Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон иска по-ясен ангажимент от ЕС за 2007 година

0 коментара

България да получи на срещата в Копенхаген точна дата за присъединяване към Евросъюза и ясно очертана финансова подкрепа. За това настоя днес в изказването си пред срещата на 13-те страни - кандидатки за членство в Евросъюза и датското председателство на ЕС, премиерът Симеон Сакскобургготски. "През оставащите 45 дни до срещата на върха в Копенхаген България ще работи за по-категоричен ангажимент от страна на Европейския съюз за приемане през 2007 година", каза той след форума.

В същото време министър-председателят оцени като успех записването на дата редом с името на България, направено на срещата на ЕС в Брюксел петък миналата седмица. По думите на Сакскобургготски пред журналисти, за този успех освен българските усилия е допринесла и позицията на Великобритания. В декларация след срещата, държавните глави на 15-те употребиха формулировката "подкрепа за България и Румъния, които са си поставили за цел да се присъединят през 2007 г.". В Брюксел лидерите на страните - членки на ЕС одобриха проектите за документи за срещата на върха през декември в Копенхаген.

В изказването си на форума днес българският министър - председател е изразил надежда, че страната ни ще се присъедини към Евросъюза не по-късно от 2007. Той е акцентирал и върху очакванията на България на срещата на върха в Копенхаген през декември да бъде ясно очертана финансовата подкрепа, която страната ни ще получи за присъединяване към ЕС, каза говорителят на правителството Димитър Цонев.

Форумът бе организиран от датския министър-председател Андерс Фог Расмусен, а целта ѝ бе страните - кандидатки да бъдат информирани за резултатите от приключилата в петък работна среща на държавните и правителствените ръководители от ЕС в Брюксел. На разговора бяха поканени председателят на Европейската комисия Романо Проди, комисарят по разширяването Гюнтер Ферхойген и върховният представител на ЕС за външната политика и сигурността Хавиер Солана.

При заминаването на българската делегация за Копенхаген Меглена Кунева коментира приключилата в петък среща в Брюксел така: "Хубаво е, че в Брюксел се говореше и за България и Румъния, защото един от първоначалните сценарии беше Евросъюзът да се занимава само с десетте страни от първата вълна на разширяването".

Брюксел удвоява за предприсъединителните средства за България

"Финансовата схема на предприсъединителните фондове за България ще стане ясна през декември", каза не пресконференцията след срещата главният преговарящ и министър по европейските въпроси Меглена Кунева. Тя уточни, че става въпрос за много сериозни средства - за удвояване на досегашните суми.

По време на представянето на годишния доклад на Еврокомисията за България обаче, ръководителят на делегацията на ЕК у нас Димитрис Куркулас подчерта, че помощта ще бъде засилена според способността на страната да я усвоява. В доклада имаше специална критика, че трябва да бъде повишен административният капацитет на България за усвояване на средствата от предприсъединителните фондове.

Сакскобургготски разговарял с Романо Проди

Гласът на Министерски съвет каза също така, че днес премиерът Симеон Сакскобургготски е имал и неофициална среща с председателя на Европейската Комисия Романо Проди в Копенхаген. Той обаче не съобщи подробности за разговора.

След днешния форум Романо Проди изрази задоволството на Еврокомисията от изхода на състоялия се миналия четвъртък и петък Европейски съвет в Брюксел. Задоволството му се дължало на няколко причини. Първата била, че лидерите на ЕС са одобрили предложените от Еврокомисията 10 страни, с които могат да бъдат завършени преговорите до края на тази година. "Втората причина е, че Съветът одобри препоръките на Комисията по отношение на България и Румъния и подкрепи 2007 г. като дата, която двете страни са си поставили като цел за присъединяването им", посочи Проди. Третата - че Европейският съвет е одобрил редовния доклад на Комисията за Турция и е приветствал нейния напредък за покриване на критериите от Копенхаген.

"Ако всички искаме, можем да направим 2002 г. историческа за Европа - тя започна с въвеждането на еврото и ще завърши с обединение на нашия континент", заяви още Проди. Според еврокомисаря за разширяването Гюнтер Ферхойген най-важният факт, установен тази сутрин е, че политическото ускорение на разширяването е по-силно от всякога.

Премиерът не поставил въпроса за партньорска проверка в АЕЦ

На днешната среща на 13-те страни - кандидатки за членство в ЕС с датското председателство на Евросъюза не е бил повдиган въпросът за партньорска проверка на трети и четвърти блок на АЕЦ "Козлодуй". Това заяви в отговор на журналистически въпрос премиерът Симеон Сакскобургготски. "Всяка от страните кандидатки успя да се изкаже и да чуем мненията и проблемите на другите, както и да чуем това, което се очаква от тези страни или което им предстои според Европейската комисия", резюмира той резултатите от срещата.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.