Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съдружници на Доктора обвинени за пране на пари

0 коментара

Трима съдружници на Иван Тодоров - Доктора са обвинени в пране на пари от контрабанда и данъчни измами с ДСС. Собствениците на финансова къща "Амигос 3" Петър Петров и братята Дойчин и Димитър Мирянови са задържани в сряда с прокурорска заповед за 72 часа, съобщи днес апелативният прокурор на София Иван Петров. Те ще отговарят по чл. 253 НК - това е едно от малкото дела, образувани у нас по този текст от Наказателния кодекс, призна Петров.

"Амигос 3" е собственик на 46 на сто от фирма "Източни финанси", където съдружник е и посочения от МВР за контрабандист №1 Иван Тодоров-Доктора.

Името на Доктора се прочу през април тази година, след като мерцедесът му бе взривен на столичния бул. "Цариградско шосе". При атентата загина шофьорът му, а самия Тодоров се отърва с наранявания. Часове след взрива полицаи атакуваха и офиса на фирма "Амигос 3".

Няколко дни по-късно пък главният секретар на МВР съобщи за доклад на МВР за организираната престъпност и за връзките на магистрати с бандити. Гръмна скандала със снимки, намерени в колата на Доктора, на които според информация от МВР той е бил на една яхта заедно с финансовия министър Милен Велчев, бившия транспортен министър Пламен Петров и НДСВ депутата Мирослав Севлиевски. Те обаче не фигурирали в доклада, стана ясно след избухването на скандала. По-късно Велчев обяви, че е разпоредил Агенцията за финансово разузнаване да сезира прокуратурата за афери на Доктора.

Според публикации в медиите, като свързани с Доктора и Самоковеца в доклада на МВР са били посочени и двама магистрати - самият апелативен прокурор на София Иван Петров и шефът на Военно-окръжна прокуратура Трендафил Трайков.

Делото срещу тримата съдружници във фирма "Амигос 3" е от 2 години и е образувано по сигнал на Агенция "Бюро за финансово разузнаване", уточни днес Петров. Сигналът бил подаден в агенцията за финансово разузнаване от три банки, след като големи количества пари започнали да постъпват при тях. Банките били български и такива с международно участие.

Парите, които е трябвало да се изперат, били пренесени чрез куриери. Данните били за 28 млн. долара, но по думите на апелативния прокурор на София, сумата може и да нарасне. Той не изключи вероятността тя да е и 90 млн. долара, както бе първоначалната информация на БНТ за аферата.

В сигнала на финансовото разузнаване имало данни и за още четири фирми, чиито собственици не са задържани. През есента на миналата година делото обаче било спряно заради издирването на полска гражданка. Според Петров то е подновено след съдебната ваканция тази година. Предполага се, че куриерите, които са внасяли парите в банките са едни и същи и на петте фирми. Парите били внесени от съседни на нас държави. Затова били пратени и съдебни поръчки в Македония и Гърция.

Според публикация във в. "24 часа" изпирането на парите ставала чрез три фирми, регистрирани у нас през 1997 г. - "Едиадис" ЕООД, "Куори" ЕООД и "Нортхайм" ЕООД. И трите са регистрирани на името на чужденци, които вероятно са си губили паспортите. Всички те били представяни чрез фалшиви пълномощни от Цветана Маневска от Костенец, която в продължение на 3 години превъртяла през тях около 80 млн. долара. Проверката показала, че и пълномощните на Маневска са фалшиви, тъй като подписите под тях се различавал значително от тези, които тримата чужденци поставили на паспортите си. Маневска твърдяла, че работи за "Амигос 3". Самата тя в момента е в чужбина.

Шефът на финансовото разузнаване: Крайно време беше

Крайно време беше да се стигне до образуването на едно крупно дело за изпиране на пари, за да се види какво ще стане по нататък и дали ще бъде доказано или не. Така коментира обвинението срещу собствениците на "Амигос-3", образувано по сигнал на Агенция "Бюро за финансово разузнаване", шефът на бюрото Васил Киров пред Дарик радио. Киров категорично отказа да коментира случая, понеже няма практика да прави това.

През май, в разгара на яхтения скандал директорът на финансовото разузнаване заяви пред вътрешната комисия в парламента, че прокуратурата не работи по изпратените ѝ сигнали за пране на пари. След изслушването по повод доклада на МВР за организираната престъпност депутати съобщиха, че Киров им казал за изпратени до прокуратурата сигнали за пране на пари от контрабанда срещу Константин Димитров-Самоковеца и Иван Тодоров-Доктора.

Главният прокурор Никола Филчев, след като в продължение на седмици упорито отричаше за такива сигнали, разпореди проверка. Още преди тя да приключи, ВКП призна, че в крайна сметка има дела срещу Самоковеца и Доктора.

През юли, резултатът от ревизията показа, че в прокуратурата отлежават 222 сигнала за пране на пари, подадени от Агенцията за финансово разузнаване.

290 сигнала, съдържащи информация за дейността на търговски дружества и физически лица за изпиране на пари, са постъпили от 1998 г. до 11 юни 2003 г . По всички тях прокуратурата незабавно е разпоредила извършване на проверка от съответните органи на МВР, обявиха тогава от ВКП. За 38 от случаите били събрани достатъчно данни за извършени престъпления и са образувани следствени дела. При 3 от тези случаи, по искане на разузнаването, прокуратурата е спряла финансови операции и така е попречила да се изперат пари. Магистратите са отказали да образуват дела по 30 сигнала заради липса на данни за извършено престъпление.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.