Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

САЩ търсят подкрепа в Анкара за "";Северен сценарий"" на война срещу Ирак

0 коментара

Заместник-министърът на отбраната Пол Улфовиц и заместник-държавният секретар по политическите въпроси Марк Гросман, които от вчера са на посещение в Анкара, повдигнаха завесата и дадоха да се разбере, че САЩ искат от Турция сериозна подкрепа за "Северен сценарий" прие една евентуална война срещу Ирак. Според публикации в пресата Вашигтон може да прехвърли около 250 хиляди войници на турско-иракската граница и оттам да проведе основната част от кампанията срещу Багдад.

Оръжейните инспектори продължават мисията си с проверка на ядрени инсталации и на завод за химическо оръжие.

Вашигтон и Лондон са убедени, че Багдад притежава оръжия за масово унищожение и не вярват, че Саддам се е разоръжил напълно.

Иракските власти критикуват вчерашната проверка на дворец на Саддам Хюсеин.

Турция е ключов елемент в стратегията за удар срещу Ирак от север

Американският първи заместник-министър на отбраната Пол Улфовиц, който е на посещение от вчера в Анкара, обяви че Вашингтон ще започне интензивни преговори с Турция за инвестиции, достигащи неколкостотин милиона долара, за модернизиране на военновъздушни бази в страната, които може да се използват в евентуална война срещу Ирак, предадоха Ройтерс и АФП.

Получихме много силни потвърждения за подкрепата на Турция за САЩ в кризата с Ирак, каза днес пред журналисти в Анкара Улфовиц, цитиран от АФП. Американският заместник-министър на отбраната разговаря вчера с турския премиер, с външния министър, а днес му предстои среща с началника на генералния щаб.

Турският външен министър Яшар Якъш каза снощи след срещата с Улфовиц и британския външен министър Джак Стро, че неговата страна ще удовлетвори искането на САЩ да използва турски военни бази, ако ООН разпореди военни удари срещу съседен Ирак.

Турският министър заяви още, че неговата страна е против войната, но ако се стигне до война, тя ще сътрудничи със САЩ, които по думите му са "голям съюзник" на Турция. Яшар Якъш поясни, че това сътрудничество ще се изразява в предоставяне на въздушното пространство и използване на наземни военни обекти. Външният министър на Турция отбеляза, че за започване на война срещу Ирак ще е необходима нова резолюция на Съвета за сигурност на ООН.

Това изявление, което се разминава с досегашната позиция на Анкара, предизвика истинска буря в турската столица и около два часа по-късно генералният щаб оповести, че такова решение не им е било съобщавано. Малко след полунощ от външното министерство направо опровергаха шефа си и съобщиха, че думите на министъра не са обещание на Турция.

Днес Улфовиц уточни, че САЩ все още не се отправили точни искания за определени бази. По думите му сега ще започнат конкретни дискусии с новоизбраното правителство на Турция за това, какви бази би могло да се използват, какъв вид сили биха могли да се разположат там и колко пари ще трябва да се инвестират за модернизирането на тези бази. Говорим потенциално за десетки милиони, а вероятно за няколко стотин милиона долара инвестиции в различни наземни съоръжения, които може да използваме, каза Улфовиц, цитиран от Ройтерс.

Турската преса дискутира нашироко вчерашните разговори на двамата американски заместник-министри в Анкара, като обяснява, че САЩ са се насочили към реализиране на "Северен" сценарии за война срещу Ирак.

В него Турция и базите на нейна територия ще играят централна роля и за тяхното ползване САЩ са предложили 25 милиарда помощи и компенсации на Анкара. Въпреки колосалната сума, Турция е поставила пред Вашигтон четири условия, за да изпълни тяхното желание, пише вестник Миллиет.

Заместник-министърът на отбраната Пол Улфовиц и заместник-държавният секретар по политическите въпроси Марк Гросман, обясниха пред журналисти, че съществуват Северен и Южен сценарий за действията срещу Саддам Хюсеин и поискаха от Анкара да стане център на сценария Север. Вестник Йени шафак пише, че според американския заместник-министър на отбраната Улфовиц, ако Турция не желае в близост до нейните граници да бъде създадена кюрдска държава, тя трябва да се присъедини към САЩ и дори да навлезе в Ирак. Според вестник Заман Улфовиц направо заявил: "Да планираме заедно операцията и да ви дадем всичко, което искате в Северен Ирак".

