Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шокиращите издевателства в руската армия и битката на войнишките майки

76 коментара
Шокиращите издевателства в руската армия и битката на войнишките майки

На 24 януари съдът в Страсбург осъди Русия да плати еднократно обезщетение от 250 000 евро и солидна доживотна пенсия на брутално пребит и изнасилен руски редник и семейството му. Руските граждани отнесоха делото си до европейските правозащитни органи след две неуспешни дела в собствената си страна. Този случай не е единствен по рода си в Русия, но се превърна в прецедент поради бързо проведеното дело, публичността му в Европа и високото обезщетение, което Кремъл не оспори.

Два дни след това стана известен актуален случай, при който руски войник бе малтретиран в казарма до обезобразяване и пълна инвалидност. Тези две изключително брутални престъпления възбудиха множество обеществени дискусии в ЕС и Русия. Вниманието на Съвета на Европа също се насочи на изток, като негова комисия по казуса осъди в понеделник действията на руските военни части срещу цивилното население в Чечения и репресиите на руски командири срещу млади войници в пограничните райони.

За руски и международни правозащитни организации критичното състояние на морала в структурите на руската армия не е нова и изненадваща информация. Този път обаче съвпаднаха две събития, които добиха широка гласност в Европа. Нещо, което отдавна трябваше да се случи, според Комитета на руските войнишки майки. Само два месеца по-рано Валентина Мелникова, основателка и днешна председателка на комитета и Нина Пономарьова от центъра във Волгоград, член на националния координационен съвет, изнесоха доклади за катастрофалното положение с насилието в руската армия по време на извънредни срещи и конференции с европейски правозащитници и политици в Лондон, Брюксел и Берлин. И ако тогава фактологичният материал и данните нa комитетa предизвикаха ограничен ефект, тези дни докладите и работата му са център на политическите и медийни дискусии по скандалната тема.

Историята на комитета започва през 1989 г. Близо 300  руски майки на военнослужещи и донаборници основават „Комитет на войнишките руски майки“. Целта им в тази спонтанно образувана неправителствена организация е съблюдаването на човешките права на децата им, войници в руската армия. Водени от желанието да направят всичко по силите си, за да гарантират правата на децата си, с този граждански акт руските майки правят опит да принудят военните и правителството на Русия да спазват макар и малкото съществуващи в Русия закони за човешките права, в сферата на армията. За целта изискват от Кремъл прилагането на международните конвенции в руската армия не само при военни ситуации. 

Основна част в работата им е цивилната борба срещу милитаризма в Русия и насилието в армията, срещу наследените от КГБ структури в изпълнителната и съдебна власт, които задушават още в зародиш всеки реформаторски процес.

Войнишките майки станаха международно известни през 1994 г., когато в началото на войната в Чечения самостоятелно влязоха в региона и изведоха синовете си по на 18 години, пратени да се бият там. По-късно те помагаха в хиляди случаи на други руски майки да открият децата си в месомелачката в Кавказ. Често откриват само телата им, укривани в складове от командирите на взводовете по 3 месеца, без да са уведомени родителите на убитите момчета.

С чеченски жени руските войнишки майки влизат в координирани и съвместни действия, въпреки всички заплахи от страна на правителството и военните. При немислими за обикновения човек условия, руски и чеченски жени спасяват взаимно децата си посредством изключително опасни акции. С изготвени листи с имена, водени от тайни куриери, жените достигат до райони, в които е опасно да мине дори въоръжен до зъби мъж. Там са децата им, от двете страни на фронта – руски и чеченски момчета. Обикновено процедурата и за двете страни е една: извеждат войниците, разменят ги едни на други в гори и пусти места, където могат да бъдат сигурни. Помагат в бягството и укриването на дезертьори от руската армия, поради опасността от саморазправа във взводовете им. На 8 март 1995 войнишките майки се отправят на предизвикалия международното внимание “Поход на майките за живот и състрадание“ - пеша от Моска до Грозни.

От комитета оказват юридическа и социална помощ на отказали да служат донаборници и на семействата им. Пишат петиции за промени в законите, организират протестни акции срещу президента Путин и правителството. През 1997г.  при управлението на президента Елцин, благодарение на техния граждански натиск е въведен за първи път национален пенсионен фонд за родствениците на паднали в сражения войници, а през 1998 г. руската Дума дава амнистия на 40 000 дезертирали войници, издействана от войнишките майки след четиригодишна бюрократична борба с Кремъл.

Вече 16 години руските войнишки майки пледират пред руската Дума за спазване на човешките права и международните конвенции, както и за прекратяване на войната в Чечения. Работата в комитета днес е двустранна – политическа – спрямо инстанции и властта в Кремъл, военните и министерство на отбраната. И социално-просветна. В училищата майките провеждат редовни срещи, на които просвещават бъдещите наборници за тежките условия и садизма в руската армия. Същевременно ги запознават със законите, чрез които младежите могат да получат защита на правата си, респективно с начини за освобождение от военна служба. Центровете са отворени денонощно. В повече от скромни условия, в тесни стаи, без постоянни финасови средства и само с доброволен труд жените консултират и помагат на обърналите се към тях за помощ.

