Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Сделки за над 30 млн. евро сключват български и полски фирми

Консорциум "Балкантел-Мера" иска да прави билетната система за столичния транспрот

0 коментара
Сделки за над 30 млн. евро сключват български и полски фирми

Седем договора между български и полски компании на обща стойност за над 30 млн. евро ще бъдат подписани в рамките на двустранен бизнес форум във Варшава, съобщи Министерството на икономиката в четвъртък.

Проявата е част от посещението на президента Румен Радев във Варшава. Бизнес форумът е организиран от икономическите министерства на България и Полша и в него участват около 170 полски и 55 български компании.

"Обменените визити на високо политическо ниво се осъществяват в изключително подходящ момент, когато икономиките ни са в подем, а връзките между бизнеса от двете държави постоянно се заздравяват и развиват", каза заместник-министърът на икономиката Александър Манолев при откриването на форума.

Той информира, че в четвъртък ще бъдат подписани договори между български и полски компании в редица сектори от взаимен интерес – за продажба и ремонт на вагони, за закупуване на пчелен мед, за внос на месо и мляко и други.

Покупка на вагони и храни

Вагонно-ремонтният завод "Септември" сключва договор с полската група "ЗУЕ" за продажба и ремонт на 40 товарни вагона. Обемът на поръчката ще гарантира работа на пълен капацитет за българското предприятия, като се водят преговори бройката на вагоните да бъде удвоена, е посочено в съобщението на икономическото министерство.

Полската компания "Корпо Био" ООД ще купува български пчелен мед от производителя "Йот Ги Вал" ООД. Обемите ще започнат с 5 млн. евро през следващата година, а рамковото споразумение е за изкупуване на продукция за 20 млн. евро за следващите четири години, посочва ведомството.

Още един договор в хранително-вкусовата промишленост се сключва с полската "Контрактус" ООД. Тя ще внася мляко и месо с рамков договор за 10 млн. евро. Българският контрагент е "Си Комершъл" ООД, е посочено в съобщението на икономическото министерство. Такава фирма не беше открита в Търговския регистър.

Българско-полско консорциум ще кандидатства за внедряването на новата билетна система на градския транспорт в София. Това ще стане по силата на подписано споразумение между българската фирма "Балкантел" и полската фирма "Мера", твърди икономическото министерство.

Обществената поръчка за е-таксуване в градския транспорт първо беше прекратена заради съществени промени в хода на процедурата. След подновяването ѝ през юли, в края на август беше спряна, заради обжалване на тръжните условия.

Български фирми ще участват в изграждането на инфраструктурни проекти в Полша. Според икономическото министерство българската компания "Гигастрой" ООД и група "ЗУЕ" ще си партнират при строителството на жп обекти.

Дружествата "Ава Транс" ООД и "Тритекс" ООД ще ползват обща ремонтна и логистична база на територията на Полша.

По силата на друг договор се очаква полската компания "Уодвейст" да внася специализирани фуражи чрез дистрибуторската мрежа на "Си Комершъл" ООД.

Споразумение ще бъде сключено и между Асоциацията на индустриалния капитал в България и Работодателите на Полша.

Стокообмен за над 1.6 млрд. евро

Двустранният стокообмен между двете страни възлиза на около 1.6 млрд. евро за 2016 г., като салдото е отрицателно за България в размер на 471 млн. евро, показват данните на НСИ.

От 2009 г. вносът на полски стоки и продукти у нас непрекъснато расте от 372 млн. евро и достига на 1.056 млрд. евро за 2016 г.

Българският експорт към Варшава също се увеличава и за миналата година възлиза на 585 млн. евро.

България изнася за Полша мебели, фармацевтични продукти, хранителни стоки, биозеленчуци и плодове, консерви, електроника, парфюмерийни и козметични продукти.

Българските компании проявяват интерес към увеличаване на износа на вина и вермути, мото и електрокари, медикаменти, замразени плодове и зеленчуци, билки, бяло саламурено сирене. Всички тези стоки имат потенциал за реализиране на огромния полски пазар, каза Мариета Захариева, изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия.

По думите ѝ интересни за полските фирми са както нуждите на конвенционалната енергетика, така и перспективите за нови енергийни проекти в България.

Двете страни имат многогодишни връзки и сътрудничество в сферата на енергетиката.

Полски компании предлагат решения в сферата на възобновяемите енергийни източници и енергийната ефективност. Част от тях имат интерес към реализация на проекти, свързани с производство на енергия от отпадъци, каза Мариета Захариева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.