Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Шрьодер подаде оставка като лидер на партията си

0 коментара

Германският канцлер Герхард Шрьодер подаде оставка като председател на Социалдемократическата партия, но заяви, че остава на канцлерския пост.

"Ще се концентрирам върху работата ми като канцлер и глава на правителството", заяви той на пресконференция.

Ръководния пост на партията ще поеме председателят на парламентарната група на социалдемократите Франц Мюнтеферинг. Той ще бъде избран за партиен председател на извънреден конгрес през март, съобщи Шрьодер.

Раздялата на Шрьодер с партийния връх дойде след ожесточени вътрешнопартийни спорове. Част от ръководството на ГСДП поиска промени в кабинета и настоя канцлерът Шрьодер да не съвместява повече държавния пост с председателството на партията, предаде ДПА.

Главните опозиционни партии в Германия оцениха слизането на Шрьодер от партийния връх като доказателство за провал на цялостната политика на неговото правителство.

Кореспондентът на Би Би Си в Берлин отбелязва, че Шрьодер никога не е бил особено популярен лидер на ГСДП.

Реформите станаха причина за разрива с партията

Реформите в социалната сфера, които той прокара през парламента миналата година, не срещат одобрение най-вече в по-лявото крило на партията, според което Шрьодер е изменил на основни принципи.

Миналата година социалдемократите претърпяха няколко изборни загуби, след като спечелиха с минимална преднина парламентарния вот през 2002 г., освен това бе регистриран отлив на десетки хиляди партийни членове.

С рейтниг от 25 на сто, социалдемократите достигнаха най-ниския процент обществена подкрепа за всички времена.

Днес Шрьодер заяви, че в момента Германия се намира в най-важния етап на реформи от Втората световна война насам, с което даде да се разбере, че ще фокусира енергията си в тази посока.

Миналата година на него му се наложи на няколко пъти да заплашва с оставка от канцлерския пост, за да укроти бунта в лявото крило на партията.

Канцлерът каза, че програмата за съкращения на разходите за социални цели и реформите на трудовия пазар са изключително важни за съживяването на стагниращата германска икономика и адаптирането ѝ към демографската структура на страната с нараснало възрастно население.

Реформата предвижда пациентите да плащат такса от 10 евро за всеки преглед при лекар, а досега прегледите бяха безплатни.

Проблеми в комуникацията с партията

Шрьодер стана канцлер през есента на 1998 г., след което пое и ръководството на партията през април 1999 г. след полемика за икономическия курс с предишния председател, левичаря Оскар Лафонтен, който се оттегли от поста.

Шрьодер призна, че като лидер е имал проблеми в комуникацията с партийните редици.

Днес канцлерът каза, че оттеглянето му от лидерския пост на ГСДП е в интерес на обновлението на Германия. Всеобщо е наистина разбирането, че реформи са необходими, но са нужни големи усилия, за да се превърне партията в двигател на промените, каза той.

Шрьодер посочи, че Франц Мюнтеферинг, негов близък съюзник, споделя възгледите му за икономическите реформи.

Досегашният генерален секретар на социалдемократите Олаф Шолц също обяви днес, че се оттегля от поста. Приемникът му ще бъде определен на извънредния конгрес през март, каза Франц Мюнтеферинг, но не посочи име.

Би Би Си посочва, че 64-годишният Мюнтеферинг, който ще наследи Шрьодер като водач на ГСДП, е смятан за по-близкостоящ до нейното ляво крило и до ядрото на партията.

Той винаги е бил важна опора на Шрьодер, посочва ДПА. Мюнтеферинг призова социалдемократите да поемат своята отговорност за обновлението на обществото и да покажат, че не са партия, обърната само към миналото.

Оставката е доказателство за провал на политиката

Главните опозиционни партии в Германия оценяват слизането на Шрьодер от партийния връх като доказателство за провал на цялостната политика на неговото правителство, предаде ДПА.

"Това е началото на края на този канцлер и началото на края на това правителство", каза лидерката на Християндемократичния съюз Ангела Меркел.

"Който не може да убеди своята партия, не може да убеди и обществото", заяви председателят на Християнсоциалния съюз и министър-председател на Бавария Едмунд Щойбер. Германия се нуждае от ново правителство, добави Щойбер. Той обаче не смята, че ще има предсрочни избори. По думите му Германия ще има ново правителство чак през 2006 година.

Лидерът на свободните демократи Гидо Вестервеле също оцени оставката на Шрьодер от лидерския пост в ГСДП като знак за приближаващ край на червено-зеленото правителство.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.