Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдебната власт се похвали с висок процент осъдителни присъди

3 коментара

Очаквам в доклада на Европейската комисия (ЕК) да бъдат отправени забележки към борбата с организираната престъпност в България, заяви пред Mediapool председателят на “Инициатива за укрепване на съдебната система” към USAID (Американска агенция за международно развитие) Вирджиния Левит.

По думите ѝ от Брюксел ще оценят като положителен знак създаването на Националния институт по правосъдието и обучението на младите магистрати.

В сряда бе представен и обобщеният доклад за дейността на съдебната система през 2005 г., който е изготвен съвместно от Висшия съдебен съвет (ВСС) и USAID.

Сухи цифри

Представянето стана тържествено в залата за заседания на ВСС. Първото и основно впечатление от доклада е, че от общо около 200 страници информация половината са единствено статистика за образуваните, приключените, върнатите и обжалваните дела в системата.

В документа обаче липсват почти всякакви нотки на анализ, като се изключи отбелязаното повишаване на броя на новообразуваните в съдилищата дела и относителното повишаване на бързината на правораздаването.

Последният извод бе отчетен като изключително положителен от говорителя на ВСС проф. Александър Воденичаров. Според него в доклада си проличала промяната в положителна насока в прокуратурата, благодарение на личността на новия главен прокурор. Докладът обаче третира дейността на прокуратурата през 2005 г., която бе и последната от мандата на Никола Филчев.

Делата, разгледани от българските съдилища (без ВКС и ВАС), са 584 455. Приключени са 458 315 дела. Средната натовареност на българския съдия е 75 дела годишно.

Най-голямо повишение в новообразуваните дела има във Върховния административен съд (ВАС), който е образувал през 2005 г. близо 1000 дела повече от колкото през 2004 г. Общият брой на административните производства са 12 366.

До ВКС са стигнали 11 125 дела през 2005 г, като те са със 133 повече от 2004 г. Поради огромната натовареност на този съд, в доклада се препоръчват ограничения за някои видове по-леки производства до трета инстанция.

Четирима от пет подсъдими се признават за виновни от съда

Като успех в доклада бе отчетен и фактът, че съдилищата постановяват осъдителни присъди по 80 на сто от внесените обвинителни актове.

Средното ниво на осъдителни присъди в страните от ЕС не надвишава 55 - 60 процента. В отговор на Mediapool дали високото ниво на осъдителни присъди не се дължи на нагласите на съдиите да издават именно такива актове, членът на ВСС и шеф на Апелативния съд в Пловдив Радка Петрова призна, че нивото е високо.

Според нея обаче това се дължи на предвидена възможност, когато съдията прецени, че има възможност да не се стигне до осъдителна присъда, да постанови връщане на делото за доразследване.

“В този случай много от делата се прекратяват още на тази фаза, а в съда влизат само качествените обвинителни актове и това е причината за високия процент”, обясни Петрова.

В доклада обаче не присъства и информация при какви положения и въз основа на каква съдебна практика различните съдии прекратяват едно дело, а други са връщани за доразследване.

Въпреки липсата на качествен анализ в доклада, членовете на ВСС заявиха, че качеството на съдебната система се повишило, защото сроковете за правораздаване са съкратени.

“Този доклад се занимава предимно със статистика – решени дела, обжалвани дела. Той няма за цел да се занимава с унифицираната съдебна практика”, призна Вирджиния Левит.

Налагането на унифицираната съдебна практика в българското правораздаване е една от критиките, която ни се отправя директно от Брюксел и експертите на USAID и индиректно чрез решенията на Европейския съд за правата на човека.

Според Левит обаче има все по-голямо желание от страна на българските съдии за налагане на унифицирано правораздаване.

13 магистрати разследвани за корупция

През 2005 г. ВСС отчита, че в комисията за борба с корупцията са постъпили 36 жалби срещу магистрати за искане на подкупи. Комисията е изпратила отговор на 30 от жалбоподателите.

Едва 13 от жалбите са били счетени за основателни и са предадени на “съответните компетентни органи”.

В доклада няма информация докъде са придвижени разследванията.

В същото време проф. Александър Воденичаров заяви, че главният прокурор Борис Велчев е внесъл общо 6 искания за сваляне на имунитетите на негови подопечни.

Те трябва да бъдат разгледани от дисциплинарната комисия към съвета през следващата седмица.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. РЕДОНДО
    #4

    какво се гордее тъпие висш съдебен съвет със 80 процента осъдени.Работа на съда е да раздава справедливост,а не да се гордее ,че е осъдил толкова много хора.Виж прокуратурата може да се гордее с процента ,защото на нея това и е работата - да обвинява и да предлага за наказание.И ако този процент е истински ,то значи ,че прокуратурата си е върщила добре работата/в което много се съмнявам/

  2. BECKOB
    #2

    Присъди, но за какво? За откраднати кокошки, или че някой напсувал селския милиционер.....Такива присъди съдебна система не крепят...Дайте на Софиянски 30 год, на Вальо Топлото 25 години и тогава си показвайте пишките...

  3. Кон с капаци
    #1

    Ако си бяха направили труда да прегледат малко по-подробно доклада в частта му за ВКС, щяха да видят, че делата в него са 17799. Числото 11125 се отнася само за гражданската колегия.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.