Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Що е SWIFT и защо това е оръжието, което плаши най-много Русия?

13 коментара
Що е SWIFT и защо това е оръжието, което плаши най-много Русия?

Западните страни заплашват Русия с безпрецедентен пакет от санкции, насочени към възпиране на евентуална инвазия в Украйна, но има една конкретна мярка, която изглежда всява страх в сърцето на Кремъл: отрязването на страната от глобалната банкова система.

През последните седмици американските законодатели намекнаха, че Русия може да бъде премахната от SWIFT, изключително сигурна мрежа, която свързва хиляди финансови институции по целия свят. Руските законодатели заявиха, че доставките на петрол, природен газ и метали за Европа ще бъдат прекратени, ако това се случи.

"Ако Русия бъде изключена от SWIFT, тогава ние няма да получаваме валута, но купувачите, включително европейските на първо място, няма да получават нашите стоки – петрол, природен газ, метали и други важни компоненти", каза Николай Журавльов, председател на Горната камара на руския парламент, в интервю за ТАСС.

Що е то SWIFT?

Дружеството за световни междубанкови финансови телекомуникации (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication – SWIFT) е основано през 1973 г., за да замени телекса и в момента се използва от повече от 11 000 финансови институции за изпращане на сигурни съобщения и платежни нареждания. Без глобално приета алтернатива, тази мрежа е от съществено значение за глобалните финанси.

Премахването на Русия от SWIFT ще попречи на финансовите институции да изпращат пари към или от страната, което би било внезапен шок за руските компании и техните чуждестранни клиенти, особено купувачите на петрол и природни ресурси, деноминирани в американски долари.

"Премахването на страната ще наруши всички международни трансакции, ще доведе до нестабилност на местната валута и огромно изтичане на капитали", каза Мария Шагина от Финландския институт по международни отношения в доклад от миналата година. Изключването на Русия от SWIFT ще намали икономиката на страната с 5%, оцени през 2014 г. бившият финансов министър Алексей Кудрин.

SWIFT е със седалище в Белгия и се управлява от борд от 25 души, между които Еди Астанин, председател на борда на Руската национална клирингова къща. SWIFT, който описва себе си като "неутрален", е регистриран съгласно белгийското законодателство и трябва да отговаря на разпоредбите на ЕС.

Какво ще стане, ако Русия бъде отстранена?

Това няма да е първото отстраняване на страна на SWIFT.

SWIFT затвори иранските банки през 2012 г., след като бяха санкционирани от ЕС заради ядрената програма на страната. Иран загуби почти половината от приходите си от износ на петрол и 30 процента от външната си търговия след премахването.

"SWIFT е неутрално глобално партньорство, създадено и управлявано в колективна полза на своята общност", се казва в изявление на организацията тази седмица. "Всяко решение за налагане на санкции на държави или отделни бизнеси зависи единствено от компетентните държавни органи и съответните законодатели", се казва в изявлението.

Не е ясно каква подкрепа има сред съюзниците на САЩ за подобни действия срещу Русия. Съединените щати и Германия могат да загубят най-много, ако Русия бъде премахната, защото техните банки най-често използват SWIFT за работа с руски банки.

Европейският съюз е готов да отговори на руската инвазия в Украйна с "безпрецедентни всеобхватни санкции", каза датският външен министър Джепе Кофод. Върховният представител на ЕС по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел каза във вторник, че санкциите трябва да бъдат "най-важният лост на влияние за Запада или поне за ЕС".

Британският премиер Борис Джонсън каза пред парламента тази седмица, че неговото правителство обсъжда със Съединените щати възможността за налагане на забрана за достъпа на Русия до SWIFT.

"Няма съмнение, че това би било много мощно оръжие срещу Русия. Боя се обаче, че може да се използва само с помощта на САЩ. Обсъждаме този въпрос", каза Джонсън.

Отговорът на Русия

През последните години Русия предприе стъпки за смекчаване на удара, ако бъде изключена от SWIFT. Москва създаде своя собствена платежна система SPFS, след като Западът ѝ наложи санкции през 2014 г. след анексирането на Крим по-рано същата година. В момента SPFS има около 400 потребители, според Централната банка на Русия. 20% от местните банкови преводи в момента преминават през SPFS, но обемът е ограничен. Новата китайска международна платежна система (CIPS) може да бъде друга алтернатива на SWIFT. Москва може също да трябва да прибегне до използването на криптовалути.

Това обаче не са атрактивни алтернативи.

"SWIFT е европейска компания, асоциация на много страни участнички. За да се вземе решение за изключване, е необходимо решение от всички участващи страни. Решението на Великобритания и САЩ определено не е достатъчно", каза Журавльов пред ТАСС. "Не съм сигурен, че други страни, особено тези с голяма търговия с Русия, ще подкрепят отстраняването", добави той.

По БГНЕС

Ключови думи

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #13

    В случая не е застрашено разплащането, а снабдяването на ЕС с руски газ. Русия трябва да върви към договаряне на ниво ЕК за газовите доставки, формулата на цената и начина на разплащане.

  2. Danko
    #12

    Ако SWIFT е най-страшното оръжие, с което разполага Западът, май панталоните му вече са паднали. Това са смешни заплахи. Значи по акъла на Борко Джонстъна ще се повлекат всички, които реват срещу Путин, че не доставял достатъчно природен газ в ЕС. Ще ревнат и за нефта, ама като не могат да си платят, ще лапат мухи. И цената на суровините ще скочи още 2-3 пъти. Гледаме ЕК колко глупости натвори в последните 2 години. Сега се канят да надскочат боя си. И отново да направят неоценима услуга на Жужето, насочвайки го в съюз с Китай, Индия, Иран - общност над 3 милиарда и огромен пазар. При това не само за суровини. Ама това е вече съвсем друга тема.

  3. Mz/X
    #11

    БКП със SWIFT ли изнесе милиардите или с чували ? Защо тогава Путин без SWIFT няма да може да търгува ? Ще каже който иска нефт и газ товари парите или златото на самолет и ми ги носи в Москва.

  4. Александър Борисов
    #10

    Ако навреме направим Копейкин Президент, руснаците никога няма да спрат газовите доставки за България.Само ще вдигнат 3 до 4 пъти цената. Ама,ние,пак ще си бъдем членове на НАТО.../или само членове/.

  5. pepe
    #9

    Как няма да е проблем, ако ги извадят от SWIFT, как хората на пУтин ще изнасят парите си извън рУсия и ще крият мллиардите, които са откраднали?!

  6. Коментарът е изтрит в 03:18 на 14 октомври 2023 от автора.
    #8
  7. В и К
    #7
    Отговор на коментар #6

    Глупости, никому не е притрябвало да ходи на мечката в бърлогата. Става дума за мечка натрапник. Финландците могат да споделят опит с такива: https://www.youtube.com/watch?v=z7_pVrIshxA

  8. Zlatan
    #6

    Джони, хванах мечката в бърлогата Докарай я тук Да, но тя не ме пуска.....

  9. Iosif Ivanov
    #5

    Когато чета казаното от Територия..(#2) виждам колко съдбовна е свободата на словото и за всевъзможни глупости! Инак такива как ще ги чуем?

  10. Zoro Zorov
    #4

    Румъния ограничи цените на тока за домакинствата до 0,32 лв/квтч, а на природния газ - до 0.12 лв./квтч При ниска консумацията цените падат още повече, става ясно от решението на правителството в Букурещ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.