Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Създават институт за обучение на действащи магистрати

0 коментара

Младшите съдии и прокурори ще се обучават в Национален институт на правосъдието, а всички останали магистрати ще повишават квалификацията си в него. Новият институт ще бъде към министъра на правосъдието, решиха депутатите, гласувайки промените в закона за съдебната власт.

Курсът на обучение ще е една година, като това време ще се зачита за общ юридически стаж.

Днес за първи път парламентарното мнозинство прие предложение на ОДС за промяна на закона. Йордан Соколов поиска успешно завършилите института да са задължени да работят в съдебната власт пет години, а не десет, както предлагаше правната комисия в парламента. Соколов нарече предложението на комисията "безсмислен текст", който заробва магистратите. Депутатът от десницата предложи още магистратите, които не завършат успешно обучението си, да връщат на държавата извършените от нея разноски. Парите ще се връщат и от тези, които не спазят условието да работят пет години в съдебната система.

Институтът на правосъдието ще се финансира от републиканския бюджет, от международни програми и проекти, от дарения и от собствена дейност. Центърът ще се ръководи от управителен съвет, в който ще участват 4-ма представители на Висшия съдебен съвет и трима от правосъдното министерство.

Днес изненадващо депутатите от ОДС не възразиха срещу текстовете, свързани с училището за магистрати. Очакваше се предложението на екипа на министър Антон Станков да срещне сериозен отпор у синята опозиция, която при първото четене на законопроекта поиска института на правосъдието да бъде независима институция към Висшия съдебен съвет. Подобно бе искането и на самите висши магистрати, които се аргументираха, че така се разширяват правомощията на правосъдния министър.

Друга новост в съдебния закон е въвеждането на охрана, която ще пази съдебните сгради, следствените арести и магистратите. Идеята е стара и срещу нея нямаше възражения нито от депутатите, нито от самата съдебна власт, особено след заплахите на съдии от Върховния административен съд и анонимните съобщения за бомби в сградата на Софийски градски съд преди около месeц. Съдебната охрана ще съдейства при връчването на призовките и при конвоирането на обвиняеми и подсъдими.

Всички председатели на съдилищата и прокуратурите в страната, включително върховните магистратури и главният прокурор, ще изготвят годишни доклади за дейността си и ще ги внасят на министъра на правосъдието. Той е задължен да обобщава докладите и да ги внася за разглеждане във Висшия съдебен съвет, решиха още депутатите. По този начин законно ще бъде регламентирано задължението на главния прокурор да се отчита за дейността си.

Соколов отново възрази, че така изпълнителната власт се намесва по недопустим начин в работата на съдебната, което противоречи на Конституцията. Той определи задължението на висшите магистрати да предават отчетни доклади на правосъдния министър като "засягане на устоите на независимостта на съдебната власт".

Не ми беше хрумнало, че може да има спор кой да пише отчетните доклади за работата на съдилищата, прокуратурите и следствията, контрира Татяна Дончева от Коалиция за България. Как точно, пишейки обобщения доклад министърът се намесва в работата на съдебната власт, попита реторично тя. Според соцдепутатката последните десет години са показали, че никой от висшите магистрати не се палят да пишат отчети и призова да не се дебатира постоянно дали има престъпване на границата между двете власти.

Законопроектът предвижда създаването на съвет за криминологични изследвания към министъра на правосъдието. Съветът съществува и в момента, но според сега действащия закон е към главния прокурор. Функциите на организацията са да прави анализи и прогнози за нивото на престъпността, както и да обобщава издадените в страната присъди.

Единна информационна система за противодействие на престъпността ще осигурява обмена на данни между органите на съдебната власт, парламента и държавните институции, е другият изцяло нов текст в съдебния закон. Ръководството на информационната система ще се осъществява от Междуведомствен съвет, който ще се председателства от представител на министерството на правосъдието. В съвета ще участват заместник-главни прокурори и зам.председатели съответно на Върховните прокуратури и Върховните съдилища, както и шефа на дирекция от Министерския съвет, зам. министри на вътрешните работи, на отбраната, на правосъдието и на финансите и зам. председател на Националния статистически институт.

Статистическата обработка на данните в информационната система ще се извършва от статистическия институт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.