезни са и нужни, но идват моменти когато те показват мръсното си лице, за сметка не на вложителите си, а на собствения си присъщ свръхегоизъм.

  2. boriana
    #13

    Дрън, дрън , подробности кой кому и как. Не ме интересува. Не ми е даже интересно. Някои руски адепти тук ще кажат- пада им сеу спрведливо е, защото бяха или ще бъдат запорирани, конфискувани руски активи в Европа и Америка. Аз ще кажа пада им се- след като не са се изнесли от Русия, а продължават да сътрудничат на Путин и да трупат активи, косвено за сметка на Украйна. Банка не жаля. Левичарско е, знам, че без банки не може, полезни са и нужни, но идват моменти когато те показват мръсното си лице, за сметка не на вложителите си, а на собствения си присъщ свръхегоизъм.

  3. The Rock
    #12
    Отговор на коментар #11

    Чакам я с нетърпение!

  4. estadosunidosdecaca
    #11
    Отговор на коментар #10

    не се шашкай, до 10 години ще има Трета световна, парите и властта няма да имат никакво значение

  5. The Rock
    #10

    1000 години руснаците няма да помиришат финансиране и нови технологии за каквото и да е! Вечни роби ще бъдат!

  6. Един препатил
    #9
    Отговор на коментар #8

    По моето скромно мнение западните политици и бизнесмени трябваше да вдянат още през 2012 г. когато Путин извъртя номера да се менкат с Медведев. Трябваше да им светне, че Путин се е впил до живот във властта и това няма как да не завърши твърде зле за всички.

  7. ПyтлЭр Xyйло
    #8
    Отговор на коментар #2

    Вдяват твърде бавно ЕС, понеже не могат да мислят като блатен путинкантроп (в редките моменти когато тоя мисли, де). Не им светна червеното, когато блатните спряха да плащат (де факто откраднаха) лизинговите самолети. А това са към 400,000,000,000€. Свити! По древен, дълбоко душевен, световно-културен, уникално-загадъчен блатен маниер!

  8. Един препатил
    #7

    Нека все пак бъдем точни. Не Русия е конфискувала, а арбитражният съд е запорирал. И не заради нещо друго, а защото банките не са изпълнили задълженията си по предоставените от тях гаранции. Като съдът в случая е напълно прав - банковите гаранции са неотменими и безусловни. Банките са длъжни да ги изплатят при първо поискване от бенефициента без правото да му противопоставят никакви възражения нито от своя страна, нито от страна на своя възложител. Всеки арбитраж и съд по света ще вземе точно това

  9. olele
    #6

    хм , да не би раZZия да има нужда от валута.....

  10. anton nikolov
    #5

    Дойче банк е една от перачниците на рашистки мръсни пари. Сега остава да конфискуват и активите на Райфайзен банк.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.