Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Скопие: Изходът от преговорите с България приключи с 3 на 1 за нас

Историческата комисия отново стигна до Гоце Делчев

5 коментара
Буяр Османи, сн. БГНЕС

Изходът от преговорите с България приключи с 3 на 1 за нас. Ние запазихме езика, започнахме преговори за членство в ЕС и оставихме историческите въпроси извън пътната карта. България получи промяна на конституцията някъде по средата на процеса - след започването на преговорите. Поради тази причина смятам, че това бе един добър компромис, коментира македонският министър на външните работи Буяр Османи, цитиран от БГНЕС.

"В обществото има консенсус, че конституционните промени не нанасят вреда. На въпроса, защо е срещу поискания референдум от страна на опозицията в лицето на ВМРО-ДПМНЕ за Договора с България Османи отговори: По същество никой не е срещу промените в конституцията. Дори и във ВМРО-ДПМНЕ има хора, които смятат, че това е в интерес на македонския народ и на държавата. Това означава и институционално дефиниране на отношенията между мнозинството македонски народ и българското малцинство. За първи път в най-висшия държавен документ се определя това отношение и това става по искане на България. Ако ние бяхме поискали това нещо, това нямаше да го получим", посочи той.

Вкарването на българите в македонската конституция е основното изискване, за да може Северна Македония да започне реални преговори за членство в ЕС. Това обаче изисква мнозинство от две трети в парламента, което управляващата коалиция не може да постигне.

"Въпросът за промяната на конституцията измести дебата за идентичността от това кой какъв е бил някога в дебата за правата на човека. Това е една голяма победа за нас, защото изместихме дебата за правата на малцинствата и правата на човека", каза Османи пред местната телевизия "Сител".

Според него с постигнатото споразумение с България "Северна Македония е приключила с екзистенциалните си предизвикателства".

"Референдум за договора с България не може да има. Това е един международен договор. Охридското споразумение, Договорът с България и Преспанското споразумение са трите стълба на Македония. Няма как те да бъдат премахнати", каза Буяр Османи.

Той смята, че "проблемът с интерпретацията на историята е реален". 

По-рано тази седмица председателят на парламента на Република Северна Македония Талат Джафери определи инициативата на най-голямата опозиционна партия ВМРО-ДПМНЕ за референдум за прекратяване на договора за добросъседство с България от 2017 година за противоконституционна.

На този фон общата историческа комисия обсъди на последната си среща тази седмица, че учебниците по история, които се отнасят за периода на средновековната история, и евентуалното съвместно почитане на Гоце Делчев.

По отношение на учебниците по история темата на дискусия е обхванала средновековните църковни институции и тяхното значение за християнството и славянската писменост и култура.

"Предвид продължителността на дискусията по тази тема, членовете на комисията не отваряха други теми. Дискусията по тази и други теми за учебниците по история ще продължи на следващото заседание, което трябва да се проведе в края на октомври тази година“, съобщиха от македонското външно министерство.

Преди два дни бяха извършени промени в екипа на РС Македония. Част от него стана Димитър Лоровски – историк и професор в Института за национална история, който зае мястото на Ванчо Георгиев, напуснал комисията миналата година.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. БГаньо
    #5
    Отговор на коментар #2

    Ами да бяхме преценили добре доколко е в наш интерес да искаме вписване в конституцията. Това искане се появи допълнително и не съм убеден, че е в наша полза, тоест в полза на истината за общия ни произход и история.

  2. Нато Натов
    #4

    Османи за пореден път показва с какви хора си имаме работа. Те гледат и реагират на принципните ни искания и на дебата като на един "Женски пазар", където двете страни се надлъгват и надхитрят. Добре, че най-накрая и Брюкселските бюрократи разбраха за какво става въпрос. А колко далновидно и правилно постъпиха гърците. Да сте чули Османи да обявява резултата от "мача" им с Гърция?

  3. Име1234
    #3

    Ако държавата ни беше като хората, РСМ-ейците сами щяха да се запишат българи. Всичките! Ние обаче, печените българи, бяхме много заети да се крадем едни други, вместо да си оправим държавата. РСМ-ейците и българите са едни и същи - прее.ани тарикати.

  4. Обектив
    #2

    Според мен Османи е прав.
    България направи много по-голям компромис от РСМ.
    С вписването на българите в тяхната Конституция в категорията на власи, турци, сърби, роми, хървати и пр. България на практика признава съществуването в РСМ на македонски народ с друга, отделна идентичност.
    Що се отнася до историята, ние нямаме механизъм с който да ги задължим да припознаят истината за българския им произход.
    Максималното възможно е да изтрият или в известна степен редакционно да омекотят в учебниците

  5. Mimich 06
    #1

    Ауууу, и сега какво правим, ристю нали сЪ би в гърдите ,че той бил направил всичко. Сега пак ние сме прецакани заради оня нещастник дето нищо не разбира от това което прави.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.