Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шест общини поемат контрола върху местните паметници на културата

1 коментар
Шест общини поемат контрола върху местните паметници на културата

Ремонт, реставрация, преустройство и други намеси по недвижими паметници на културата от местно значение, както и реализацията на инвестиционни проекти в защитени културни зони вече ще се съгласуват в шест общински администрации в страната вместо в Националния институт за недвижимо културно наследство (НИНКН).

Това реши окончателно Народното събрание, което одобри промени в Закона за културното наследство на второ четене, внесени от ГЕРБ, Патриотичния фронт, Реформаторския блок и "Атака".

Текстовете бяха остро критикувани от експертната общност, според която общините и сега не успяват да устоят на инвестиционен натиск.

Шестте общини, които ще се произнасят по исканията за промени в паметниците на културата от местно значение, са София, Пловдив, Бургас, Варна, Велико Търново и Плевен.

Досега за това отговаряше Националният институт за недвижимо културно наследство. В бъдеще под негова опека остават само паметниците от национално и световно значение.

Институтът ще държи общинските структури под своето методическо ръководство и ще участва в подбора на участващите в тях специалисти. Това е компромисният вариант, на който се спряха вносителите на законопроекта, чието първоначално намерение беше всичко да зависи от тримата експерти в шестте града. Срещу това се възпротивиха граждански активисти, тъй като се опасяваха от безразборна намеса в паметниците и защитените зони.

Според Вили Лилков от Реформаторския блок обаче всичко това нито ще защити по-добре паметниците, нито ще намали корупцията. "Ние в момента развързваме ръцете на кметовете и на местни инвеститори, които могат да правят каквото си искат с паметниците на културата", заяви той.

Станислав Станилов от "Атака" контрира, че общинските специалисти само ще дават становища, а крайното решение остава в ръцете на министъра на културата.

"Кметовете чакат по няколко години съгласувателни решения от НИНКН. А гражданите търсят отговорност на кмета", присъедини се и новоизбраният шеф на парламентарната комисия по култура Славчо Атанасов от ВМРО, който беше кмет на Пловдив.

Депутатите въведоха и тежки санкции за собствениците, концесионерите и ползвателите на недвижими културни ценности, които са били повредени, но не са били възстановени в оригиналния им вид. Глобата варира от 5000 до 10 000 лв. за гражданите, а за еднолични търговци и юридически лица - от 15 000 до 30 000 лв.

Вносителите на законопроекта се отказаха от идеята си да се въведе мълчаливо съгласие, ако няма становище по преписка за изменения в даден паметник до два месеца.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #1

    Соцкултурата е непозната в Западна Европа и САЩ. Тя може да се рекламира по подходящ начин и да се включи в туристическите проспекти. Това ще носи на тези градове пари от туризъм.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.