Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ са недоволни, че ЕС призова страните-кандидати да изчакат за МНС

0 коментара

Съветите на Европейската комисия към страните-кандидатки да изчакат официалната позиция на Европейския съюз и да не бързат да подписват двустранни споразумения със САЩ, изключващи техните граждани от юрисдикцията на Международния наказателен съд, са неуместни, заяви представител на Държавния департамент на САЩ.

"Подобни коментари според нас са неуместни. Те целят да ориентират избора на външна политика на страните-кандидатки, преди да са приети", заяви вчера говорителят Филип Рийкър, цитиран от АП.

Вашингтон ще контактува по този въпрос с отделните страни една по една, добави той.

Държавният секретар на САЩ Колин Пауъл призова вчера правителствата по света да не позволяват американски войници, изпълняващи мироопазващи мисии, да попадат под юрисдикцията на МНС. По време на пресконференция Пауъл окачестви този въпрос като сериозен и подчерта, че неговата страна има сериозни опасения във връзка с МНС, предаде Асошиейтед прес.

Апелът на Колин Пауъл идва след предупреждението на Вашингтон, че може да бъде спряна американската военна помощ за страни, които откажат да сключат със САЩ споразумение за имунитет на американски граждани при преследване от МНС. Вчера говорителят на Държавния департамент Филип Рийкър потвърди, че законите на САЩ позволяват спирането на тази помощ за страни, ратифицирали договора за МНС, срещу който САЩ имат редица възражения. Говорителят уточни, че това не се отнася за страни от НАТО, нито за държави, смятани за важни съюзници.

В края на миналата седмица българското външно министерство съобщи, че има предложение от правителството на САЩ до правителството за подписване на споразумение, което да осигури непредаване но американски граждани на Международния наказателен съд.

Това съобщение дойде след като на 1 август Румъния подписа подобно споразумение, след което беше порицана от ЕК. Горителят на Комисията Жан-Кристоф Филори поиска другите страни кандидати за ЕС да изчакат формулирането от Брюксел на позиция по двустранните договори за МНС диалог.

В резултат на европейската реакция вчера българският заместник-външен министър Петко Драганов замина на спешни консултации в Копенхаген. След среща с Михаел Цилмер Джоунс, заместник-държавен секретар и политически директор в министерството на външните работи на Дания, Драганов заяви пред БНР, че няма конфликт нито между България и Европейската Комисия, нито между България и САЩ по въпроса за Международния наказателен съд в Хага. Такива конфликти не съществуват, става въпрос за обмен на мнения и изработване на позиции, при които България ще защитава своя собствен интерес, каза Петко Драганов.

Той съобщи, че консултациите в Дания, която е ротационен председател на ЕС, са по инициатива на българската страна, която проучва принципната възможност за сключване на двустранни споразумения, които да осигурят различен от общоприетия режим за екстрадиране.

По думите му България би искала да участва в изработването на европейска позиция по въпроса, тъй като е страна по Римския статут.

Двустранни споразумения със САЩ във връзка с МНС досега са подписали само Румъния и Израел.

Очаква се външните министри на ЕС да излязат с обща позиция в края на август или началота на септември.

Реакцията на ЕК от меналата седмица е по повод двустранните договори, предлагани от САЩ по силата на чл. 98 от учредителния за МНС Римски статут. В тези договори се фиксира, че държавите няма да предава на съда граждани на друга държава, извършили престъпления на нейна територия.

В типовия договор, който САЩ изпратиха до партньорите си, се подчертава, че юрисдикцията на МНС само допълва националните юрисдикции и се задейства, ако те са неефективни. Американската страна подчерта, че предвид този принцип на Римския статут, има намерение да разследва и преследва по съдебен път престъпления, включени в юрисдикцията на МНС и извършени от нейни граждани, и че те няма да останат ненаказани.

Въпреки това редица европейски правителства отхвърлиха проектодоговорите като несъвместим с духа и целите на Римския статут, тъй като крайъгълен камък на МНС е идеята за върховенството на международните споразумения над националното заканодателство.

На практика проблемът за САЩ идва от правото на МНС да преследва съдебно деяния, извършени от граждани на държави, които не са ратифицирали статута, стига държавата, на територията на която е станало това, да го е ратифицирала. Така, ако евентуално се стигне до разследване на американски военнослужещи, съдебният процес би могъл да започне и без съгласието на Вашингтон - нещо, което администрацията на Джордж Буш обяви за недопустимо.

По повод опитите на САЩ да изключат американските граждани от юристдикцията на МНС правозащитните организации излязоха с крайна позиция. Директорът на Хюман райтс уоч Кенет Рос снощи нарече позицията на САЩ "смайващо двуличие" и "сигнал, че правовият ред важи само за другите народи, не и за американците".

Той съобщи, че са изпратени послания до всички страни, подписали договора за учредяване на МНС, с призив "да се съпротивяват на шантажа на администрацията на Буш".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.