Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Северна Корея пусна на вода първата си тактическа ядрена подводница

4 коментара
Севернокорейският лидер Ким Чен Ун, снимка ЕПА/БГНЕС

Северна Корея пусна на вода първата си оперативна "тактическа ядрена атакуваща подводница", която ще патрулира във водите между Корейския полуостров и Япония. Подводница № 841 ще бъде наречена Героят Ким Кун Ок и трябва да изпълнява ролята на основно "подоводно офанзивно средство на военноморските сили" на Северна Корея, каза лидерът Ким Чен Ун на церемонията по пускането на вода в сряда.

Анализатори коментират пред Ройтерс, че плавателният съд е модифицирана подводница от съветската епоха от клас Ромео, която Северна Корея придоби от Китай през 70-те години, а сега се произвежда от Пхенян.

"Дизайнът с десет ракетни изхода показва, че подводницата най-вероятно е въоръжена с балистични ракети и крилати ракети. Теи оръжия няма да добавят голяма стойност към наземните ядрени сили на Северна Корея, защото тези подводници може да не оцелеят толкова дълго по време на война", каза Ван Дийпен, бивш оръжеен експерт от правителството на САЩ.

"Когато това нещо бъде пуснато в действие, то ще бъде доста уязвимо за съюзническата средства за подводна война. Така че мисля, че от военна гледна точка в това нещо няма много смисъл“, допълва експертът.

Южнокорейските военни твърдят, че подводницата не изглежда готова за нормални операции и че има признаци, че Северна Корея се опитва да преувеличи нейните способности.

"На церемонията по пускането на вода Ким каза, че въоръжаването на флота с ядрени оръжия е спешна задача и обеща повече подводни и надводни кораби, оборудвани с тактически ядрени оръжия за военноморските сили", съобщи информационната агенция KCNA.

"Церемонията по пускането на вода на подводницата възвести началото на нова глава за укрепване на военноморските сили на КНДР", прокламира KCNA

Северна Корея планира да превъоръжи други съществуващи подводници с ядрено оръжие и да ускори стремежа си към евентуално изграждане на подводници с ядрена енергия, каза Ким.

"Постигането на бързо развитие на нашите военноморски сили... е приоритет, който не търпи отлагане предвид... последните агресивни ходове и военни действия на враговете", каза севернокорейският, имайки предвид САЩ и Южна Корея.

Програмите на Северна Корея за ядрени оръжия и балистични ракети са забранени от резолюции на Съвета за сигурност на ООН

"Военните действия на Северна Корея вече представлява по-сериозна и по-непосредствена заплаха за сигурността на нашата страна", каза главният секретар на японското правителство Хирокадзу Мацуно

Обозначението като "тактическа" подводница предполага, че тя не носи балистични ракети с подводно изстрелване (SLBM), които могат да достигнат континенталната част на САЩ, а по-скоро по-малки SLBM с малък обсег или крилати ракети с подводно изстрелване (SLCM), способни да поразят Южна Корея, Япония или други регионални цели, каза Чой Ил, пенсиониран капитан на южнокорейска подводница.

Задната част на платното на подводницата - кулата, която излиза от горната част на корпуса - беше разширена и бяха монтирани 10 вертикални изстрелващи тръби, 4 големи и 6 малки, вероятно за SLBM и SLCM, каза той.

Не е ясно дали Северна Корея е разработила миниатюрните ядрени бойни глави, необходими за такива ракети.Анализаторите казват, че усъвършенстването на по-малки бойни глави най-вероятно ще бъде ключова цел, ако Северна Корея поднови ядрените опити.

Страната разполага с около 20 подводници от клас Romeo, които се задвижват от дизелово-електрически двигатели и са остарели според съвременните стандарти, като повечето други държави ги експлоатират само като учебни кораби.

Северна Корея има голям подводен флот, но само експерименталната подводница с балистични ракети 8.24 Yongung (24 август Hero) се знае, че е изстреляла ракета.

Церемонията по откриването идва, когато Северна Корея ще отбележи 75-ата годишнина от основаването си. Ким Чен Ун планира да пътува до Русия този месец, за да се срещне с президента Владимир Путин, за да обсъдят доставките на оръжия за Москва.

Президентът на Южна Корея Юн Сук Йол се срещна в четвъртък с китайския премиер Ли Цян в Джакарта и поиска от Пекин да направи повече като член на Съвета за сигурност на ООН за справяне с ядрената заплаха на Северна Корея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dabedabe
    #4

    Е нали пасяха трева. ............................... Аз бидейки умерен скептик, и Дачков демократът ми запуши устата. Не знам за колко, не казват. В керпедена поне ти прочитат присъдата. Такива ми ти работи. Уж меря всяка дума. Бе да сме здрави, майната и на политиката.

  2. Коментарът е изтрит в 14:57 на 10 ноември 2023 от автора.
    #3
  3. Име1234
    #2

    75 години съществуване май си е абсолютен рекорд за соц-република. Сесесерето издържа почти 69 години преди да се разпадне.

  4. Owal
    #1

    Не трябва да се позволява на такива отровни гъби да съществуват.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.