Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шефът на "Геотехмин" е най-богатият български бизнесмен

1 коментар
Шефът на "Геотехмин" е най-богатият български бизнесмен

Класацията на най-богатите бизнесмени в България към момента се оглавява от управителя и съсобственик с 50% на групата от фирми "Геотехмин" Цоло Вутов с лично богатство 438 млн. лв. Подреждането е изготвено от финансовия всекидневник "Пари" и според използваната от него методология под внимание са взети финансовите резултати на най-големите и успешни частни компании у нас и делът на собствеността в тях, според официалните данни в Търговския регистър и публичните финансови отчети на компаниите.

Не са отчитани такива лични активи като къщи, коли, яхти, самолети и прочие белези на богатство, а само и единствено дяловото участие в печелившите компании. Не е взето предвид и заработено богатство от спортна или артистична дейност.

По тези критерии в първата десетка по богатство влизат още Митко Събев ("Петрол" холдинг) - 414.7 млн. лв., Иво Каменов ("Химимпорт") - 296 млн. лв., Марин Митев ("Химимпорт") - 296 млн. лв., Васил Златев ("Агрохолд") - 286.7 млн. лв., Румен Гайтански - 280.3 млн. лв., Валери Николов ("Фантастико") - 258,6 млн. лв., Красимир Узунов ("Интерсервиз Узунови") - 248.9 млн. лв., Виктория Тодорова ("Геотехмин") - 245 млн. лв., Огнян Донев ("Софарма") - 236.3 млн. лв.

Изненадващо според тази класация извън десетте най-богати бизнесмени остава Васил Божков (Нове холдинг) - 11-то място, който до миналата година бе сочен от полското списание "Впрост" за най-богатия българин с лично богатство 500 млн. евро. В класацията не попадат и такива видни бизнесмени като енергийния бос Христо Ковачки, оръжейния търговец Николай Гигов, президента на "Лукойл България" Валентин Златев (син на Васил Златев), защото не отговарят на критериите, използвани при изработването на класацията.

На 13-то място в класацията на вестника е Цветелина Бориславова, до днес съсобственик в СИБанк, която продаде дела си за 141 млн. лв. и излезе от банката.

61-годишният Цоло Вутов не е известен от светските хроники. Той е типичен представител на поколението инженерни кадри, които израстват в кариерата в научно-изследователските институти от времето на социализма и после участват в приватизирането им и изграждането на структури от нов тип върху тяхната основа. Той оглавява "Геотехмин" от 1999 г. Под шапката на компанията са 26 фирми, които се занимават със строителство, медодобив ("Елаците Мед") и минералообработка ("Трансминерал ГТМ").

По приходи "Геотехмин" надминава такива строителни компании като "Главболгарстрой", "Трейс груп" и "Терна - България".

Пътят в бизнеса на втория по богатство в класацията - 49-годишният Митко Събев е известен в общи линии. Този път минава от възпитаник на военно-морското училище във Варна, през стажа като пом.-капитан в БМФ. След това основава "Феста холдинг" заедно с тогавашната си жена Петя Славова. Той влиза в управлението на Международната ортодоксална банка "Св. Никола", станала впоследствие Нефтинвестбанк, а в момента - Инвестбанк, където едноличен собственик е Славова.

Възходът на Митко Събев е още по-мощен, когато заедно с латвиеца Денис Ершов (изгонен от страната за десет години като опасен за националната сигурност - бел. ред.) купуват веригата бензиностанции "Петрол".

В момента Събев и Ершов, който вече легално пребивава в страната, водят тежки съдебни и медийни битки за надмощие в "Петрол холдинг", където Събев е все още председател на Надзорния съвет. Ершов обвинява Събев, че е откраднал 200 млн. лв. от холдинга, а Събев контрира, че Ершов се опитва да завземе холдинга.

Класически номенклатурен кадър е 73-годишният Васил Златев от Правец, баща на шефа на "Лукойл България" Валентин Златев.

В родния град на Тодор Живков по социалистическо време Златев-старши е 21 години несменяем кмет (1968-1989 г.). Той влиза в строителния бранш още в началото на деветдесетте години, след това във фирмата на предприемчивия си син "Агрима", която става представител на "Пепси ко" за България. През 1995 г. баща и син Златеви учредяват "Агрохолд". Холдингът е широк предмет на дейност, но основно се занимава с луксозно хотелиерство, спа и голф строителство.

Двете основни фигури във варненската икономическа групировка ТИМ Иво Каменов и Марин Митев са с равно богатство и заемат съответно трето и четвърто място в класацията на "Пари". За могъществото на ТИМ е изписано много. В сложната структура на групировката влиза и мощното по времето на социализма външнотърговско дружество "Химимпорт", което след това бе приватизирано и послужи като основен играч за придобиването на други дружества.

Марин Митев е бивш морски пехотинец от бившото секретно поделение "Тихина". Преди да израсне в структурите на корпорацията, Иво Каменов се е занимавал с охранителна дейност.

Румен Гайтански - Вълка бе свързван през ранните години на прехода с вноса и продажбата на луксозни коли, а след това с концесионирането на боклука в София чрез фирмите "Волф", ДИТЦ и "Чистота". Път в бизнеса му проправиха и връзките с фигури от бившата ДС. След като се оттегли от концесията, Гайтански се насочи към строителството и дело на негови фирми бе изграждането на два от моловете в София.

Огнян Донев (53 г.) оглави преди месец Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), като замени на поста Иво Прокопиев, който се оттегли поради желанието си да напусне със семейството си страната. Чрез работническо-мениджърско дружество (РМД) участва в приватизацията на "Унифарм", а след това и на "Софарма", на която в момента е изпълнителен директор.

В продължение на няколко години е представител на "Метро кеш енд кери" в България, преди компанията да открие магазините си у нас.

Той е собственик и в още една голяма компания - "Доверие обединен холдинг", наследник на бившия приватизационен фонд "Доверие". Холдингът е акционер в няколко публични компании, както и в "Доверие Брико", която управлява веригата магазини "Мосю Бриколаж" в България и региона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Никога на дядо Васил Кънев сакото не можеш да си наметнеш правишки педал, заклевам се. А също се заклевам да въ правя жгурдъви от геотрхмин до гбс и обратно 100%.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.