Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ предупредили Мечиар, че може да навреди на Словакия за НАТО

0 коментара

Вестникът помества откъси от разговорите на Мечиар с американски висши служители при визитата му във Вашингтон през март, когато бившият премиер се опитал да убеди САЩ, че партията му е надежден партньор на алианса.

"Връщането на вашата партия на власт ще повдигне въпроси за готовността на Словакия да изпълни критериите за членство в НАТО и ще навреди на кандидатурата на Словакия за пакта", цитира СМЕ изявления на Джон Уайтърс, ръководител на отдела за Северна и Централна Европа в Държавния департамент на САЩ.

Популярният прозападен всекидневник СМЕ не посочва откъде е получил записа на разговора на Мечиар с Уайтърс. Американското посолство в Братислава заявило, че няма информация за източника на вестника, отбелязва Ройтерс. Според посолството обаче цитираните изявления на Уайтърс звучали достоверно, като се има предвид изразяваната досега позиция на Вашингтон.

През януари тази година в интервю пред словашкия вестник Правда американският посланик в Братислава Роналд Вайсер директно предупреди, че Словакия няма да бъде поканена да се присъедини към НАТО, ако на следващите парламентарни избори дойде на власт правителство като това на бившия премиер Владимир Мечиар.

Вайсер направи и връзка между поканата за НАТО в Прага и плановете за присъединяването на страната към ЕС през 2004 г., като заяви, че евроинтеграцията може да се забави или изобщо да пропадне. В интервюто пред Правда американският посланик ясно определи, че правителството, управлявало Словакия през 1998 г., е имало различни ценности от тези на Алианса и ако ситуацията се повтори, страната отново няма да получи покана за членство. Десет дена по-късно и генералният секретар на НАТО лорд Робъртсън открито каза, че словаците трябва "да си отварят добре очите и да знаят, че са наблюдавани" за парламентарните избори през октомври.

Заради недемократичните действия на бившия словашки премиер Владимир Мечиар страната не беше поканена да се присъедини към НАТО през 1999 г., когато бяха поканени Полша, Унгария и Чехия. Европейският съюз също изключи страната от първия етап от преговорите за присъединяване през 1998 г.

Сегашното правителство на Микулаш Дзуринда, което смени това на Мечиар на изборите през 1998 г., възстанови връзките на Словакия със Запада, но предварителните данни показват, че Мечиар и неговите съюзници набират скорост и имат големи шансове да се върнат на власт.

Мечиар бе свален от власт през 1998 г. Неговото правителство беше критикувано често от западните лидери заради авторитаризма и враждебността му към западните институции.

Девет държави официално са кандидати за членство в НАТО. Това са България, Румъния, Словакия, Словения, балтийски републики Литва, Латвия и Естония, Македония и Албания.

На срещат в Прага, която ще се състои на 21 и 22 ноември тази година покани очакват седем държави- всички без Македония и Албания.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.