Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Русия си връща един постоянен партньор

0 коментара

Руският външен министър Игор Иванов завърши в понеделник двудневното си работно посещение в Либия. То беше подготвяно отдавна, но поради разминаване в графиците на либийските и на руските дипломати се отлага няколко пъти. Визитата на Иванов е важна като първото през цялата история на руско-либийските отношения посещение на министър на външните работи на Русия в Либия.

Както отбеляза Игор Иванов, посещението си поставя за цел да бъде обсъдена посоката на сътрудничеството между Русия и Либия, като акцентът се поставя върху развитието на търговско-икономическите отношения. По-конкретно е била обсъждана възможността за работа на руски петролни компании в Либия.

Според заместник-министъра на външните работи Василий Средин, посещението на Иванов може да се нарече "стратегическо", насочено към по-нататъшното развитие на руско-либийските отношения. В отношенията на Русия с Либия, както и с много други арабски страни, се наблюдава една и съща картина: политическият диалог е стигнал високо равнище на взаимно разбирателство, докато търговско-икономическите отношения далеч не са идеални.

Между военните ведомства на Русия и Либия съществува размяна на делегации. Но още при посещението си в Москва през юли миналата година либийският външен министър Абдел Рахман Мохамед Шалкам даде да се разбере, че Либия има интерес към ремонта и модернизирането на комлексите за ПВО и на бронираната техника. Сега на преговорите темата за военно-техническото сътрудничество не беше повдигната.

Наред с икономическото сътрудничество една от темите на разговорите на Игор Иванов в Либия беше обсъждането на среща между Владимир Путин и Муамар Кадафи. Както стана известно, Муамар Кадафи ще посети Русия в най-скоро време. Предстои работа по подготовката на тази среща, включително издигането на руско-либийските отношения на по-високо равнище, което беше една от задачите на посещението на Игор Иванов. Причина за понижаване на равнището на руско-либийските отношения в началото на 90-те години стана не само политическата ситуация в Русия. Тяхното развитие беше спряно и поради международните санкции, наложени на Либия през 1992 г. заради нежеланието ѝ да помогне за разследването на взривяването на два пътнически самолета (американския през 1988 година над Локърби и френски през 1989 г. над територията на Нигерия).

След като Либия се съгласи да предаде двамата заподозрени по делото Локърби, санкциите бяха снети. А през февруари т.г. съдът произнесе присъдите, като оправда единия либиец, а другият беше осъден за убийството на 270 души. Либия не беше доволна от това "компромисно" решение на съда и обжалва. Веднага след обявяването на присъдите Либия настоя окончателно да бъдат премахнати санкциите, но Англия и САЩ настояват тя да изплати обезщетения на роднините на загиналите. Москва смята, че Либия е изпълнила всички задължения към международната общност и санкциите трябва да бъдат премахнати.

Въпросът за свалянето на санкциите, както и други международни проблеми бяха обсъдени по време на посещението на Игор Иванов в Либия. Позициите на двете страни съвпадат по редица проблеми като изграждането на справедлив многополюсен свят, проблемите на разоръжаването, международния тероризъм и религиозния екстремизъм. Обсъден беше и въпросът за политическото уреждане на конфликтните ситуации в различни региони и по-конкретно на Африканския континент.

Трябва да се каже, че полковник Кадафи участва активно като миротворител в различни конфликти в Африка. Кадафи е оригинална личност, с многостранни интереси, който може да бъде причислен към последните мохикани в международната политика. Новият 21 век на прагматичността в политиката вече едва ли ще издигне политически лидер, подобен на него. Почти 32 години на власт, той не престава да изненадва и дори да шокира международната общност със своите грандиозни планове и идеи.

Именно той е един от вдъхновителите на проекта за създаване на Съединени африкански щати. През последните години Либия започна все повече да се идентифицира с африканския, а не с арабския свят.

Именно там Кадафи открива широко поле за дейност. Макар някои негови изказвания от типа на исканията към Запада да изплати компенсация на африканските страни за годините на колониализма да плашат западните политици, а други да изглеждат абсурдни, разговорът с полковника представлява голям интерес за всеки политик. Неговите идеи най-малкото не смущават западните бизнесмени, включително английските и американските.

© Copyright Mediapool
<< Назад


подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.