Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След еврото Европа се нуждае и от общо минало

0 коментара

Това е първото лято, в което европейците ще пътуват из Европа, плащайки в евро. Общата монета безспорно ще сближи европейците, които, въпреки всичко продължават да пресмятат наум, използвайки старите си национални валути. Това обаче също така е показателно, защото дава представа за разнообразната идентичност на европейците и тяхната привързаност към националните характеристики, които всеки един носи със себе си.

Еврото, похарчено във Флоренция, Париж или Мюнхен е стъпка към общ начин на живот, независимо от различието в езиците и вкусовете. Достатъчно ли е обаче да има обща монета и еднаква система от основни права за създаването на обща европейска култура? Затова липсват два много важни елемента.

Първият е свързан с наличието на обща история, която да подложи на критически анализ поредицата от национални и местни събития, често пъти в остро противоречие помежду си. Днес националната история е нещо статично, което се намира по музеите или е обезсмъртена в паметниците.

Старият континент се оказва богат извор на история, обслужващ нерядко нуждите на туристическата индустрия, която създаде любопитни фикции. Така например Сан Петербург, където преобладават паметниците от времето на Петър Велики и други руски царе, създава впечатлението, че нападението на болшевиките срещу Зимния дворец е било извършено срещу изключително ценен музей.

В Берлин относително краткия преход между Брандербургската врата, стария Райхстаг, паметника на Червената армия и все още празното пространство, определено за паметника, посветен на изтребването на евреите, създава объркване, което никой екскурзовод не е в състояние да преодолее. И все пак тази история принадлежи не само на Берлин, но и на цяла Европа. Как ще успеем да съберем всичко в едно?

Разширението на ЕС ще направи този проблем още по-сложен. Страни като Полша, Чехия, Словения носят след себе си изключително чувствителното съзнание за границите и паметта.

Вторият липсващ елемент за изграждането на истинска общоевропейска култура е наличието на представителна политическа система и управление, което да обединява различните национални системи. Демонстративната близост на правителствените ръководители по време на техните периодични срещи не бива да ни лъже: един Берлускони в Берлин звучи също толкова странно, колкото Тони Блеър в Рим.

Разликата в системите и в политическата култура в Европа има много по-трайни последици, отколкото признава проевропейската политическа реторика. Затова еврото не е достатъчно.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.