Подготвяната за изстрелване севернокорейска ракета, която трябва да постави в орбита сателите за мирни цели, вече се пълни с гориво въпреки острото недоволство на САЩ, Япония, Южна Корея и дори Русия.
Това стана ясно от изявление на ръководителя на севернокорейския център за сателитен контрол, цитирано в сряда от Ройтерс.
"Мисля, че зареждането с гориво ще бъде завършено на подходяща дата. Колкото до точното време на изстрелване, то ще бъде определено от висшестоящите ми", коментира пред група чуждестранни журналисти Пек Чхан-хо.
Планираното изстрелване на ракетата в по случай 100-годишнината от рождението на основателя на държавата Ким Ир-сен. Западният свят обаче смята, че в Пхенян всъщност използват повода, за да подготвят тест на балистична ракета.
ООН също обяви, че всякакво изстрелване на ракето с подобна технология е явно нарушение на резолюциите за сигурност. Ако севернокорейската ракета бъде изстреляна, Съветът за сигурност ще трябва да се събере на заседание, за да отговори по ефективен начин, коментира постоянният представител на САЩ в ООН Сюзан Райс.
"Ако Северна Корея се стреми към мирно, по-добро бъдеще за народа си, тя трябва да се въздържи от ново изстрелване, което е заплаха за регионалната сигурност", изтъкна и държавният секретар на САЩ Хилари Клинтън, цитирана от Франс прес след среща между нея и японския ѝ колега Коичиро Гемба.
Коичиро Гемба също спомена "належащите мерки, които да се предприемат" в случай, че Северна Корея действително изстреля сателит. Двамата повториха позицията си, че според тях такова изстрелване на ракета би било нарушение на резолюции 1718 и 1874 на Съвета за сигурност на ООН.
Страните членки на Съвета за сигурност вече проведоха консултации по въпроса и са на мнение, че това би било провокация от страна на Пхенян.
За честна и независима журналистика
Подкрепете Mediapool.bg с 5€, за да разчитате и занапред на независима, професионална и честна информационно-аналитична медия.
25 коментара
Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.
Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.
Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg
Прочетете нашите правила за участие във форумите.
За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.
В близката седмица Северна Корея ще поднесе главната новина. Между 12 и 16 април е планирано изстрелване на изкуствения спътник на земята „Кванменсон-3”(”Сияеща звезда-3”) в чест на 100-годишнината на основателя на страната Ким Ир Сен. Ако изстрелването премине успешно, КНДР по принцип ще се изравни с другите държави, притежаващи стратегическо ракетно-ядрено оръжие – САЩ, Русия, КНР, Англия и Франция.
Това събитие се отразява от севернокорейците с невиждан размах. Миналата неделя стартовият комплекс …
беше посетен от група чуждестранни журналисти, които съобщават, че ракетата „Унха-3”(”Млечен път-3”) се намира в пълна готовност на стартовата площадка. В близко време ще трябва да започне зареждане с гориво, което ще продължи 2-3 дни, след което ракетата ще бъде готова за изстрелване.
Теглото й на излитане е 91 тона, диаметърът – 2,4 метра, височината – 30 метра. Съпровождащият журналистите чиновник съобщил, че след изстрелването в орбита на спътник, който Пхенян нарича метеорологически, от космоса ще се транслира в целия свят песента „Генерал Ким Ир Сен” и „генерал Ким Чен Ир”. Той подчертал, че сегашният спътник има изключително мирен характер и се изстрелва „в интерес на развитието на икономиката и повишаване на жизненото равнище на населението”.
КНДР има намерение да покани на изстрелването гости. Но голям наплив от наблюдатели не се предвижда. Всички ключови международни играчи – САЩ, КНР, Русия, Япония, Южна Корея, ООН и ЕС, осъдиха изстрелването на спътника.
Както заяви през журналисти в понеделник прес-секретарят на Белия дом Джей Карни, „изстрелването на ракета или ядреното изпитание ще станат свидетелство за това, че ръководството на Северна Корея е решило да не предприема стъпки, необходими за прекратяване на изолацията й, за присъединяване към общността на нациите и за облекчаване на страданията на хората от глад”.
От своя страна външното министерство на Русия посочва, че Русия „никога не е отричала суверенното право на КНДР на мирно усвояване на космическото пространство. Заедно с това, резолюцията на Съвета за сигурност на ООН № 1874 изисква от Пхенян отказ от всички изстрелвания с използване на технологии на балистични ракети, независимо дали става дума за ракети с военно предназначение или за граждански ракети-носители”. Представители на Главкосмос отказаха да пристигнат в КНДР за наблюдение на изстрелването.
Най-твърд тон демонстрира Сеул. „Нашето правителство характеризира плана за изстрелване от Северна Корея на т.н. „работен спътник” като нагла провокация, насочена към създаване на средства за доставка на ядрено оръжие с голям радиус на действие с използване на технологии на балистични ракети”, заяви официален представител на южнокорейския президент. Япония, Южна Корея и Китай заявиха, че ще свалят ракетата, ако тя се отклони от курса. Войските на въздушно-космическата отбрана на Русия ще бъдат готови да унищожат ракетата, ако тя се отклони от курса и възникне заплаха от падането й на руска територия, заявиха в генералния щаб.
