Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

След войната в Ирак

0 коментара

Въпреки че войната в Ирак още не е свършила, преходът от бойни действия към управление вече започна. Да бъде спечелен мирът и Ирак да бъде превърнат от тирания в демокрация вероятно ще бъде по-трудна задача, отколкото да се спечели войната. Това не е работа, която Вашингтон ще може да свърши сам. Когато президентът Буш съсредоточи вниманието си върху бъдещето на Ирак, той ще трябва да се вслуша в съвета на британския премиер Тони Блеър да вкара в играта ООН колкото е възможно по-бързо.

След като американските сили правят набези из центъра на Багдад, явно войната напредва значително по-бързо, отколкото изглеждаше възможно само преди няколко дни. Въпреки че предстоят още сражения за да бъде свалено правителството на Саддам Хюсеин, Буш и Блеър мъдро решиха да се съберат вчера в Северна Ирландия и да започнат процеса за вземане на решения относно бъдещето на Ирак.

Възможно е Вашингтон да поиска да посочи себе си за изцяло отговорен за преобразяването на Ирак, но политическата и икономическата цена за това със сигурност ще бъде голяма. Най-бързият начин военната победа в Ирак да бъде превърната в политическо поражение в Близкия изток е да бъде поставен американски военен наместник в Багдад, а след това и марионетно иракско правителство. Изглежда Буш и съветниците му разбират тази опасност, но не е ясно дали разполагат с ефективен план тя да бъде избягната.

Сигурността на Ирак ще трябва да остане за известно време в ръцете на американските и британските въоръжени сили, но легитимността на чуждестранното присъствие в страната ще зависи от обстоятелството колко бързо управлението на страната бъде прехвърлено на временна администрация под егидата на ООН. Да, ще се наложи връщане към Съвета за сигурност за резолюция. А това вероятно е последното нещо, което Буш иска да направи след абсолютния провал на дипломацията през миналия месец. Но уязвеното самолюбие не е добър наставник в правенето на външна политика.

Несполучлив избор ще бъде раздуването на ролята на емигрантски лидери като Ахмед Чалаби, който бе доставен по въздуха от американските военни в южния иракски град Насирия. Чалаби може да има добри намерения, но той не е живял в родината си от 45 години. Когото и да постави на власт Вашингтон, със сигурност той ще бъде възприеман в Ирак и в арабския свят като американска марионетка. Само фактът, че Чалаби се радва на подкрепата на най-твърдолинейните елементи от администрацията на Буш го прави по-малко приемлив в Ирак.

След като сигурността бъде възстановена категорично, ООН трябва да поеме главната отговорност да подготви и осъществи демократични избори. Това ще бъде нещо като ролята на ООН сега в Афганистан, след като американските военни отстраниха талибаните. И за да го направи, ООН помага за укрепването на правителството на Хамид Карзай.

Освен това засега ООН е най-подходящия избор за координатор на хуманитарната помощ и помощите за възстановяване на следвоенен Ирак.

Генералният секретар Кофи Анан вече избра човека, който да представлява ООН в Ирак - опитния пакистански дипломат Рафеюдин Ахмед. Пратеникът Ахмед ще може да работи ефективно, само ако Съветът за сигурност съумее да преодолее доскорошните си остри разногласия и го оторизира да действува. Президентът Джордж Буш ще трябва да очертае ясна разграничителна линия между отговорностите на Пентагона и на Държавния департамент.

Министерството на отбраната свърши добра работа във военните сражения и десетки хиляди америкаси войници ще бъдат необходими за поддържането на мира след края на войната. Но Държавният департамент ще трябва да оглави усилията в създаването на ново общество и управление в Ирак.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.