Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон се затруднил с морала в политиката

0 коментара

В дългоочакваното обръщение за изтеклите 800 дни от своето управление, премиерът Симеон Сакскобургготски се похвали с неочаквано бързи успехи, обяви, че го затруднява морала в политиката, определи като заслуга разбиването на двуполюсния модел и отново поиска обединените усилия на всички българи, за да довърши НДСВ мандата си. В първото си обръщение към нацията от 6 април 2001 г. Симеон сам постави 800-те дни като срок, в който българите ще усетят резултатите от неговото управление.

Още в самото начало на днешното си обръщение-отчет Симеон заяви, че първата задача на неговото правителство, дошло на власт през юли 2001-ва, била "да съсредоточим усилията си за постигане на макроикономическа стабилност и заздравяване на държавния бюджет". По логиката на премиера, това е станало 4 години след въвеждането на валутния борд в България през 1997 г. и след поредица официални оценки от международните институции за постигнатата от ОДС макроикономическа стабилност на държавата след Виденовата криза. Самото царско движение в предизборната си програма призна постигнатата от ОДС макроикономическа стабилност, наричайки я тогава недостатъчна за развитието на страната и обещавайки бърз икономически растеж.

Като неочаквано бързи успехи на правителството си Симеон посочи задържането на ниска инфлация, 5-процентния икономически ръст (при предизборни обещания за 10 процента), намаляването на безработицата, сделките с външния дълг.

За две години НДСВ дало и ясен хоризонт пред страната - европейското ни членство има конкретна дата - 2007 г., след броени месеци ще бъдем членове на НАТО, заяви Симеон в деня, в който решението му да назначи бившата разведка от ДС Бриго Аспарухов в политическия си кабинет предизвика вълна от официални протести от НАТО-вски държави, а говорителят на Алианса определи решението на българския премиер като проблем за целия пакт.

Все още ни затруднява морала в политиката, заяви в обръщението си Симеон, определяйки го като проблем на манталитета на българина.

"При толкова обещаващи икономически и социални показатели, постигнати след преодоляването на какви ли не препятствия, оказа се, че по-сложната сфера е емоционалната. Последиците от тоталитарния начин на мислене се оказаха едни от тежките за обществото ни. Моралът на всеки тук е част от европейското ни бъдеще, от модерното поведение. Както знаете, манталитетът е нещо, което бавно и трудно се мени. Тази промяна е въпрос на личен избор", заяви премиерът.

След като изтекоха 800-те дни, за следващите 800 Симеон отново обеща на българите да усетят постигнатите резултати в икономиката в личния си живот. Както на 6 април 2001 г., и днес той отново призова всички да се обединят, изтъквайки като постижение разбиването на двуполюсния модел в страната с появата на НДСВ.

Сакскобургготски призова младите хора, които учат в чужбина, да се завърнат да работят в България и обеща до края на мандата правителството да усили грижите си за пенсионерите.

На финала Симеон заяви, че както на 6 април 2001 г., така и днес продължава да разчита на подкрепата на всички българи.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.