Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След консултации в Брюксел Паси заминава за Либия

0 коментара

Министърът на външните работи Соломон Паси ще замине утре за Триполи след като приключат консултациите му по развоя на делото срещу българските медици с представители на Европейския съвет и Европейската комисия в Брюксел.

В София, след среща с арабските посланици, президентът Георги Първанов обяви, че вече са предприети дипломатически стъпки да бъде поканен либийският лидер Муамар Кадафи на посещение в България.

В Брюксел Паси смята да информира Тройката на ЕС и специално ирландското председателство за развитието на делото в Либия. Въпросът ще бъде обсъден и на специална среща с председателя на Европейската комисия Романо Проди. На първата му лична среща на такова високо равнище след произнасянето на смъртните присъди срещу българските медици, българският министър лично ще информира колегите си, че България не приема присъдите и процедурата, по която те са произнесени, както и това, че основните аргументи, дадени от европейските лекари Монтание и Колици не са приети.

Русия не давала публичност на "активната" си позиция за медиците

Русия има своята активна позиция по отношение на делото срещу българските медици в Либия, но не дава публичност на усилията си и това е разумна позиция, защото ефективната дипломация не предполага във всички случаи публичност, каза днес председателят на Народното събрание Огнян Герджиков след срещата си с посланика на Русия Владимир Титов.

още

"Смятам да обсъдим с колегите от ЕС и обща реакция. В момента ние имаме силната подкрепа на всичките си партньори и съюзници, както на страните-членки на ЕС, така и на водещите страни-членки на НАТО и смятам, че тази подкрепа трябва да я мобилизираме и занапред", заяви Паси преди да отлети за Брюксел. Там се провежда среща на министрите на външните работи на страните участнички в Междуправителствената конференция на ЕС за разглеждане на проекта на Договор за учредяване на Конституция за Европа.

Важно е да работим в екип с нашите сътрудници от НАТО и Европейския съюз, посочи и зам.министърът на външните работи Любомир Иванов по Би Ти Ви. Страните-членки до една са се ангажирали да окажат подкрепа на България, но в никакъв случай не трябва да затваряме двустранния диалог с Либия, каза още Иванов. Той отбеляза, че дипломатите непрекъснато полагат усилия да убеждават либийското правителство, че реакциите в българските медии не се контролират от българското правителство.

Либия разреши свиждане с медицинските сестри

Българският консул в Бенгази Веселин Павлов е получил разрешение да се срещне с осъдените на смърт медицински сестри в 10 часа във вторник, съобщи Кристияна Вълчева пред Дарик радио.

Разрешението дойде след като Външно връчи протестна нота срещу ограничаването на посещенията до осъдените на смърт български медицински сестри.

Либия нарушава консулската конвенция от 1984 г., обясни шефът на консулската дирекция в МВнР Георги Пейчинов, който от вчера води преговори в Триполи. В нотата Външно настоя Либия стриктно да изпълнява чл.40 от конвенцията, който предвижда при задържани или осъждане, в срок от 3 дни българските дипломати да бъдат уведомявани и веднага да се дава достъп до задържания или осъден сънародник.

"Те (либийската страна) нямаха какво да кажат против нотата. Веднага задвижиха нещата и започнаха да звънят в Бенгази, за да видят дали нещата стоят така", обясни Пейчинов пред Дарик радио по-рано днес.

Шефът на консулската дирекция съобщи още, че може да се очаква до един-два дни д-р Здравко Георгиев да получи изходна виза, за да може да напусне Либия.

"Изпратихме нота в Бенгази, с която се настоява за последния печат, който трябва да бъде положен от прокуратурата, върху визата на доктора. Колегите в Бенгази обещаха пълно съдействие за получаване на изходна виза за д-р Здравко Георгиев, на основа на члена от Конвенцията", каза Пейчинов.

По случаите с други шестима български медици със забрана да напускат страната, Пейчинов обясни, че тази забрана е отменена само за проф.Червеняков. За останалите медицинска комисия към либийското здравно министерство е направила извод, че трябва да има временна забрана. "Това е нормално, тъй като се води разследване", коментира Пейчинов.

Той съобщи още, че проф. Червеняков е отишъл в болницата, където е работил, за да прибере последните си парични вземания и след това ще отпътува за България.

Екипът на професора от трима лекари и една медицинска сестра, срещу които е повдигнат граждански иск за небрежно отношение към една пациентка, нямал право да напуска страната, но те и нямали намерение да прекратяват договорите си в Либия, каза Пейчинов. Същото било положението и с д-р Здравко Ботев, обвинен от роднините на починала пациентка, докарана в болницата в състояние на клинична смърт.

Пейчинов специално изтъкна, че либийските колеги на д-р Ботев напълно го подкрепят и са убедени в правилността на неговите действия. Докторът нямал намерение да прекратява договора си и продължавал да извършва операции.

От болниците , посетени досега от българската делегация в Триполи, няма наши сънародници медици, които да са притеснени от отношението към тях след обявяването на смъртните присъди за петте медицински сестри, съобщи Пейчинов. Те не се чувстват заплашени и нямали намерение предсрочно да се връщат в България. "Според тях това, което се е случило в Бенгази, не се знае от много хора. Те имат и икономически цели, които преследват, което е водещо за тяхното желание да останат на работните си места в Либия. Няма настроения за напускане", каза Пейчинов.

Българската делегация в Либия начело с Пейчинов договаря спазването на трудовото законодателство, визовия и паспортния режим, с които права се ползват българските лекари, работещи в страната. Пейчинов поясни, че мисията му ще приключва на етапи, защото изисква време, но основните въпроси вече са поставени.

Той допълни, че в момента групата български дипломати в Либия работи в интерес на останалата част български медици в Либия, "да не се прави връзка между присъдите и настроенията, които съществуват".

България потърси и ливанско посредничество

България потърси посредничеството на Ливан за уреждане на кризата с Либия, съобщава агенция Юнайтед прес интернешънъл в кореспонденция от Бейрут, като цитира българския посланик Николай Андреев. "Помолихме премиера Рафик Харири да ни помогне за уреждането на този твърде деликатен проблем, имайки предвид неговите отношения със световните лидери, и разчитаме на него на международно равнище", заявил Андреев пред репортери след срещата си с премиера.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.