Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

СЕМ се заема с Лили Маринкова заради предаване срещу главния прокурор

0 коментара

Генералният директор на БНР Поля Станчева сезира СЕМ за нарушение в предаването "Неделя150", в чието последно издание от 13 януари, с водеща Лили Маринкова, липсвало представянето на различни гледни точки. В студиото на "Хоризонт" било огласено само мнението на прокурора Николай Колев, който обвинява главния прокурор Никола Филчев в безконтролни действия и го нарича "психично непълноценен човек". Регулаторният орган ще започне едномесечно наблюдение над политическия радиообзор в неделя, за да установи дали не се нарушава някой член от Закона за радио и телевизия.

Първоначално сигналът дошъл от Обществения съвет на БНР, с председател Божана Димитрова. Обществениците писали до Управителния съвет на националното радио, а от своя страна ръководството сезирало СЕМ.

Това е втори подобен случай, при който шеф на медия сезира СЕМ за собствено нарушение. Кирил Гоцев, и.д. генералният директор на БНТ, в края на 2001 г. първо уволни дисциплинарно журналиста Явор Дачков, а след това сезира регулаторите по въпроса има или няма законово нарушение в предаването "Гласове". Двата казуса са предизвикани на базата на прословутия нов член от Закона за радио и телевизия, който задължава обществените медии да представят задължително различни гледните точки в своите новини и публицистични предавания.

При случая с БНТ, СЕМ първо взе решение за "Гласове" и едва след това оформи своето принципно становище дали трябва да се търси плурализъм на равнище на едно издание или това изискване се отнася до програмната линия на предаването като цяло. Междувременно, различните позиции по въпроса, изказани от членовете на СЕМ, все повече се прегрупират в полза на тълкуванието, че плурализмът трябва да се разбира като програмна линия на едно предаване, а не да се търси във всяко издание поотделно. Следователно, много е вероятно след приключването на мониторингът върху четирите броя на "Неделя 150", СЕМ да се произнесе по коренно различен начин за казаното от Лили Маринкова и от нейните гости, в сравнение с позицията на регулатора за работата на Явор Дачков и за заявената позиция на неговите гости. В последния брой на "Гласове" от 9 януари 2001 година, психиатърът доктор Николай Михайлов определи премира като "неизлъчващ здраве човек", което беше изтълкувано от СЕМ като засягане на личната неприкосновеност на Симеон Сакскобургготски. В последното издание на "Неделя150" от 13 януари, проф.Николай Василев също се изказа за работата и за личността на министър-председателя, но не това бил поводът, който накарал ръководството на БНР да сезира СЕМ.

Наблюдението над радиообзора на БНР започва със задна дата, от 6 януари и ще продължи до 27 януари.

Логичните въпроси, които изникват при създалата се ситуация са най-малко два. Ако СЕМ се произнесе, че БНР не е нарушило Закона за радио и телевизия, следва ли СЕМ да се извини на Явор Дачков за обвиненията срещу него. И ако СЕМ реши, че БНР не спазва плурализма на гледните точки, следва ли задължение за Поля Станчева да уволни Лили Маринкова.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.