Доклaдите на комитета отвеждат в една действителност, в която злоупотребите, садизмът и безправието са дневен ред. Над 1800 жени в около 200 секции из цяла Русия работят по случаи в поделенията извън Кавказ, т.е. при цивилни условия.

И ако жертвите в Кавказ сред руските войници възлизат на около 250 000 осакатени, ранени, малтретирани и около 25 000 убити до сега, то в казармите извън Кавказ положението е не по-малко трагично: официалните цифри за злоупотреби с войници и убийства на войници в регионите извън Кавказ сочат около 23 500 жертви на година. Общото с Кавказ са побоите, осакатяванията, изнасилванията – те стават почти винаги при неизяснени обстоятелства. В много случаи жертвите са обвинени за дезертьори и като такива малтретирани или убити от собствените им другари и офицери – “при опит за бягство“.

Ситуацията е особено тежка в отдалечените казарми и в Северния флота – там изолацията позволява безнаказано да вирят престъпления, а възможност за бърза и адекватна намеса не винаги има или само при голям риск за живота. Да се достигне до тях и да се помогне, е като опит да пробие цивилно лице в Грозни. Жертви на изтезания в Северния флот днес са пълни инвалиди. Документираните побои са извънредно жестоки: ритуално чупене на кости и насилия, които не рядко съдържат нарязвания на крайници и гениталии. Ситуацията е толкова драстична, че не рядко към Комитета на войнишките майки се обръщат и командири на взводове или офицери, които, при опит да се съпротивят на тези престъпления, сами стават жертви или са заплашвани.

В отделна категория са постоянните злополуки и осакатявания при обучение, липсата на елементарна хигиена и храна,  даването под наем на войнишки труд в услуга на частни лица или на властта в даден регион. При тези случаи рисковете за войниците и за близките им са големи, защото законът третира злополука при подобно “самотлъчване“ от гарнизона като самоволно причинена и инвалидът или семейството на починал войник не получава пенсия.

Документиран е случай за група от 53 млади войници, които след издевателства от старите войници и офицерите, на третия месец от встъпване в служба миналата зима бягат и преминават пеша над 70 км до централата на комитета на войнишките майки във Волгоград, за да потърсят помощ.  Протоколите разкриват образи на лекари, които участват в насилията и в потулването на насилията с фалшифициране на експертизи или фалшиви показания по време на водените процеси от Комитета. Hо и на лекари, които рискуват живота си, за да опазят или получи възмездие животът на не един млад войник.

Документитe свидетелстват за чеченски бойци, които помaгат на руски войници при ужасни обстоятелства. И за руски войници, спасили от изнасилване чеченски момичета, за което биват пребити до обезобразяване във взвода си. За търговията с тела на мъртви руснаци и чеченци, търговия на руски и чеченски заложници, която процъфтява от години между руските офицери и ислямски главорези.

Известен става главният военен прокурор на Москва, който е съучастник на военното министерство в потулването на масови репресии над новобранци, нo след като е съден от Комитета и съвестта му проговаря, връща сам делото за ревизия, напуска работата си, за да е днес един от юрист-консултите на руските войнишки майки.

Те искат радикални промени в армията – искат професионална армия. Законът за цивилната военна служба е жесток – 4 години в погранични региони или в Сибир, при ненормални условия на живот, във военната индустрия без заплата – “това е робски труд за Путин и олигарсите във военния апарат, ние не желаем това и е срамно, че Съветът на Европа приветства и одобри приемането на този закон“. Жените се борят за младежите на Русия, но и срещу табуизирането на темата сред мъжете, които са преминали през този ад.

“Оптимисти ни прави фактът, че все повече бащи и мъже искат да ни помагат, участват в акциите ни, професионално ни оказват помощ в една или друга област. Вече не сме сами“, споделя Пономарьова. Водените над десетилетие документации, изнесените факти по медиите разкриват гигантската работа, която е свършена, а с това - животите, които са спасени, онези момчета и близките им, които са обезвъзмездени.

Все по-силна става социалната и икономическа помощ за работата на Комитета отстрана на фирми, банки и частни лица. “Всичко това говори, че в Европа и Русия имаме все по-широка публична подкрепа. Тези проблеми засягат всяко руско семейство. Все по-отчетливо те се осъзнават като наследство от старата система. А така се стига до осъзнаване необходимостта от реформи. Но Кремъл се противопоставя силно, военните олигарси и КГБ-наследниците имат голяма власт, настанени са в най-разновидни служби и организации. “Правят ни много проблеми чрез влиянието си, сплашват работниците ни, засегнатите войници и родителите им, рушат работата ни. Често се налага да започваме отначало. Особено след разкритите престъпления в Северния флота и изваждане фактите за истината за войната в Чечения нерядко наши сътруднички са били в смъртна опасност“, информира Валентина Мелникова.

