Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симеон ще решава несъществуващия езиков спор с Македония

0 коментара

Българският премиер Симеон Сакскобургготски днес се ангажира да разреши езиковия спор между България и Македония при положение, че от февруари 1999 г. има съвместна декларация между министър-председателите на двете страни, в която този въпрос е уреден окончателно.

Изявлението на Симеон Сакскобургготски стана в присъствието на македонския премиер Любчо Георгиевски, който веднага след думите на българския си колега уточни, че такъв спор на държавно ниво вече няма. Георгиевски е на двудневна визита в София по покана на Сакскобургготски.

Запитан от македонски журналист дали има воля да "разреши езиковия спор между двете страни в рамките на мандата си", българският премиер Симеон Сакскобургготски отговори: "От интерес на всички, и най-вече за добрите отношения е да се намери отговор и на този въпрос по културен и аналитичен начин. Ако от мен или от нашите министри на културата и на образованието зависи, ще положим необходимите усилия".

Веднага след него македонският премиер Любчо Георгиевски каза, че на нива институции има подписан договор, който ясно и недвусмислено решава езиковият спор. Договорът е подкрепен и от опозиционния Социалдемократически съюз в Македония, добави Георгиевски. На ниво държави, институции и правителство въпросът е решен, но интелектуалци и журналисти могат да водят полемика, подчерта македонският премиер.

На 11 февруари 1999 година тогавашният премиер на България Иван Костов и Любчо Георгиевски подписаха съвместна декларация, с която се сложи край на езиковия спор между България и Македония. Според декларацията договорите и споразуменията ще се изготвят на официалните, според конституциите на двете страни, езици.

На практика, отговорът на българският премиер би могъл да означава две неща - или Симеон Сакскобургготски не е бил подготвен в необходимата степен от външно министерство за развитието на българо-македонските отношения и в резултат на това е направил меко казано гаф, или изреченото от него е заявка за нова позиция на новото българско правителство по тази тема.

Попитана за коментар, говорителят на Министерството на външните работи Елена Поптодорова помоли за отсрочка до утре, като се аргументира с необходимостта да се консултира с управлението за Югоизточна Европа в министерството.

Двустранното сътрудничество и съвместните действия срещу тероризма са били основни теми в разговора между българския и македонския премиери, заявиха двамата след срещата си. Всички балкански страни трябва да си сътрудничат срещу тероризма, не само заради случилото се в Македония, а защото утре друга държава от региона може да стане обект на терористични действия, каза македонския премиер Любчо Георгиевски и посочи като евентуални обекти на заплаха България, Черна Гора и Гърция.

Георгиевски отново разкритикува отношението на международната общност към Македония. "Месеци наред Македония беше жертва на тероризъм. Международната общност не бе енергична срещу терористите. Дори контактуваше повече с тях, отколкото с институциите", каза премиерът."Не мога да не припомня, че днес политици на големите държави правят изявления, които ние даваме от осем месеца. Македония беше изложена на класически терористични актове през последните осем месеца, в които загинаха около 70 души, 250 бяха ранени, 70 000 - изселени, а много църкви и манастири са разрушени. Убеден съм, че САЩ и НАТО сериозно ще преосмислят своята политика към Македония", заяви Любчо Георгиевски.

Той каза, че няма конкретни данни за връзка между терористи в Македония и организацията на Осама бин Ладен, но припомни публикации в западната преса, според които бин Ладен е бил засичан в Северна Албания и Косово. Имаме доказателство за участие на муджахидини в битките, имаме техни фотографии, но не знаем дали те са под ръководството на Осама бин Ладен, каза Георгиевски.

На срещата между българската и македонската делегации не е обсъждана нова военна помощ от България за Македония. Премиерът Георгиевски заяви, че в момента страната му не се нуждае от такава. Изразена е била общата воля на двете правителства за активизиране на сътрудничеството в комуникациите, технологиите, инфраструктурата.

За Македония отношенията с България са приоритетни, подчерта македонският премиер. Оценяваме, че отношенията между България и Македония са добри и преди, и след кризата у нас, каза Георгиевски, но посочи, че според него отношенията с новото българско правителство ще се развиват с много по-бързо темпо.

След срещата си със Сакскобургготски, Георгиевски разговаря и с министъра на отбраната Николай Свинаров. Необходимо е сериозно политическо решение за Балканите като цяло, за да се спре както с тероризма в региона, така и с евентуалните незаявявани още претенции за промяна на границите, се обединили двамата по време на разговора. Георгиевски и Свинаров обсъдили и темата за създаване на общ балкански договор, който да бъде насочен за борба срещу тероризма.

Запитан дали македонският премиер е предоставил информация за активизиране на албанските терористи след нападението над САЩ, Николай Свинаров отговори отрицателно. По думите му Любчо Георгиевски е информирал, че мирното споразумение в Македония засега се спазва, но не изключил възможността за ескалация на конфликта.

Македонският премиер се срещна в резиденция "Бояна " и с българския външен министър Соломон Паси. Вярваме, че международната общност ще вземе ясни решения за дългосрочна и перспективна борба с тероризма, а не решения, които да се свеждат до еднократни наказателни акции, каза след срещата Паси. Утре той ще разговаря и с президента Петър Стоянов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.