Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

София-област и поречието на Дунав са най-рискови за заразяване с инфекции от комари

0 коментара
София-област и поречието на Дунав са най-рискови за заразяване с инфекции от комари

София-област и поречието на река Дунав са най-рисковите райони у нас за заразяване с предавани от комари инфекции. Степента на риска от заразяване за страната като цяло обаче се оценява като нисък. Това е установило проучване на риска от екит на Националният център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), което е финансирано от Фонд “Научни изследвания“ (ФНИ) .

Предаваните с комари вирусни патогени са проблем с нарастващо значение.

Бързата инвазия и разпространение на тигровия комар в Европа създава условия за поява на тропически инфекции. В Европа зачестиха случаите на внесени от тропическите страни тежки вирусни инфекции, предавани с комари – зика, денга, чикунгуня, западно-нилска треска. Безспорно основен проблем остава западно-нилската треска, която се предава посредством комари от най-често срещания у нас род Culex.

Освен с комари, вирусът може да се предаде и при кръвопреливане.

През последните години в съседните на България страни рязко се увеличи броят на случаите на западно-нилска треска. В Гърция, Сърбия и Румъния през 2018 г. са диагностицирани по над 200 случая от това заболяване, клинично проявени като възпаление на мозъка и/или менингите и смъртност около 15-20%.

В рамките на проекта е направено първото в страната национално проучване върху циркулирането на вируса на западно-нилска треска с картографиране на степента на риска в отделните населени места. Така е установено, че в София-област и районите по река Дунав са най-високите нива на заразяване сред хората.

Разработени са системи за доказване на вируса на заболяването в хора, птици и комари. Благодарение на въведеното модерно доказване на вируса е установен неочаквано висок брой заболели през 2018 г. (общо 15 души), който надхвърля броя им за последните 7 години.

Вирусът е доказан в серум, кръв и ликвор на пациентите, повечето от които с тежки енцефалити или менинго-енцефалити. Вирусът е доказан и в комари, уловени в населени места по река Дунав.

Въведени са системи за доказване на РНК от вирусите, причиняващи зика, денга и чикунгуня инфекции, за да се осигури идентифициране на вносен случай от тези заболявания бързо, преди причиняващият го вирус да успее да се разпространи с комарите.

Разработен е и тест за бърз скрининг за инфекция с някое от тези заболявания, при положителен резултат от който да се премине към уточняване на вида му.

Населението в страната е изследвано и за вирус, предаван с папатациеви мухички, който причинява тежки менингити, т.нар. вирус Тоскана, който е една от трите най-чести причини за вирусен менингит през лятото.

Най-високи нива на неговото циркулиране са установени в регионите около южната ни граница с Гърция. У нас рискът от заразяване на хората е умерено висок, сравним с риска в ендемичните райони на централна Италия.

Получените данни ще бъдат анализирани в контекста на набелязване на конкретни противоепидемични мерки в засегнатите региони. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.