Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скандинавският социален модел ограничи икономическите щети от коронавируса

3 коментара
Скандинавският социален модел ограничи икономическите щети от коронавируса

Кризата с коронавируса хвърли европейските икономики в рекорда рецесия през второто тримесечие, но скандинавските страни се справят по-успешно, тъй като добре смазаните им социални държави спомагат за ограничаване на пораженията.

Без правителствената помощ Маркус Ларсон казва, че е щяло да се наложи да освободи от работа може би още 20 души.

Ларсон, който е собственик на верига пекарни в Линкопинг, Южна Швеция, трябва да благодари на държавата за това, че му помага бизнесът му да оцелее.

Ларсон се възползва от спонсорираните от държавата намаления на наема на компанията и социалните осигуровки. Той е намалил часовете труд, полагани от персонала му, а правителството доплаща заплатите им.

Тези мерки му позволиха да ограничи съкращения до около 20 от общо 100 души персонал.

Швеция влезе в новините с по-мекия си подход към коронавируса, като отказа да въведе изключително строги ограничителни мерки и остави отворени училищата, ресторантите и повечето компании през пандемията.

Сега страната е на осмо място по смъртност на глава от населението - 573 на един милион.

В средата на март правителството бързо обяви икономическа помощ на стойност до 28 милиарда евро (33 милиарда долара) в подкрепа на бизнеса.

В Швеция, както и в съседните ѝ Дания, Финландия, Норвегия и Исландия, мерките за справяне с икономическите последици от пандемията бяха бързи, мащабни и добре премерени, каза пред АФП анализаторът от банка SEB Роберт Бергвкист.

Дания, Финландия, Норвегия и Исландия приеха по-строги ограничителни мерки, отколкото Швеция, включително затворихаа училища, но магазините и компаниите като цяло продължиха да работят.

Във Финландия успяхме да овладеем вируса сравнително бързо при сравнително умерени ограничителни мерки. Не ни се наложи изцяло да затворим икономиката или всички магазини и заводи, каза икономистът Юка Апелквист от Danske Bank.

Като и на други места скандинавските страни въведоха държавна помощ, компенсираха служителите, чието работно време беше съкратено, и се съгласиха да отложат плащането на данъците, но тези мерки изглежда имаха по-голям ефект в скандинавските страни, отколкото на други места.

Потребителското доверие

Икономиките на Норвегия, Финландия, Швеция и Дания регистрират "исторически" спадове през второто тримесечие. Те се свиха на годишна основа с между 6,3 % и 8,2 %.

За сравнение еврозоната, в която влиза само Финландия, отчита свиване на брутния си вътрешен продукт с 15%, според Евростат, като особено изразени са спадовете във Франция, Италия и Испания.

На какво се дължи голямата разлика?

Скандинавците се радват на дългогодишни и стабилни социални държави, солидни държавни финанси, силна онлайн култура, която улеснява работата от вкъщи и голям държавен сектор. Всички това помага да се ограничат щетите според икономисти.

При наличието на социална защита преди кризата и относителната сигурност за работните места домакинствата остават спокойни и продължават за харчат.

Хората в скандинавските страни нямаха чувството, че могат да попаднат в катастрофална финансова ситуация, казва Кйерски Хаугланд, главна икономистка в DNB Markets. Страхът не взе връх при тях, допълва тя.

Норвежците например се възползваха от повечето свободно време благодарение на принудителните отпуски и не толкова строгите ограничителни мерки, за да обновят жилищата си и да останат във форма - в пика на пандемията продажбите на строителни материали и колелета, както и на спортна и туристическа екипировка скочиха.

Слабото влияние на туризма

Същевременно един от най-силно засегнатите сектори в Европа от кризата е туризмът, а той не е от толкова голямо значение за скандинавците.

Единственото изключение е Исландия, една много малка икономика с много колебливи тримесечни цифри, казва икономистът Андреас Валстрьом от Swedbank. Икономиката ѝ се сви с 9,3 % през второто тримесечие.

Малко страни зависят толкова много от туризма, колкото Исландия, отбелязва Ерна Бьорг Сверисдотир, главен икономист в Arion Banki.

Очаква се сривът в туризма, който представлява 8% от исландската икономика през 2019 година, да остави белег. Исландската статистика прогнозира, че БВП на страната ще се свие с 8,4% тази година.

Това е доста по-голямо понижение, отколкото в останалата част на региона, където икономистите, анкетирани от Франс прес, прогнозират спадове от порядъка между -3,5 % и -5%, което е по-малко от половината на спада, очакван в еврозоната.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Real ''Mickey''
    #3

    Фанз Праз, пак с нова ТЪПОТИЯ:):):):) Нищо не е "ограничавал" шведския СОЦИАЛЕН МОДЕЛ! Просто там нещата бяха оставени в ръцете на ИСТИНСКИ ЕПИДЕМИОЛОЗИ(политици, и МОДЕЛИ там не им се бъркат)!!! А социалистическото правителство там ИЗТРЕПА ХИЛЯДИ СТАРЦИ по старческите домове в НАЧАЛОТО, чрез либерасткото си безумие. Добре че поне се извиниха и поправиха престъпните си действия... П.С. Същата стария видях в сестринския сайт(Дневник) и както очаквах- един смислен коментар не видях там:)):):) Явно чистката чрез банове там е проработила:):):)

  2. Real ''Mickey''
    #2
    Отговор на коментар #1

    Освен това там никой, АМА АБСОЛЮТНО НИКОЙ И НИКОГА, не е носил памперси за уста. Единствето ограничение е да не се събират накуп повече от 500 души. Икономиката на Швеция се свила малко, САМО ПО ПРИЧИНА на износа, защото другите дъражави си направиха експеримент с вируса.Първоначалната сравнително висока смъртност НЯМА НИЩО ОБЩО СЪС ШВЕДСКИЯ ПОДХОД, а с нелепа престъпна грешка на либераското им правителство, което е се извини и я поправи. И остави всички решения в ръцете на епидемиолозите си, които са шведи(а при шведи корупция минава трудно)

  3. kosta
    #1

    Щетите ограничи липсата на безумна блокадаИкономиката на Швеция не спря нито за ден.Въпреки ревът на "световния здравен комунизъм"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.