Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Шокиран" от кризата, Грийнспан подкрепи по-строга пазарна регулация

4 коментара
"Шокиран" от кризата, Грийнспан подкрепи по-строга пазарна регулация

Бившият председател на Федералния резерв на САЩ Алан Грийнспан заяви пред Конгреса, че е "шокиран" от срива на американския кредитен пазар и каза, че "отчасти" е грешил, когато се е съпротивлявал за регулацията на някои книжа, предадоха световните агенции.

Независимо от безпокойството, което той изпитвал през 2005 г., че инвеститорите подценяват рисковете, "тази криза се оказа много по-обхватна от всичко, което съм могъл да си представя", каза Грийнспан.

Той подкрепи по-строгата пазарна регулация, с което се дистанцира от идеята за крайно свободните пазари, която застъпваше, включително и с дейността си като председател на централна банка.

Банките и другите финансови институции се нуждаят от обществена подкрепа като тази с наскоро одобрения спасителен пакет от 700 млрд. долара, за да се избегне сериозно редуциране в кредитите, каза Грийнспан, който бе председател на Фед от август 1987 г. до януари 2006 г.

Макар че бе смятан като един от най- добрите централни банкери в американската история, ниските лихвени проценти по време на финалните му години начело на Фед са сочени като причина за надуване на имотния балон и последвалия крах, който доведе до настоящата финансова криза.

Грийнспан каза, че стабилизацията на американския пазар на имоти – необходимо предусловие за оздравяване на икономиката – "е отдалечена много месеци в бъдещето." Той също така очаква рязък скок на безработицата.

Според него съществената причина за "аварията" на кредитните пазари е системата на секюритизация, която стимулира апетита за заеми по отношение на кредитополучатели със съмнителна история.

Според него трябва да бъде наложено изискване компаниите, които предлагат секюритизирани дългови инструменти, да задържат част от тези ценни книжа. Други регулации визират измамите и сетълмента на сделките.

В изявлението си пред Комитета по надзор и правителствени реформи към Камарата на представителите Грийнспан заяви, че задържането на част от секюритизираните ценни книжа, които компаниите емитират, ще им даде стимул да гарантират, че активите им са оценени съответно на риска, който носят.

Колапсът на ипотечния пазар в САЩ струва на финансовите институции по света намаляване на стойността на активите и загуби в размер на 659 млрд. долара от началото на миналата година.

Бившият министър на финансите Джон Сноу се съгласи, че рискът е бил подценен в глобален план.

"Критичната липса на прозрачност на вторичните пазари остави политиците и регулаторните органи неспособни да различат истинския характер и обхват на системните рискове, които продължиха да се натрупват", каза той пред комисията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. watchdog
    #5

    Нищо не се казва за най-важната причина - войните в Ирак и Афганистан които отвориха огромна дупка в бюджета на страната. При Клинтън САЩ имаше огромен бюджетен излишък, а сега при Буш - стотици милиарди дефицит!!! Освен това войните настроиха голяма част от останалия свят срещу САЩ и по този начин намалиха значително притока на капитали отвън и пренасочването им към ЕС и Азия...

  2. споделям
    #3

    много точно казано, watchdog. нещо подобно се случи с американската икономика по време на виетнамската война. да ме простят другите форумци, на администрацията Джордж W. Буш е най-мракобесната администрация, на която сме били свидетели в досега. администрация, която европейците не харесват и очакват с нетърпение да си иде.

  3. Забележко
    #2

    Няма какво да се прави на стреснат въпросния Грийнспън - той през цялото време на своя мандат поощряваше финансовата политика, която доведе до сегашната хава. Нали помните, че същата роля навремето изигра и Тодор Вълчев в нашата банкова система? И той тогава си беше хванал пътя тъкмо навреме - преди всичко да се срути.

  4. иванов
    #1

    са неолибирализма в икономиката и глабализацията.САЩ с тяхната тъпа и агресивна политика на световен джандарм.ДОЛУУУ САЩ!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.