Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще можем да съдим лекарите, ако не дават информация за заболяването

0 коментара

Най-после и българите ще се почувстват като пациентите от сериала “Спешно отделение”, след като новият закон за общественото здраве ще задължи докторите да казват на болните от какво точно страдат и как възнамеряват да ги лекуват.

Пациентите ще могат да съдят лекарите си, ако им бъде отказана информация за заболяването и лечението, което се предписва, предвижда още новият проектозакон за общественото здраве. Той ще замени сега действащия закон за Народното здраве, приет преди 30 години. Проектът бе представен днес пред журналисти от здравния министър Божидар Финков и заместника му Петър Тенчев.

Предвидените наказания за лекарите, пристъпили закона, са глоби от 500 до1000 лева. При повторно нарушение медиците ще бъдат лишавани от права за упражняване на професията за 2 до 6 месеца. Правата на лекарите ще се отнемат с решение на министъра на здравеопазването.

Според проекта лекарите ще имат право да отказват информация на пациент, когато става въпрос за нелечимо и предизвестено заболяване или когато пациентът е в състояние на крайна психолабилност. Решението за мълчалив отказ ще се взима от двама лекари.

Проектът предвижда пациентите да се жалват от лекари пред районите центрове по здравеопазване, Българския лекарски съюз, Здравната каса и Министерството на здравеопазването. При тежки нарушения, свързани с инвалидизация или смърт на пациент, от лекарския екип ще се търси наказателна отговорност, както е и сега. Санкциите за престъпления на лекари, записани в наказателните и процесуалните закони няма да се завишават, посочиха от здравното министерство.

За първи път в този проект се дава определение на понятието пациент. Според текстовете това е лице, което се нуждае от здравна помощ, което е потърсило или на което е оказана такава помощ. Правата се търсят, а не се получават, смята зам.министърът на здравеопазването Петър Тенчев.

Никой не може да бъде третиран и регистриран като пациент без негово съгласие с изключение на случаите, когато става въпрос за неговото здраве или когато обществените интереси налагат това, предвижда проектозаконът.

Друга разпоредба, предвидена в него е, че медицинската информация е служебна тайна. Тя може да може да бъде предоставена на трети лица, когато пациентът е дал съгласие и е посочил лицата; при преместване в друга болница; когато лечението се провежда в условия на спешност. При постъпване в болница пациентът ще има право на посещения от личния си лекар или специалиста, издал направлението, негови близки, роднини и приятели. Болният ще има право да поиска и консултацията на специалисти извън екипа, който го лекува.

Пациентът ще дава съгласието си за извършването на медицински дейности и изследвания и то след като е подробно информиран за заболяването, лечението, очаквания резултат, крайната прогноза и възможните алтернативи. Писмено съгласие ще се дава при хирургични интервенции, обща упойка, инвазивни и други методи, представляващи повишен риск за живота на пациента или водят до временна промяна в състоянието му. Съгласие в писмена форма няма да се иска, когато животът на болния е пряко застрашен и моментното му физическо и психическо състояние не позволяват това.

Според проектозакона пациентите ще бъдат лекувани принудително, когато състоянието им застрашава техния живот или този на други лица. Това са случаите на опасни инфекции - чума, холера и др.

Проектозаконът категорично забранява клонирането на хора и прехвърлянето на наследствени белези. Предвидената глоба в този случай е 50 хил. лв. и санкции по Наказателния кодекс. Евтаназията не е обект няма да бъде обект на този закон, тъй като Хипократовата клетва не позволява на един лекар да я извърши, обясниха от здравното ведомство.

В проекта са предвидени текстове, свързани с генетичните изследвания, алтернативната медицина, правата и задълженията на лекарите за грижи на родилките и децата.

Очакванията на здравния министър са, че проектът ще бъде разгледан на заседание на МС до края на месеца. Законът е съгласуван с Българският хелзинкски комитет, като предстои обсъждане и с други неправителствени организации.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.