Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съветът за сигурност остава далеч от съгласие за проекторезолюция по Ирак

0 коментара

Съветът за сигурност на ООН прекрати снощи консултациите при закрити врата без да постигне напредък по съгласуване на ултимативна проекторезолюция по иракската криза.

Тричасови дебати бяха окачествени участниците като "много сериозни и много напрегнати". Очаква се късно днес те да бъдат подновени.

Според британския премиер Тони Блеър втора резолюция на ООН за Ирак е по-малко вероятна от всякога, заяви опозиционният лидер Иън Дънкан Смит днес след среща с премиера, предаде Ройтерс.

Тони Блеър хвърли вината за липсата на напредък по постигането на компромис върху Франция. Докато заплахата за вето на Франция остава абсолютна, колебаещите се непостоянни членове на Съвета си казват: защо ние да залагаме главите си, обясни Дънкан Смит. От разговора с премиера той останал с впечатлението, че Вашингтон и Лондон няма да искат гласуване, щом знаят, че няма да го спечелят.

Междувременно служители от Белия дом са започнали да се подготвят за възможността през този уикенд президентът Буш да направи обръщение към нацията, в което отправи ултиматум към Саддам Хюсеин.

Би Би Си съобщава, че президентът ще даде достатъчно време на служителите на ООН и на представители на хуманитарни организации, които действат в Ирак, за да могат да напуснат страната преди началото на атаката.

Усилията в ООН за съгласуване на резолюция зациклиха

Вчера Великобритания направи последен опит да убеди членовете на Съвета да приемат текст на резолюция, която фиксира условия към Саддам Хюсеин. Ако те не бъдат изпълнени изцяло, Ирак е заплашен с военна операция.

Условията към Ирак са представени под формата на нон-пейпър анекс към проекторезолюцията, която беше внесена в Съвета за сигурност на ООН от Великобритания, САЩ и Испания на 24 февруари и която беше изменена на 7 март. В момента проекторезолюцията на трите страни, която е подкрепена и от България, съдържа ултиматум към Ирак за пълно и активно разоръжаване в срок до 17 март.

В представения вчера анекс от три страници към проекторезолюцията се съдържат 6 условия които трябва да бъдат изпълнени от Ирак, за да се предотврати войната. Условията в анекса са: Саддам Хюсеин да обяви публично по иракската телевизия, че се е опитал да скрие оръжия за масово унищожаване; най-малко 30 иракски учени, посочени от инспекторите, да бъдат разпитани извън Ирак; да се предадат или да се даде обяснение за запасите от бактерията на антракс и научните изследвания в тази област; да се унищожат всички ракети Ас Самуд и оборудването, необходимо за производството им; да се даде сметка за безпилотните и дистанционно управляваните самолети, да се унищожат подвижните химически и биологически лаборатории.

Наблюдателите окачествяват първото условие - за публично признание, че Ирак крие и притежава забранени оръжия, като практически неизпълнимо.

Анексът не е подписан от Съединените щати и Испания, които заедно с Великобритания са вносители на проекторезолюцията.

Според практиката на Съвета за сигурност един документ може да бъде гласуван 24 часа след официалното му внасяне или евентуална промяна. Добавянето на анекс обаче не е причина да се отлага гласуването.

Това означава, че ако не се постигне съгласие по анекса с условията, той няма да бъде гласуван и ще се обсъжда ултимативната проекторезолюция със срок 17 март.

Наблюдателите смята, че ако не се съберат 9 гласа за ултимативната проекторезолюция, тя най-вероятно няма да бъде гласувана. В този случай САЩ и Великобритания най-вероятно ще започна операция за разоръжаване на Ирак ккато се позоват на неизпълнението на резолюция 1441 от страна на Ирак.

САЩ подкрепиха британските предложения, но постоянният им представител в ООН Джон Негропонте отбеляза, че проекторезолюцията, с която се дава ултиматум на Саддам Хюсеин със срок до 17 март е единствената официална резолюция засега.

Противно на очакваното страните, подписали проекторезолюцията - САЩ, Великобритания и Испания, с която се дава време на Ирак до понеделник да докаже волята си да се разоръжи, не обявиха кога биха искали да се гласува текстът им.

Постоянният представител на САЩ в ООН Джон Негропонте припомни, че крайният срок за разоръжаването на Ирак остава 17 март и че страните, подписали проекторезолюцията не възнамеряват да го променят. Той обаче отбеляза, че Вашингтон би могъл да се съгласи с "много, много малко удължаване", допълва Ройтерс.

Вчера британски и испански дипломати в ООН дадоха да се разбере, че последната дата, за която може да става дума е 21 или 24 март.

Дипломатически източник, цитиран от АФП, съобщи, че по време на консултациите не е било направено предложение за промяна на датата 17 март, а и не е имало намек, че вносителите,на предложението искат да я променят.

Според дипломати и от двата лагера на дълбоко разединения по въпроса за войната срещу Ирак Съвет за сигурност евентуално удължаване на ултиматума можеше да се оцени като жест, целящ да бъде получена необходимата подкрепа за американско-британската проекторезолюция.

Русия, Франция, Китай и Германия отхвърлиха британското предложение.

Руският външен министър Игор Иванов заяви, че страната му ще гласува против проект за нова резолюция за Ирак, ако той съдържа заплаха за пряко или косвено използване на военна сила.

"Ако представеният проект открива пряко или косвено пътя за военна акция в Ирак, Русия ще гласува против", изтъкна Игор Иванов.

Заместник-външен министър Юрий Федотов обясни, че за осъществяването на британското предложение, съдържащо условия за предотвраяване на войната, ще е необходимо известно. Федотов припомни изказване на ръководителя на оръжейните инспектори Ханс Бликс, който каза, че за решаването на неотложните задачи на инспекторите ще са необходими няколко месеца.

Франция отхвърля още по-категорично проектът с шестте условия към Ирак. Френският външен министър Доминик дьо Вилпен потвърди позицията на Париж, че инспекциите са доказали ефективността си и няма причина да се прекратяват.

Не става дума да бъдат предоставени още няколко дни на Ирак, преди да се прибегне до сила, а да се върви решително по пътя на мирното разоръжаване, прокаран от инспекциите, които са надеждна алтернатива на войната", заяви Дьо Вилпен в декларация, цитирана от АФП и Ройтерс.

Китай обяви, че е взел предвид последните предложения на Великобритания към ООН за Ирак, но е против нова резолюция на Съвета за сигурност, отваряща път към война, предаде АФП.

Резолюция 1441, която през ноември послужи за връщането на оръжейните инспектори на ООН, трябва да бъде използвана до край, заяви говорителят на китайското външно министерство Кун Цюан. Той напомни, че резолюция 1441 е била приета единодушно от членовете на Съвета за сигурност. По думите му нова резолюция не е необходима, тъй като предишната все още не е изчерпана.

Светникът на германския канцлер Герхард Шрьодер по въпросите на националната сигурност Бернд Мютцелбург коментира, че британската идея не представлява истински компромис, тъй като също легитимира евентуална военна операция. Според съветника дори британският премиер Тони Блеър не се надява особено, че предложението ще успее да преодолее острите различия в Съвета.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.