Пол Улфовиц съобщи също, че президентът Джордж Буш е поканил лидера на управляващата партия Реджеп Тайип Ердоган да посети САЩ преди срещата на високо равнище на ЕС в Копенхаген, насрочена за 12 и 13 декември. Разговорите между двамата ще се проведат във Вашингтон на 10 декември, съобщи за АФП източник, близък до турското правителство. Наблюдателите виждат в тази покана изключително силен знак на признание за фактическото лидерство на Ердоган, както и обещание за лобиране пред Брюксел за евроамбициите на Анкара.

Ирак разкритикува инспекторите на ООН

Лансирането на стратегията за "Северен сценарии" идва дни преди Ирак да предостави декларацията за оръжейните си програми и едновременно с размяната на остри реплики между Вашигтон и Багдад по повод мисията на оръжейните инспектори в Ирак.

Вчера инспекторите на ООН провериха един от дворците на Саддам Хюсеин без да срещнат пречки, но по-късно агенция ИНА и държавната телевизия разпространиха комюнике на иракското външно министерство, в което за пръв път от началото на инспекциите разкритикува дейността на експертите на ООН. Властите в Багдад изразиха опасение, че посещението в Ас Суджуд може да е начало на обтягане на отношенията между инспекторите и властите.

Дали посещението в Ас Суджуд бе заради забранени оръжия или служеше за шпионаж. При визитата в двореца инспекторите не носеха необходимите защитни облекла и маски, посочи говорител на ведомството.

Международните инспектори по разоръжаването на Ирак започнаха днес проверка в съоръжение, свързано с иракската ядрена програма. Втори екип експерти ще провери друго съоръжение, свързано с разработката на химически и биологически оръжия, предадоха осведомителните агенции.

Инспектори на Международната агенция по атомна енергия и Комисията на ООН за мониторинг, проверка и инспекция влязоха в съоръжението Ат Туейса, разположено на 20 км южно от Багдад. Преди войната в Персийския залив това съоръжение бе основният център за атомни изследвания и за производство на обогатен уран в Ирак. Един от реакторите Осирак в този обект бе бомбардиран и разрушен от израелската авиация през 1981 г.

Инспекторите пристигнаха в ядрения комплекс, където охраната веднага ги пусна и те влязоха в изтавените сгради.

Според иракски източници втори екип инспектори се е отправил към съоръжение в Ал Мусана, северно от Багдад. През 1985 г. Ирак започна там първите си изследвания в сферата на химическите и биологическите оръжия и по негови собствени признания преди инспекциите на ООН през 90-те године е произвел над 4 хиляди тона бойни отровни вещества.

Вашигтон и Лондон също са недоволни от инспекторите

САЩ настояват пред оръжейните инспектори на ООН да извършват по-агресивни инспекции в издирването на укритото иракско оръжие за масово унищожение, но срещат съпротива, заявява в интервю пред Ройтерс високопоставен американски служител, пожелал анонимност.

Съветничката на президента Буш по въпросите на националната сигурност Кондълиза Райс настояла на среща с Ханс Бликс в понеделник, ръководителя на оръжейните инспектори, да изостави сегашния си методичен подход и да се извършват по много инспекции едновременно на различни места, за да бъде стресирано иракското ръководство и да му бъде по-трудно да укрива истината и да заблуждава.

Ханс Бликс обаче не възприел американската позиция. Райс и Бликс обсъждали какви стъпки ще последват след като Ирак представи декларацията си за оръжията, които притежава. Това се очаква да стане до неделя.

Британският премиер Тони Блеър също се включи, макар и по-умерено, в натиска над мисията на ООН в Багдад. Той призова оръжейните инспектори да намерят и унищожат иракските оръжия за масово поразяване. Британският премиер заяви, че правителството има информация, че тези оръжия съществуват.

"Искаме да сме сигурни, че Ирак ще се откаже от всички оръжия за масово унищожение, които притежава. Ако не се намерят никакви оръжия, това е друг въпрос. Но по наша информация тези оръжия съществуват", каза Блеър в интервю за Би Би Си.

"Ако Саддам откаже да сътрудничи по какъвто и да е начин, трябва да бъде разоръжен със сила", подчерта премиерът. Тони Блеър предупреди, че намя "абсолютно никакво съмнение", че ако сега светът не се справи със заплахата от оръжия за масово унищожение, един ден с тях ще се сдобият терористични групи и последиците ще бъдат разрушителни.

Хората имат склонност да гледат на оръжията за масово унищожение и на международния тероризъм като на две различни неща. Аз мисля, че те са свързани, каза Блеър.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.