Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Съюзниците спечелиха решаваща подкрепа в ООН за бъдещето на Ирак

0 коментара

Великобритания и Съединените щати спечелиха ключова подкрепа в Обединените нации за своя план да поемат контрола върху петролните запаси на Ирак и да създадат временно правителство на страната.

Проекторезолюцията, която утвърждава Великобритания и САЩ като "окупационни сили" за срок от най-малко една година, получи предварителната подкрепа на колебаещи се членове на 15-членния Съвет за сигурност, като остави Русия и Франция в изолация.

Очаква се гласуването на резолюцията да стане до 3 юни, когато изтича поредното удължаване на срока на действие на програмата на ООН "петрол срещу храни". Днес и в сряда дипломати от членките на Съвета ще се срещнат отново.

"До момента в Съвета определено е налице конструктивна атмосфера", заяви постоянният представител на Великобритания в ООН сър Джереми Грийнсток.

Имайки зад гърба си военната победа, вчера Великобритания и САЩ разбраха, че няма да срещнат организирана съпротива, подобна на тази, която осуети усилията им да се сдобият с резолюция за военни действия в Ирак.

В тогавашните преговори Русия и Франция имаха подкрепата не само на Германия, Китай и Сирия, но и на "центристкия блок" в Съвета за сигурност - Ангола, Гвинея, Камерун, Мексико, Пакистан и Чили.

Но Чили заяви, че гледа "благосклонно" на предложения от САЩ, Великобритания и Испания текст, а Ангола го окачестви като "добър старт". Дипломати съобщиха, че България одобрила предложението и че Мексико виждало в проекта "добри елементи". Мнението на Камерун бе, че "е хубаво да има резолюция".

Германският посланик в ООН Гюнтер Плойгер каза, че членовете на Съвета за сигурност не искат "да водят битките от миналото".

Франция и Русия изразиха резерви, но без центристките държави двете страни нямат нужната подкрепа за блокирането на резолюцията, без да им се налага да прибягват до вето.

Дипломати съобщиха, че Франция е потвърдила предложението си санкциите срещу Ирак да бъдат само замразени, а не вдигнати окончателно. Жан-Марк дьо ла Саблиер, постоянен представител на Франция в ООН, каза, че в проекторезолюцията има "положителни елементи" - в хуманитарната и икономическата област. Но по думите му документът поражда някои "трудности и въпросителни".

Руският пратеник Сергей Лавров посочи, че предходни резолюции на ООН изискват първо да бъде установено, че Ирак няма оръжия за масово унищожение и тогава да бъдат отменяни санкциите. В настоящата проекторезолюция не се споменава за оръжейни инспектори.

Проектодокументът предвижда снемане на всички невоенни санкции върху Ирак, удължаване на програмата "петрол срещу храни" с четири месеца и прехвърляне на приходите от продажбите на иракски петрол в нов "Фонд за помощ на Ирак" в иракската централна банка.

Въпреки твърденията на Лондон и Вашингтон, че иракчаните ще контролират петролното си богатство, обсъжданата резолюция постановява, че окупационните сили ще изразходват средствата от фонда "след консултации с временната иракска власт". Фондът ще бъде контролиран от международен надзорен съвет с участието на ООН, Световната банка и Международния валутен фонд.

Посланиците от арабските срани изразиха изненада от претенциите на съюзническите сили към иракските петролни приходи и ще определят позицията си след частни срещи с американския посланик в ООН Джон Негропонте.

По БТА, със съкращения

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.