Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Симитис поиска подкрепата на Симеон за Бургас-Александруполис

0 коментара

Гръцкият премиер Костас Симитис договаря с българския си колега Симеон Сакскобургготски придвижването на проекта за изграждане на петролопровода Бургас Александруполис. Симитис беше на еднодневно работно посещение в София, част от обиколката му на балканските столици. На пресконференцията след срещата със Сакскобургготски Симитис посочи, че руският президент Владимир Путин при посещението си в Атина през декември го е уверил, че са превъзмогнати старите съмнения и въпросителни около този проект и че сега той ще може да тръгне напред. Остава обаче да се уточни кои ще го строят и какво ще бъде участието на всеки, както и количеството на петрола, който ще преминава по тръбата, каза Симитис. Според него на този етап думата имали експертите и частните фирми.

Костас Симитис изказа становище, че спазването на договореностите за закриване на мощностите на АЕЦ Козлодуй ще накарат Гърция да се чувства занапред по-сигурна. Симеон Сакскобургготски изтъкна, че българското правителство ще положи всички усилия, за да бъдат спазени договореностите, тоест да бъдат закрити двата първи блока на АЕЦ Козлодуй до края на 2002 г., а останалите два блока - до края на 2006 г. Той поясни, че спазването на международните договорености, свързани с АЕЦ Козлодуй, вече е от ключово значение за сътрудничеството на страната.

Присъединяването на България към ЕС и НАТО и двустранните отношения с Гърция са били основните теми на разговора на четири очи между гръцкия премиер Костас Симитис и българския му домакин Симеон Сакскобургготски. "Гърция има много положително отношение и желае България да стане член както на ЕС, така и на НАТО", каза след края на срещата Симитис. Той каза, че поставил пред Джордж Буш и Владимир Путин въпроса за членството на България в НАТО.

Министърът на външните работи на Гърция Георгиос Папандреу е предложил Гърция,Турция, България и Румъния да се представят с обща позиция за включването на двете страни в НАТО. Това може да се направи на 12 февруари в Истанбул, където се провежда международна конференция с участието на министрите на външните работи на страните от ЕС, представители на страните-кандидатки за членство и държави в Организацията от Ислямска конференция.

Двамата премиери подчертаха силното икономическо присъствие на Гърция в България и споделиха намеренията да се търсят начини за задълбочаване на стопанското сътрудничество. Симитис изрази мнение, че с изпълнението на критериите за членство в ЕС ще се увеличат и възможностите за сътрудничество между двете страни.

Във връзка с посещението на Симитис в София гръцкият вестник Епендитис писа, че гръцката дипломация все пак разполага със силната карта, наречена енергиен сектор, в който Атина се надява да постигне привилегировано място като енергиен разпределителен център между Каспийския регион и Европа. Според други гръцки вестници цел на Симитис е да договори със София държавната електрическа компания на Гърция да участва в приватизацията на българската НЕК.

Друга широко коментирана в Атина тема е гръцкият план за развитие на Балканите, който Симитис лансира в София. Симитис каза, че Гърция иска да финансира конкретни обекти при условие, че те бъдат реализирани и с участието на гръцки фирми. Той косвено хвърли отговорността върху българската страна за забавяне на тези обекти, посочва гръцката агенция АНА. Законопроектът, който осигурява действието на плана, ще бъде внесен в гръцкия парламент следващите седмици. Агенцията уточнява, че проектът е бил предмет на разногласия между външния министър Георгиос Папандреу и неговия заместник Янис Зафоропулос, който вчера подаде оставка.

Според законопроекта гръцкият план е с петгодишен срок (2002-2006 г.) на обща стойност 550 милиона евро. С тези средства ще бъдат финансирани обекти, ще бъдат направени инвестиции и проучвания в Албания, България, Югославия, Македония и Румъния, отбелязва атинската агенция.

Според оценката на Костас Симитис Пактът за стабилност се бави смущаващо дълго по отношение на различни отрасли на икономиката и инфраструктурата. Неправилно е да има такива закъснения, каза Симитис, признавайки, че те са резултат от рецесията в западните икономики.

На въпрос дали Гърция ще придвижи напред споразумението с България за сезонната заетост, гръцкият министър-председател отговори, че съществуващите спогодби не са сработили не само с България, но и с другите страни по финансови и социални съображения и преди всичко заради нелегалната имиграция. Той посочи, че в момента в Гърция съществува интерес за квалифицирана работна ръка предимно заради изграждащите се обекти за олимпийските игри в Атина през 2004 г.

Според Симитис изоставането на проектите, свързани с изграждането на трите ГКПП-та, е заради незадоволителното равнище на реализирането им от двете страни на границата. Той даде да се разбере, че значителни закъснения има от българска страна и че има и други проблеми, отнасящи се до опазването на околната среда.

Според предварителна информация в гръцката преса Симитис е поставил въпроса за отношението към гръцките компании от страна на България и по-специално неизпълнени ангажименти към Интраком и медийният холдинг "Антена", който е собственик на "Нова телевизия" и чиито лиценз за национален ефир бе отнета от съда.

По-рано през деня по време на българо-иконмически форум заместник-министърът на външните работи Йоанис Магриотис на Гърция подчерта, че амбицията на южната ни съседка е да стане инвеститор и търговски партньор номер 1 на България. Сега Гърция е на второ място по вложения и на четвърто като търговски партньор на България, припомни Магриотис.

Като фактори за потенциала на Гърция при осъществяването на това намерение той посочи очаквания растеж на гръцката икономика, инвестиционните проекти по подготовката на олимпиадата през 2004 г.и трайните позиции на гръцките фирми в България.

Съветникът по търговските и икономическите въпроси в посолството на Гърция у нас Димостенис Парнасос съобщи, че в България работят повече от 200 гръцки предприятия, които са осигурили над 70 хиляди работни места. Досега Гърция е инвестирала 750 милиона долара в България, припомни дипломатът.

Столичният кмет Стефан Софиянски покани гръцките бизнесмени да инвестират в столични проекти от енергетиката, преработката на твърди битови отпадъци, инфраструктурни и спортни съоръжения.

България ще продължи да бъде активен участник в международната антитерористична коалиция, е заявил новият президент Георги Първанов при срещата си с гръцкия премиер Симитис. Първанов е допълнил, че се надява усилията на България в тази област да бъдат оценени по достойнство на срещата на НАТО в Прага, съобщи след срещата външнополитическия съветник на държавния глава Георги Димитров.

Първанов и Симитис са се договорили още да продължи традицията на 3-странни срещи България - Гърция - Румъния, започната от президента Стоянов. На срещата двамата обсъждали проблемите на балканския регион, каза Георги Димитров. Българският президент и гръцкият премиер са потвърдили становището за ненарушимостта и териториалната цялост на Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.