Но всичко това абсолютно не смущава Пхенян. Нещо повече, КНДР има намерение и по-нататък да развива ракетни технологии. „Северна Корея започна изстрелване на спътници с помощта на ракети-носители през 80-те години на миналия век. В съответствие със съществуващите планове, Северна Корея ще продължи разработването на ракети с още по-голяма тегло на излитане и изстрелване на спътници”, заяви съпровождащият журналистите чиновник.
От гледна точка на вътрешната политика КНДР може да бъде разбрана. Тази седмица ще се отбелязва не само стогодишнината на Ким Ир Сен. На 11 април в Пхенян ще се състои разширен пленум на Корейската работническа партия. На него за генерален секретар на партията, а също за председател на Централната военна комисия ще бъде избран внука на Ким Ир Сен, 29-годишният Ким Чен Ун. По такъв начин, формално ще завърши процесът на предаване на властта след кончината през декември миналата година на неговия баща Ким Чен Ир.
На фона на лесно прогнозираната критика от чужбина, сегашното изстрелване на спътника трябва да демонстрира на чуждестранните наблюдатели, и преди всичко на самите севернокорейци, сплотеността и последоватеността на новото ръководство. Тук вътрешната политика явно надделява. И отказът на САЩ да предоставят обещаните 240 хиляди тона хранителна помощ за Пхенян не означава голяма загуба: това е едва 4% от ежегодните потребности на КНДР.
Впрочем, КНДР няма тепърва да свиква с ограничени дажби. А затова пък съдбата на Садам Хюсеин и Муамар Кадафи, преките заплахи по адрес на Сирия и Иран, очевидно са повлияли на външнополитическия курс на Пхенян много повече, отколкото декемврийската смяна на лидера.
„Създава се впечатлението, че зачестилите случаи на груба и дори силова намеса отвън във вътрешните работи на страни могат да стимулират едни или други авторитарни режими (а и не само тях) към притежаване на ядрено оръжие. Виждате ли, притежавам атомна бомба и никой не може да ми посегне, тъй като вашият живот ви е по-скъп. А който няма бомба – той нека да чака „хуманитарна интервенция”, отбеляза отново избраният президент на Русия Владимир Путин в програмна статия за външната политика на Русия, публикувана в навечерието на изборите на 4 март.
Ситуацията с КНДР напълно се вписва в тази картина.
12 Ден на космонавтиката ! Поздрав за всички! Помнете, че и ние сме космическа страна и има с какво да се гордеем! http://vbox7.com/play:6e17ac5d
Четох в интернет данни за ракетата. Става дума за тристепенна ракета 85 тона. Първите две степени са с окислител азотна киселина и гориво UDMH , третата степен е с твърдо гориво. Двигателите на първата степен са 4 с обща тяга около 1200 KN или 1240 KN , и специфичен импулс 252 сек, втората е с един двигател 250 КН 255 специфичен импулс , третата е с твърдо гориво 54 KN , ако се не лъжа и 270 сек. специфичен импулс. Извежда 100 кг в полярна орбита. Явно е че е с военно предназначени , ако се съди …
по горивото или просто използуват гориво с по - глямо специфично тегло. Имали са досега неуспешни опити. Такива двигатели са използували още германците през II световна война. Но четох един материал за проект на фон Браун от 1948 , вече като американец и неговите двигатели пак на азотна кисилина и хидразин са по - добри 296 и 298 специфичен импулс. Не вярвам за три години да ги е подобрил. По вероятно е Северна Корея да е по - назад от третия райх 1945. Та на фона на гладорията там, такива "авангардни" ракети плашат съседите и без бойна глава , защото не е много сигурно къде ще паднат, ако не стигнат орбита.
Тънкооките да внимават с тая крива ракета да не им цопне и тя в гьола като предишните, че и без това водата им стига до брадичката и като нищо ще се издавят за нямa нищо.
Тая ракета ще достигне орбита колкото и другите преди нея ... нивгаш демек.
Защото това са неблагонадежни режими.Кумунисти и фашисти трябва да бъдат озаптяване навреме.Историята не трябва да се забравя.
Северна Корея, въпреки че е много зле финансово, с разклатено стопанство но, защо трябва да им пука когато искат да изведат в орбита свой сателит? Защо постоянно някой им се меша във вътрешните работи? Някой пита ли Индия, Китай, Русия, САЩ, Франция и всички, когато изтрелват ракети? Защо някой удря през пръстите корейците и спира покоряването на Космоса?
До Анонимен 17 Тази ракета не е ли с ластик, какъв кюмур. Полетът няма как да не е успешен, каквото и да се случи. Даже и да не излети, пак ще е голям успех.
В момента я пълнят с кюмур.Дано полетът е успешен, защото в противен случай конструкторите ги очаква бесилка.
До 15: Така е то и в България. На гол тумбак строим спортни зали и подобни глупости.