Тя разказва и за висши представители от Синода на Руската православна църква, които сътрудничат на военното и вътрешното министерство, като за целта представят работата на гражданската организация сред провинциалните региони като продукт на западната пропагандна машина. И възпрепятстват по-бедни или необразовани родители да търсят правата си, като противоставят религията на правозащитните норми. Тъжен факт е, че, ако в тези случаи все пак родителският инстинкт надделява и подобни акции нямат голям ефект, то в национален мащаб пропагандата на клира е постигнала целта си – значителната част от руското общество споделя мнението на църквата, че в Чечения се води религиозна война между руското православие и исляма.

“Тази пропаганда успешно обслужва вътрешните цели на Кремъл, а пред Запада Путин я разширява в “руската борба с ислямския тероризъм“.“ Двете жени изразяват съжаление, че Западът приема това безкритично.

За да има по-голямо влияние в работата си в политически аспект, след двегодишно обмисляне Комитетът на руските войнишки майки решава да участва активно в политическите процеси като партия. Поради проблемите с регистрирането и условията за участие, новооснованата партия ще се яви на следващите парламентарни избори като фракция в коалиция с Републиканската партия – най-старата руска демократична партия. Работата за в бъдеще с либералите на Яблоко, с отделни граждански и хуманитарни организации са другият основен приоритет в политическата им платформа. Надеждите на войнишките майки за реформи в руското общество са ясно формулирани политически цели те са готови на всичко: “Ние проникнахме в Кавказ, за да спасим децата си, крайно време е да проникнем в руския парламент и в Кремъл. Знаем, че това ще изисква не по-малко усилие.“

През 1996 войнишките майки са номинирани за Нобеловата награда за мир от многобройни неправителствени организации, от всички жени депутати на християн- и социалдемократическа партии, зелените и социалистите в Европейския парламент. За жалост те не я получават. Но като реакция два месеца по-късно им е присъдена алтернативната Нобелова награда за мир. Руските жени получават други награди: 1995 в Женева - наградата за мир МакБрайд, 1995 в Осло - наградата на Норвежкия комитет за човешки права и свободи, 2000 в Берлин - хуманитарната награда на фондация “Фридрих Еберт“, 2004 в Аахен - наградата за мир по името на града, 2005 – наградата “Георг Елзер“ в Бремен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

76 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ***
    #77

    Гадно и непоправимо. Дано се осъзнаят сега някои, които с умиление говорят за великата Червана армия.

  2. Nadliudatel
    #76

    Човече, иди на психиатър. Имаш нужда от това. Може и да не е късно да ти се помогне. Когато имало война, човек пак ставал животно??? Къде си виждал животни да издевателстват над себеподобните си, да ги осакатяват и убиват за удовослтвие. Не си затваряй очите пред тази безчовечност, от любов към Русия, ако имаш поне малко останало човешко достойнство.

  3. Жоро
    #75

    Тук сте се събрали абсолютни тъпаци.

  4. Peter
    #74

    Zashtoto na hora sas stalinistki um obiasnenia ne im sa neobhodimi. Kakvo sa niakolko hiliadi ili milioni zhertvi...

  5. Милите ми умници!
    #72

    Статията е за войнишките майки, които се осмеляват ДА СА БОРЯТ за човешки права и живота и здравето на децата си. Познайте срещу кого!Това НЕ МОЖЕ ДА НЕ Е В ДНЕВНИЯ РЕД на демократичните общества.

  6. Милите ми умници!
    #71

    Както беше съобщено не отдавна:"Китайците навлизат в Русия /Сибир / на малки групи от по 400 000 - 600 000 хиляди човека непрекъснато!

  7. Peter
    #70

    Toi niama da dade obiasnenie. Savetofilieto e nelogichno po princip. Vapreki tova shte ti govori kakva velika strana e Rusia. Makar che niama Rusia predvid, a USSR.

  8. Петър
    #69

    Обяснете тогава само две неща. Защо немските войници барабар с мирното население през Втората световна война са бягали от съветските войски и са отивали да се предадат на американци, британци и французи? И второ - защо пленените от афганистанската съпротива съветски войници не желаеха да ги освободят и върнат "при своите", а предпочитаха пленничество в Пакистан с последваща емиграция на Запад?

  9. black
    #68

    Ксенофо́бия — болезненное состояние психики или мировоззрения, заключающееся в боязни или ненависти чуждого. Часто имеет конкретное наполнение, а именно проявление ненависти к чужому (воспринимаемому, как непонятное, непостижимое, а поэтому опасное и враждебное) по принципу национального, религиозного или социального деления. Ксенофобия, воздвигнутая в ранг мировоззрения, может стать причиной возникновения вражды по указанным признакам.Ксенофобию часто отождествляют с национализмом, однако между

  10. Toshen
    #67

    Stiga ste pluli Rusia.Tam,kadeto ima armii i voini vinagi ima izdevatelstva,v ujasite na voinata shovekat stava otnovo jivotno.USA ARMY da ne e po-dobre?Ili musulmanskite armii?Ili afrikanskite?Svetat bez armii chte bade rai,no tova dnes e kato utopia,znaia.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.